Dizüstü ve Laptop

Hangi Marka Laptop Almalıyım? (2018)


Herkese Merhaba. Bu yazımızda –kısaca- Hangi Marka Laptop Almalıyım? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız. 2018 Yılında doların değer kazanması ile beraber elektronik ürünlerde fiyatların arttığına hep birlikte tanık olduk. Dolar biraz düşsün uygun bir fiyata laptop alırım düşüncesi hepimizde var. Sanırım dolar pek düşeceğe benzemiyor. Durum böyle iken deyim yerindeyse biraz daha “ince eleyip sık dokumak” gerekiyor.

Bir laptop satın almak istediğinizde ihtiyacınıza yönelik bir modeli tercih etmek için bazı kavramları bilmeniz gerekiyor. Bir laptopun ne kadar performanslı olduğunu belirleyen üç ana donanım birimi kuşkusuz işlemci, ram ve ekran kartı olduğunu söyleyebilirim.

İşlemci dediğimiz şey aslında bilgisayarın beynidir. Tüm matematiksel işlemleri gerçekleştiren bu donanım biriminde karşımıza AMD ve İntel işlemci şeklinde iki türü çıkıyor. Bu iki işlemci türünün birbirlerine karşı üstünlükleri bulunuyor. Dünyada en çok tercih edilen işlemci türü İntel olmasına karşın AMD işlemcileri de bir çok bilişim otoritesinin beğenisini kazanmış durumda. Hangi kullanıcı olursa olsun bilgisayarının AMD veya İntel olmasının aslında pek bir önemi yok. Bize sağlayacağı performans ve hız hangisi üstünse o tercih edilmelidir. Özellikle İntel işlemci tarafında i3, i5i i7 işlemciye sahip bazı laptoplar kafa karışıklığına sahip olabilmektedir. Burada i7 işlemci sanki i5’ten daha üstünmüş gibi bir algı söz konusudur. Ancak durum her zaman böyle değildir. Yani her zaman i7 işlemci i5’ten üstün değildir. İşlemcinin mimarisi ve sahip olduğu özellikler işlemci kalitesini belirleyen önemli bir unsurdur. Bu nedenle benim laptopum i7 işlemci o zaman daha iyidir diye bir şey söz konusu değildir. Sadece işlemcinin i3, i5i i7 kısmına bakıp değerlendirmek yanlıştır. Hem işlemcinin özelliği hemde sahip olduğu diğer (ram, ekran kartı, anakart, hdd) donanımlara birlikte değerlendirmek gerekiyor.

RAM dediğim şey ise bilgisayarın hafızası. Yaptığınız tüm işlemleri hafızasında tutup işlemciden gelen komutlara göre değerlendiriyor. RAM hafızasının gücünü belirleyen ilk şey RAM kapasitesidir. Bunlar genellikle 2 GB, 4 GB, 6 GB, 8 GB veya 16 GB -veya üstü- şeklinde etiketlerde görüyoruz. Ama burada kapasite tek başına bir şey ifade etmiyor.  RAM kapasitesi ile birlikte “RAM Frekansı” yani “Hafıza Bus Hızı” ram performansını etkileyen önemi bir unsurdur. Karşımıza RAM ayrıntısında 1333, 1600, 2333 ve 2400 Mhz şeklide RAM frekanslarını görüyoruz. Örneğin 4 GB 2400 Mhz RAM, 4 GB 1600 Mhz RAM’den daha üstündür. Haliyle fiyat farkı meydana getirmektedir.

Ekran Kartı (GPU) ise bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan bir donanım birimidir. Günümüzde ekran kartları için GPU üreten Nvidia ve AMD gibi iki büyük firma bulunmaktadır. Nvidia ve AMD aralarındaki artan rekabetten dolayı her geçen gün GPU mimarilerini güçlendirmekte ve kapasitelerini arttırmaktadır. Eğer bir oyuncu iseniz ekran kartı özelliğinin yüksek olması sizin için ekstra bir avantaj olacaktır. Ekran kartı kapasitesi de karşımıza 2 GB, 3 GB, 4 GB, 6 GB şeklinde çıkmaktadır. Aynı RAM’lerde olduğu gibi kapasite tek başına bir şey ifade etmiyor. Yani kalkıp 2 GB Ekran Kartı 4 GB Ekran Kartından iyidir diye bir şey söylemek doğru olmaz.  Ekran Kartının çekirdek hızı, hafıza hızı, bellek veriyolu genişliği, transistör sayısı gibi özellikler ekran kartının ne kadar iyi olduğu gösteren değerlerdir. Özellikle oyun oynamayı seven veya grafik programları ile uğraşan biri iseniz bellek veriyolu genişliği (64, 128, 256, 512 Bit) özelliğine dikkat etmeniz gerekiyor ki oyuncular için tercihen 128 Bit ve üzerinde bir laptop satın alınmalıdır.

Laptop konusunda diğer bilmeniz gereken bir kavram HDD (Sabit Harddisk) veya SSD (Solid State Drive) olayıdır. Genellikle yeni nesil laptoplarda bunlardan biri veya her ikisi birlikte bulunuyor. SSD Diskler yeni nesil kapasite birimleri (depola) olup daha hızlı, sessiz ve dayanıklı olduğundan genellikle tercih edilir. Ancak fiyatları biraz pahalı olduğundan halen HDD’ler en çok tercih edilen depolama birimleridir.  HDD’ler SSD’lere göre içerisinde mekanik –hareketli- parçalar olduğundan sesli çalışırlar. Ancak SSD’lerde herhangi bir hareketli parça bulunmaz. Tıpkı USB bellekler gibi sessiz çalışırlar. Yazma okuma hızları SSD’ler oldukça yüksektir. Örneğin bilgisayarın açılışı, bir oyunun veya programın yüklenişi oldukça hızlı gerçekleşir.

Bir laptop satın almak istediğinizde karşınıza FreeDos gibi bir terim çıkar. FreeDos bilgisayarlarda işletim sistemi yoktur ve bu nedenle daha ucuzdurlar. FreeDos bir laptopu açtığınızda siyah bir ekran çıkar ve hiçbir işlem yapamazsınız. Bunun için Windows 8, 10 gibi bir işletim sistemi yüklemeniz gerekecektir. Bu yükleme işlemine ise kısaca format atma diyoruz. Eğer format atmadan anlıyorsanız veya çevrenizde anlayan biri varsa alacağınız laptop 250-500 TL aralığında daha ucuza gelecektir. Ancak şunu unutmayın doğru bir format atmadığınız sürece tam performans alamayacaksınız.

Bazı laptoplarda DVD/CD oynatıcı opsiyonel olabiliyor. Yani DVD/CD sürücüsü olmayabiliyor. Eğer DVD/CD ile uğraşan biri iseniz ya bu özelliği olan bir laptop alacaksınız veya –yoksa- taşınabilir bir DVD/CD oynatıcı alacaksınız. Bu taşınabilir DVD/CD oynatıcılar USB kısmına takılarak çalışırlar.

Marka olarak kaliteli bilinen bir ürün almanızı her zaman tavsiye ediyorum. Adı sanı belli olmayan bir laptop başınızı ağrıtabilir. Çünkü elektronik ürünler biraz şans işi ve bozulma eğilimi gösterirler. Aldığınız laptop sorun çıkarttığında muhattap alabileceğiniz bir müşteri temsilcisi bulmanız oldukça önemli. Unutmayın ki donanımlardaki en ufak bir sorun performans kaybına neden olacaktır.

Dünyanın en iyi 10 laptop markasına baktığımızda 2018 yılı itibariyle Lenovo, HP, Dell, Acer, Asus, Microsoft, Apple, Razer, MSI ve Samsung ilk 10’daki sıralamayı oluşturuyor. Tabi bu sıralama aşağıda tablosunu gördüğünüz üzere araştırma şirketleri tarafından inceleme, tasarım, teknik destek, innovasyon ve performans özellikleri dikkate alınarak hazırlanıyor.

Türkiye’de en çok tercih edilen laptop markalarına baktığımızda ise Lenovo, HP, Asus, Apple, Toshiba, Samsung vb. markalar olduğunu görüyoruz. Sormak istediğiniz yorum, görüş ve önerilerinizi yorum kısmında bize iletebilirsiniz. Laptop tavsiyesi almak için bütçenizi yazarsanız kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.

Selametle.

1 Yorum

1 Yorum

 1. Tufan Oral

  20 Mayıs 2018 at 14:00

  4.000 TL civarında bir bütçe ayırarak oyun için de kullanmayı düşündüğüm bir notebook almak istiyorum.

  Ayrıca zaman zaman video kaydederek internete yüklüyorum.

  Bana hangi notebook u almamı tavsiye edersiniz.

  Teşekkürler

Yorum Bırakın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top