Bilgi

Asfalt Nedir? Nasıl Üretilir?

YILDIRIM BELEDÝYESÝ TARAFINDAN YAPILAN ASFALT ÇALIÞMASI SEBEBÝYLE 13-16 MAYIS TARÝHLERÝ ARASINDA EMNÝYET VE EFLAK CADDELERÝ KESÝÞÝMÝ ÝLE 20-23 MAYIS TARÝHLERÝ ARASINDA DA VAKIF YOLU 2. VATANSEVER SOKAK VE ÇEVRE YOLU KESÝÞÝMÝ ULAÞIMA KAPATILACAK. (ÝHA/BURSA-ÝHA)


Asfalt; distilasyon veya ekstraksiyondan elde edilen, siyah renkli ve kristal olmayan, ısıtılınca yumuşayan, viskoz ve yarı katı bir maddedir. Hidrokarbonlardan oluşur, karbon disülfürde çözünür. Asfalt, petrolün rafinasyonu sırasında kalan en ağır bitümlü kalıntıdır.

Asfalt, birinci distilasyon operasyonlarından sonra kalan kalıntı fraksiyonun bir kısmıdır ve kullanım yerlerine göre başka proseslerden geçirilir. Maden kömürünün damıtılması aşamasında elde edilen siyah madde, zifttir.

asfalt fabrikası

Buna toprak veya taş eklenir. Asfalt; yolların, hava alanlarının kaplanmasında, çatı izolasyonunda, su ile ilgili olan yapılarda su geçirmezlik sağlamada kullanılır. Yapışkan özelliği vardır. Boya sanayinde, akü üretiminde, su kanallarını kaplamada ve kil tuğlalarını yapıştırmada kullanılır. Asfalt genellikle petrolün oksidasyonu sonucunda ortaya çıkmıştır.

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top