Bilgi

Hangi Laptopu Almalıyım? (2018)


Herkese Merhaba. Bir laptop almayı planlıyorsanız öncelikle belirlemeniz gereken ilk şey bütçe. Net bir bütçe belirlemeniz bir laptop almanızı daha kolay hale getirecektir. Bütçenizi belirledikten sonra bazı temel kavramlar konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bunlar temel olarak İşlemci, RAM ve Ekran Kartı olarak sayabiliriz. Bu üç ana donanım birimi laptopun performansını yani gücünü belirleyen üç önemli özelliktir. İşlemci, RAM ve Ekran Kartı ne kadar iyi ise bilgisayarınız o kadar performanslı çalışacaktır.

İşlemci (CPU) dediğimiz şey bilgisayarda asıl işlemleri gerçekleştiren bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Çalıştırılmakta olan yazılımın içinde bulunan komutları işler. İşlemciler, dijital bilgisayarların veri işleyen ve yazılım komutlarını gerçekleştiren bölümüdür. İşlemciler, ana depolama ve giriş/çıkış işlemleri ile birlikte bilgisayarların en gerekli parçaları arasında yer alır.

RAM (Random Access Memory) mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri/hafıza deposudur. Farklı bir ifadeyle açıklamak gerekirse, insanda beyin, makinede motor hangi görevi görüyorsa, RAM da bilgisayarda aynı işlevi görmektedir.

Ekran Kartı (GPU) ise bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan birimidir. Günümüzde ekran kartları için GPU üreten iki büyük firma bulunmaktadır. Nvidia ve AMD aralarındaki sürekli rekabetten dolayı her geçen gün GPU mimarilerini güçlendirmekte ve kapasitelerini arttırmaktadır. Eğer bir oyuncu iseniz ekran kartı özelliğinin yüksek olması sizin için ekstra bir avantaj olacaktır.

Bir laptop (dizüstü bilgisayar) almaya karar verdiğinizde öncelikle ne için alacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Oyun, işyeri, multimedya, ofis, gündelik kullanım, profesyonel amaçlar için laptoplar segment segment üretilirler. Tıpkı otomobillerde olduğu gibi. Bir otomobil nasıl ki bazıları sadece şehir için kullanım veya arazide kullanım için tasarlanmışsa laptoplarda aynen böyle üretilirler. Örneğin sırf Ferrari çok yüksek performansa sahip diye alıp köy yolunda kullanmaya kalkarsanız araç sizi yarıyolda bırakacaktır. Bazı arkadaşlar özellikle “aha bu laptopun değerleri çok” yüksek diye laptopı alıp evine götürüyor; ancak sonuç hüsran. Çünkü aldığı laptop özellikleri çok yüksek olmasına rağmen bir multimedya laptopu olduğundan oyun oynamaya kalktığınızda ısınma, donma ve ses sorunlarını beraberinde getiriyor.

Yine dikkat etmeniz gereken diğer bir husus FreeDos (Endless) olayı. Bu tip bilgisayarlar normalde daha ucuz satılırlar. Bunun temel nedeni içinde İşletim Sistemi olmamasından kaynaklanıyor. Bazı firmalar işletim sistemi olmadan sattığı bu laptoplar eşdeğerlerine göre daha ucuz. İşletim sistemi olmaması sizi korkutmasın. Orijinal bir şekilde internetten indirip bilgisayarınıza işletim sistemi kurabilirsiniz. Formattan anlayan bir arkadaşınız varsa bunu rahatlıkla yapabilirler. Eğer çevrenizde bilişimden/formattan anlayan biri varsa bunu FreeDos bilgisayar almanızda bir sakınca yok. FreeDos bir bilgisayarı açtığınızda simsiyah bir ekran ile karşılaşırsınız. Yani işletim sistemi olmadan bu bilgisayarı kullanmanız mümkün değil. Bunu ayrıca hatırlatmış olduk.

Yeni nesil bilgisayarlarda HDD ve SSD dediğimiz iki tipte harddisk bulunuyor. Aslında SSD’ler HDD gibi değil. Bambaşka bir teknoloji. HDD’ler daha yüksek kapasitede ve daha ucuz olarak satılıyor. Ancak SSD’ler daha düşük kapasitede ve daha pahalı oluyorlar.  SSD’lerin HDD’lere göre en önemli özelliği daha hızlı ve verimli çalışması. Özellikle oyuncuların ve grafik tasarlayanların tercihi bu yönde olmalı. Ayrıca SSD’ler içerisinde hareketli mekanik parça olmadığından daha sessiz çalışırlar. Burada bir şeye dikkat çekmek istiyorum. Siz sürekli format atan biriyseniz SSD’ler size göre değil. Çünkü SSD’lerin bu konuda oldukça yetersiz olduğuna dair görüşler var.

Bazı laptoplarda DVD/CD oynatıcı opsiyonel olabiliyor. Yani olmayabiliyor. Özellikle DVD/CD kullanan biriyseniz bu özelliğin olup olmadığına dikkat edin. USB Bellekler artık yaygın olarak kullanılıyor ve USB belleklerle format gibi işlemler yapılsada DVD/CD yazma işlemlerinde zorunlu olarak DVD/CD Writer bulunması gerekiyor. Yada ekstra USB kablolu harici DVD/CD alabilirsiniz.

Marka ismi bilinen ve teknik desteği olan bir laptop almanızı her zaman tavsiye ediyorum. Özellikle elektronik ürünler bozulma eğilimi gösterdiğinden alacağınız bir laptoptaki en ufak bir donanımsal arıza performans kaybı yaşatacaktır. Bu biraz şans işi olsa da çıkabilecek bir sorunda ürününün arkasında duran bir marka her zaman tercih sebebi olmalıdır. Üç kuruş fazla olsun iyisi olsun düşüncesiyle hareket etmenizi öneriyorum.

Alacağınız markalara gelince; size tavsiyem Asus, MSI, Lenovo, Gigabyte, Dell, HP gibi markalar olacaktır. Uzun yıllardır bilişimle ilgilenen biri olarak aldığım laptop sayısı ikidir ve şu an kullandığım laptop Lenovo modeli. 6 Yıldır kullanmama rağmen bana en ufak bir sorun yaşatmayan ve ilk günkü gibi problemsiz kullandığım bir bilgisayar. Laptoplar için güzel bir çanta alıp hor kullanmadığınız sürece size yıllarca hizmet edeceğini söyleyebilirim. Bir çok kişi çocukların kullanımına sunduğundan genellikle klavye tuşlarının sökülmesi veya düşme sonucunda bilgisayar donanımlarının hasar almasına neden olabiliyor. Bu şekilde bir kullanımda dünyanın en iyi bilgisayarı olsa bile dayanmayacağını söyleyebilirim.

Her bütçeye ve her kullanıma uygun bir çok laptop modeli bulunuyor. Burada kullanma amacınıza göre dilediğiniz bir tanesini satın alabilirsiniz. Ancak doların bu denli yüksek olduğu günlerde laptop fiyatlarının oldukça uçuk rakamlara çıktığını söyleyeyim.

Son olarak alacağınız laptopu yeterince incelemeden almaya kalkmayın. Araştırın, karşılaştırın, bilen birilere iritabat haine geçip yorum alın. Ben bile şahsen bir elektronik ürün aldığımda özellikle yorumlara incelemelere bakmayı ihmal etmiyorum. Bu çok zor bir şey değil. Sadece bir gününüzü ayırıp bütçenize göre en uygun laptopu satın alabilirsiniz. Hiç anlamasanız bile tanıdık birileri vasıtasıyla elektronik mağazaları ziyaret edin. Bazı laptoplar çok uygun olsa bile sonrada görünüşü sizi rahatsız edebilir.

Şimdi size farklı bütçelere göre birkaç laptop önerisinde bulunayım. Aşağıdaki ürünleri farklı fiyatta bulmanız mümkün ancak özelliklere baktığınızda bazı donanım birimlerinin daha alt düzeyde olacağını karşılaştırmada fark edebilirsiniz. Mesela daha uygun seçenekli gördüğünüzde ya işletim sistemi yoktur, ya RAM daha düşüktür yada ekran kartı farklıdır. gibi.

Hangi Laptopu Almalıyım? (2018)

Not: Bütçenize göre laptop önerisi/tavsiyesi almak isterseniz yorum kısmına yazın kısa zamanda cevap yazmaya çalışırım.

1- Asus N Serisi N580VD Notebook | Fiyat Yaklaşık 6000 TL (Tıkla)

 • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ – 2.8 GHz (Turbo 3.8 GHz) 6 MB Önbellek
 • Ram: 16GB DDR4 (Max 16 GB)
 • Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (7200 Rpm) HDD + 256 GB SSD
 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • Ekran Karti: NVIDIA GeForce GTX 1050 Tİ 4 GB GDDR5
 • Optik Sürücü: Opsiyonel (Optik Sürücü Yoktur)
 • Ekran Özelliği:6″ Full HD LED Ekran (1920 X 1080)

2- Asus S510UN Notebook | Yaklaşık Fiyat 5000 TL (Tıkla)

 • İşlemci: Intel Core i7 8550U – 1.8 GHz (Turbo Max 4.0 GHz) 8 MB Önbellek
 • Ram: 16 GB DDR4 2133 MHz SDRAM (2×8 GB)
 • Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (7200 Rpm) HDD + 128 GB SSD
 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • Ekran Karti: NVIDIA Geforce MX150 2GB GDDR5
 • Optik Sürücü: Opsiyonel (Optik Sürücü Yoktur)
 • Ekran Özelliği:6″ Full HD LED Ekran (1920 X 1080)

3- Asus X542UR Notebook | Yaklaşık Fiyat 3000 TL (Tıkla)

 • İşlemci: Intel Core i5 7200U – 2.5 GHz (Turbo Max 3.1 GHz) 3 MB Önbellek
 • Ram: 8 GB DDR4 2133 MHz
 • Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • Ekran Karti: NVIDIA GeForce 930MX 2 GB GDDR5
 • Optik Sürücü: DVD Super Multi
 • Ekran Özelliği:6″ LED Ekran (1366 X 768)

4- Lenovo IDEAPAD 320 Notebook | Yaklaşık Fiyat 2500 TL (Tıkla)

 • İşlemci: Intel Core i5 8250U – 1.6 GHz (Turbo Max 3.4 GHz) 6 MB Önbellek
 • Ram: 4 GB DDR4 2133 MHz.
 • Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • Ekran Karti: AMD Radeon 520 2 GB DDR3
 • Optik Sürücü: DVD Super Multi
 • Ekran Özelliği:6″ LED Ekran (1366 X 768)
Yorum Yapınız!

Yorum Bırakın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top