Bilgi

Buzdolabı Sigortası Neden Atar?


Bir buzdolabının sigorta attırmasının genel olarak birden çok nedeni vardır. Ancak sigorta sorununda en çok iki tip arıza ile karşılaşılmaktadır. Bunlardan ilki buzdolabının motoru üzerinde bulunan su kabının delinmesi yada çatlaması sonucunda içindeki suyun “role termik” adlı parçaya gelmesidir. Bu parça  sıcaklık değişimi sonucu kontaklarını açan veya kapayan bir röle çeşididir.

Role termik isimli bu parça direk olarak üzerinden akım geçen bir parça olduğundan kısa devre yapar ve sigorta attırır. Bazı durumlarda role termik tekrar kullanılmayacak duruma gelebilir.

Bir diğer sorun ise oldukça maliyetli ve çözümü problemli olan motor arızasıdır. Eğer buzdolabınız fişe takar takmaz sigorta atma olayı yaşanıyorsa büyük bir nedenle motor kısa devre yapmış demektir. Bilindiği üzere motor değişimi oldukça maliyetli, çok fazla işçilik isteyen bir onarım türüdür.

Tabi yukarıda anlattığımız arızalar dışında sigorta atmasına neden olabilecek farklı sebepler olabilir. Mesela tüp veya diğer bir ismiyle cam rezistans taşıyan buzdolaplarında bu parçaların bozulması da buzdolabının sigorta attırmasına neden olur.

Yorum Yap

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top