Dizüstü ve Laptop

Hangi Laptopu Almalıyım? En İyi Laptop Markası Hangisidir?


Herkese Merhaba.

Bu yazımızda sizlere basit bir şekilde “Hangi laptopu almalıyım?” sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle bir laptop satın almak için uzman olmanıza gerek yok. Tabi teknoloji hızla gelişiyor. Her gün yeni kavramlar yeni özellikler eklenerek karşımıza çıkıyor. Tıpkı akıllı telefonlar gibi. Ancak nihayetinde bir laptoptan beklenenler hemen hemen aynı oluyor. İnternete girsin, donmasın, kasmasın, arıza çıkarmasın, oyun veya programları rahatlıkla çalıştırsın gibi. Piyasada kullanılacak alanlara göre bir çok laptop modeli var. Mesela gaming dediğimiz oyunseverler için tasarlanmış laptoplar, business (work) dediğimiz iş alanları (ofis, işyeri) için tasarlanmış laptoplar gibi. Bunların dışında “All in One” denilen hemen hemen bir çok alanda kullanılabilecek laptoplarda mevcut. Burada laptop seçiminde dikkat etmeniz gerek temel unsur ne için kullanacağınız. Bir laptop 750 TL’den tutun 30.000 TL’ye kadar bulabilirsiniz. Laptopların bu denli pahalı olabilmesinin nedeni kullanım alanına göre olduğunu söylememde fayda var. Mesela sunucu dediğimiz server yapısı için kullanılacaksa o zaman daha yüksek bir ücret ödeyerek kullanılacak network’e (ağ) göre bir laptop satın alınır. Ancak burada siz gündelik işlemler, oyun veya paket programları kullanmak için alacaksanız o zaman 750 TL ile 5.000 TL aralığında bir laptop fazlasıyla işinizi görecektir.

Burada kısaca size adım adım “Hangi laptopu almalıyım?” sorusuna cevap verelim.

Acele etmeyin. Laptoplar tükenmiyor. Bir laptop almadan önce alacağınız laptopa ayırdığınız bütçeyi (parayı) belirleyin. Ardından google’den, çevrenizden anlayan birinden ve teknoloji mağazalarından birkaç gün araştırma yapın. Alacağınız laptopun fiyatına göre Teknosa, Hızlıal, Gittigidiyor, Vatan Bilgisayar, Gold Bilgisayar, İstanbul Bilişim, Media Market gibi internet mağazalarından laptopları inceleyin. Bilişimden anlayan birileri ile irtibata geçerek belirlediğiniz fiyata uygun laptop önermesini isteyin.

Laptop alırken marka değeri yüksek olan bir bilgisayar olmasına özen gösterin. Adı sanı belli olmayan bir marka ile başınız derde girsin istemiyorsanız “üç kuruş fazla olsun ama iyi olsun” prensibi ile hareket edin. Laptoplar elektronik ürünler haliyle bozulma eğilimi yüksek olan aygıtlar. Marka değeri düşük olan bilgisayarlarda arıza vs. daha yüksek oranda olduğunu belirtmemde fayda var. İkincisi herhangi bir sorun çıktığında tanınmış bir marka laptop markasının teknik servis ve müşteri hizmetlerine erişiminiz daha hızlı olacaktır. Unutulmamalıdır ki ucuz etin yahnisi olmaz. Ucuza aldığınız ürünün ömrü hem kısa olacak hem de kısa süre içerisinde bozulacaktır. Özellikle HP, Asus, Toshiba, Apple, MSI, Gigabyte, Dell gibi markalar en çok tercih edilen ve sağlam laptoplar olduğunu söylemekte yarar var.

Bilgisayarın performansını yani hızını belirleyenler ise İşlemci, RAM ve Ekran Kartıdır. Ancak piyasada bu donanımsal birimlerin rakamsal değerleri yüksek fakat gerçekte düşük performanslı olanlarını piyasaya sürerek daha düşük fiyata satan bir çok marka mevcut. Mesela i7 işlemci diye aldığınız bir laptop i5 işlemciye göre daha düşük performanslı olabilir. Yani i7 işlemci i5’e göre her zaman üstün değildir. Yada 2 GB ekran kartı her zaman 1 GB ekran kartına göre yüksek performans göstermez. Aynı şey RAM içinde geçerlidir. Önemli olan detaydır. Yani İşlemci, RAM ve Ekran Kartının tam özelliğini bildiğinizde fikir edinebilirsiniz. Yoksa bir çok kişi aha ucuz bir i7 işlemci laptop deyip evine götürdüğü laptoptan istediği performansı elde edemediğinde yakınmaya başlıyor. Ucuz teknoloji kalitesiz olur. Kaliteli teknoloji ise her zaman pahalıdır. Hiçbir firma hayrına bir ürün satmaz. Performansa göre seçenekleri sıralar. Böylece herkesin alabileceği ve bundan kazanabileceği ürünler ortaya koyar.

Sadece film izleyen, müzik dinleyen, internete giren, ofis programlarını kullanan ve yüksek grafik istemeyen programlar kullanan biri için 1500-2000 TL’ye yüzlerce türde laptop satın alabilir. Bunun yerine gidip 5000 TL’ye laptop alması anlamsızdır. Ama şu unutulmamalıdır. 100 TL artışta laptop performansı her zaman değişir. Bu nedenle 1500 TL lik bir laptop ile 1750 TL’lik laptop arasında doğru bir seçim yapıldığında her zaman performans farkı olacaktır.

Bu nedenle 750 TL’den 5000 TL’ye yüzlerce çeşit laptop tavsiye edilebilir. Sizde yorum kısmına benim bütçem şudur dediğinizde sizin için birkaç tavsiyede bulunabilirim.

Herkese bol güneşli günler. Selametle.

Yorum Yap!

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir