Bilgi

Facebook ve Tarihçesi

The loading screen of the Facebook application on a mobile phone is seen in this photo illustration taken in Lavigny May 16, 2012. Facebook Inc increased the size of its initial public offering by almost 25 percent, and could raise as much as $16 billion as strong investor demand for a share of the No.1 social network trumps debate about its long-term potential to make money. Facebook, founded eight years ago by Mark Zuckerberg in a Harvard dorm room, said on Wednesday it will add about 84 million shares to its IPO, floating about 421 million shares in an offering expected to be priced on Thursday. REUTERS/Valentin Flauraud (SWITZERLAND - Tags: BUSINESS SCIENCE TECHNOLOGY SOCIETY TPX IMAGES OF THE DAY) - RTR325LC


Facebook, günümüz itibariyle 1 Milyar kadar insanın kullandığı çok popüler bir sosyal ağ, başka bir tabirle yeni bir dünya.

Bu en popüler sosyal ağın kuruluş amacı hemen hemen şu an ki kullanım amacından çok da farklı olmasa da yine bir etkileşim ağı olarak biliniyor. Şimdi Facebook’ un tarihine kısaca bir bakalım.

2004 Yılında Harvard Üniversitesinde öğrenci olan Mark Zukerberg tarafından yine aynı üniversitenin öğrencilerinin katılabileceği bir ağ olarak tasarlanmıştı. Mark ilk zamanlar bu ağı Harvard Üniversitesi öğrencilerinin kullanımına sunsa da kısa zamanla çevre üniversitelerde ve ardından Boston eyaletine bağlı tüm üniversitelerde kullanıma sunuldu. Çok geçmeden ABD genelinde kullanılmaya başlanan Facebook 2006 yılında Tüm dünya ülkelerinde kullanılan bir sosyal ağ olmayı başardı.

Popülaritesi oldukça artan Facebook’ un kurulum aşamalarında Mark’ ın yakın çevresindeki arkadaşları da yer aldılar. İki yıl gibi kısa bir sürede tüm dünyaca kullanılan bu ağ kullanıcılarına yeni bir iletişim imkânı ve yeni bir dünya sunuyor. Kullanıcıların fotoğraf, video ve yazı içerikli paylaşımlar yaptığı birbirleriyle iletişim kurdukları bir ağ haline geldi. Facebook’ un bu başarısıyla birlikte WhatsApp, Oculus VR, Private Core ve Instagram gibi yan kuruluşları da bünyesine kattı.

Dünyanın en fazla ziyaret edilen sitesi olması Facebook’ un ne denli aktif ve yoğun bir kullanım alanı olduğunu da gösteriyor. Facebook kullanıcılarına aynı zamanda oyun içerikleri de sunuyor. Çevrimiçi interaktif oyunlarla kullanıcılara sosyal ağın başka bir yüzü de gösteriliyor. Bunun yanında etkinlikler düzenlenip ağ içerisinde çeşitli gruplar da kurulabiliyor.

Facebook sosyal medya alanında birçok rakibi olmasına rağmen popülaritesini ve kitlesini kaybetmemiş bir alan olup başarılı yatırımlar ve günden güne geliştirilen stratejilerle sosyal medyanın lokomotif markası olmaya devam ediyor.

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top