Bilgi

İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır? İsim Değiştirme Dilekçesi

isim değiştirme davası nasıl açılır


Herkese Merhaba.

Bu yazımızda basit bir şekilde isim değiştirme davası nasıl açılır, isim değiştirme davası dilekçe örneği, isim değiştirme davası dilekçe örneği indir, hukuk isim değiştirme davası dilekçe örneği, isim değişikliği davası dilekçe örneği, isim değiştirme davası avukat ücreti, isim ekleme davası masrafları, isim değiştirme davası ne kadar sürer, isim ekleme davası ücreti 2016 başlıkları altında aklınıza takılabilecek sorulara cevap vereceğim. Bizzat kendim isim değiştirme davası ile ilgili tecrübe yaşadığım için bu konu hakkında bilgi sahibiyim diyebilirim.

İsminiz her ne olursa olsun değiştirme hakkına sahipsiniz. Ancak burada ki durum özellikle şöyle olmalı. İsim değiştirmeniz için mantıklı bir gerekçeniz olmalı. Örneğin, hatalı isim, aşağılayıcı isim veya herkes tarafından farklı bir şekilde bilinen bir isim gibi.

İsim değiştirme işlemi için avukata başvurmanıza hiç gerek yok! Bizzat kendinizde takip edebilirsiniz. Maximum 6 aylık bir süreç ancak sadece 1-2 kez mahkemeye gidebilirsiniz. Yani öyle çok teferruatlı bir işlemi yok. Şimdi adım adım işlemi anlatalım.

1- İsim değiştirmek için ikametgahınıza en yakın Asliye Hukuk Mahkemesine gidip (Adliye İçerisinde)  bir dilekçe ile (aşağıda örneği var) başvuruyorsunuz. Orada sizden yaklaşık 50-100 TL arasında bir harç alınıyor.  Bunu yapmadan önce şahitler, doktor raporu v.s. gibi yazılı belgeleri ayarlamanızda fayda var. Ne bulabilirseniz! Çünkü mahkeme sizin belge ve şahitlerinize göre karar verecek. Dilekçeyi verdiğinizde orada bulunan görevli size bir mahkeme günü ve saati verecek. Diyecek şu tarihte şu saatte mahkeme önünde hazır olun.

2- Mahkeme günü zamanında mahkemede olmanız oldukça önemli. Sıra ile mahkemeler görüldüğünden sizin o anda orada olmanız gerekiyor. Mahkeme sıranız geldiğinde kapıda sizi çağıracaklar. İçeri girecekseniz ve durumu hakime anlatacaksınız.  Mesela hakime isminizin kötü bir çağrışım yaptığını, Türk Dil Kurumunda aslında farklı olduğu veya Psikolojik olarak etkilendiğinizi, herkes tarafından farklı bilindiğini, şahitlerininde burada olduğunu, isminin küfür sebebi olduğunu gibi. Yani olabildiğince inandırıcılığı yüksek bir şekilde anlatmanızda fayda var. Zaten hakim size inanırsa ve belgelerinizde sağlamsa problem olmayacaktır. Olay kısaca bu kadar basit.

3- Mahkeme ortalama 10-20 dakika sürüyor. Çok teferruatlı bir işlem olmadığını hatırlatmamda fayda var. Bu arada anne veya babanızı dava etmiyorsunuz. Dava ettiğiniz Nufus Müdürlüğünüz oluyor. Nufus müdürlüğünü dava ettiğinizde başınıza bir iş gelmiyor. Çünkü haklı bir gerekçe ile başvuruda bulunuyorsunuz.  Dilekçe konusunda genellikle adliye önlerinde bir Arzuhalci bulunuyor dilerseniz bunlarada yazdırabilirsiniz. Ancak ben kendim dilekçeyi yazdım.

4- Başvuruda bulunmak için reşit olmanızda (18 yaş) fayda var. Aksi halde anne-babanın muvaffakati gerekiyor.

5- Mahkeme Kararı olumlu ise size belge veriliyor. Yani Mahkeme Kararı! Nüfus Müdürlüğü ordanda Yerel Bir Gazeteye gidip ilan veriyorsunuz. Eğer istanbulda iseniz veya büyükşehirlerde iseniz Basın İlan Kurumu aracılığı ile bir gazeteye ilan verip  (tahmini 50-150 TL) çıkan gazete ile Nufus Müdürlüğüne gidip (dosya ile birlikte) kimliğinizi alıyorsunuz. Dilerseniz Mahkeme Müdürlüğünden dosyaları Nufus Müdürlüğüne kendiniz götürebileceğiniz gibi mahkemenin nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz. Burada kalan işlemler tamamen bürokrasi yani.

Dediğim gibi pek avukatlık bir işlem yok. Doğrudan kendiniz bu işleri yapabilirsiniz. Paranız varsa gidip bir avukatada yaptırabilirsiniz. Ancak dediğim gibi bu işlem biraz tuzlu olabiliyor. Avukat şart değil.

Gel gelelim Kanun Maddesine:

İsim değiştirme konusu ile ilgili Medeni Kanunun 27.maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre “Adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hâkimden istenebilir. Adın değiştirildiği nüfus siciline kayıt ve ilân olunur. Ad değişmekle kişisel durum değişmez. Adın değiştirilmesinden zarar gören kimse, bunu öğrendiği günden başlayarak bir yıl içinde değiştirme kararının kaldırılmasını dava edebilir.” Deniliyor.

İsim Değiştime Dilekçe Örneği

ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE / TOKAT

DAVACI : Çaki Brown

VEKİLİ : (Varsa Adı)

DAVALI : Tokat Nüfus İdaresi Müdürlüğü

KONU : Haklı neden sebebiyle isim tashihi talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1- İsmim her ne kadar nüfus kayıtlarında … ismiyle kayıtlı olsa bile ailesi ve arkadaşları ve hatta çalıştığı işyerindeki çevresinde bile … ismiyle tanınmaktadır.

2- Bu durum kayıtlar ile özel hayatında ve iş hayatında karışıklığa ve sorunlara neden olmaktadır.

3- Bu nedenle nüfus kayıtlarında … olarak geçen isminin … olarak değiştirilebilmesi için sayın Mahkemenize başvurmamız zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER : MK, NK, HUMK ve diğer ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Nüfus kayıtları, tanık beyanları ve diğer yasal deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Açıkladığım sebepleden dolayı nüfusta … ismiyle kayıtlı olan ismimin … olarak değiştirilmesini ve bu ad değişikliğinin Nufusa Kayıt ve Tesciline karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …/…/…

Davacı: Çaki Brown (Varsa avukatı)

Sorularınız varsa yorum kısmından sorabilirsiniz!

37 Yorum

37 Yorum

 1. Fatih

  4 Temmuz 2016 at 12:53

  Dilekçeyi nasıl yazıyoruz tam anlamadım 🙁

 2. Tarık

  28 Eylül 2016 at 18:23

  18 yaşından büyük olan evlatların davayı ayrıdan kendilerinin mi açması gerekiyor? Sadece kendilerinin dava açması durumunda davanın kabul görmemesi için (ilgili mevzuatlar haricinde) bir sebep var mı? Teşekkürler..

 3. Tarık

  28 Eylül 2016 at 19:12

  18 yaşından büyük olan evlatların davayı ayrıdan kendilerinin mi açması gerekiyor? Sadece kendilerinin dava açması durumunda davanın kabul görmemesi için (ilgili mevzuatlar haricinde) bir sebep var mı? Teşekkürler

 4. ege

  9 Ekim 2016 at 20:22

  18 yasindan kucugum, davaya annem ve babam da mi gelmek zorunda? lutfen cevap verin

  • Cüneyt Çağala

   9 Ekim 2016 at 23:41

   elbette. reşit olmadan dava açamazsın. kanuni temsilcin olması lazım.

 5. fevzi

  19 Ekim 2016 at 12:26

  merhabalar dilekçede açıklama bölümüne değiştirmek istedidiğimiz nedenleri yazıyoruz
  hukuki nedenler bölümü nedir ne yazmamız gerekiyor
  hukuki deliller bölümüne tanıklar ve ifadelerimini
  doktor raporu derken bir psikoloktan mı yoksa aile hekimleri gibi doktorlardan mı psikolaktansa aklı sağlığı yerindedir gibi mi yoksa isimini değiştirmekteki nedenler den dolayı psikolojik rahatsızlık hisediyor gibi bir rapormu alınıyor bu raporda hastanelerdenmi yoksa polikinlik , sağlık ocağı,muahanelerden mi alıyoruz çok teşekür ederim iyi çalışmalar

 6. emel

  1 Kasım 2016 at 18:29

  Merhaba

  Benim ablam kızının ismini değişecek davalı kısmına ne yazması gerekiyor bilgi alabilirmiyim?

  Teşekkürler
  İyi Çalışmalar.

  • Cüneyt Çağala

   1 Kasım 2016 at 20:31

   davalı kısmına bağlı olduğu nufus müdürlüğünü yazın. mesela Sarıyer İlçe Nufus Müdürlüğü gibi.

 7. Isim Degistirme

  1 Kasım 2016 at 18:32

  Oncelikle size cok tesekkur ediyorum Cuneyt Bey internette bu konu hakkinda yeterince bilgi bulamamistim.. Bu sancili sureci atlatan biri olarak size bikac sorum olucak.. Ismimi demode buldugum icin psikolojimide etkiledigi icin degistirmek istiyorum yalniz hakime cevrem beni farkli taniyor diye ifade vericem. Yinede psikolog raporu almalimiyim sizce . Birde maddi durumum pek yok psikologtan degilde devlet hastanesindeki psikiyatrdan almam mumkunmu ve doktordan hemen bu raporu alabilirmiyiz siz nasil yaptiniz?.. Tanik olarak arkadas ve aileden biri olurmu?.. Cok fazla oldu ama yardimci olursaniz cok sevinirim biran once dilekceyi vermek istiyorum artik, cevabinizi sabirsizlikla bekliyorum..

  • Isim Degistirme

   1 Kasım 2016 at 18:41

   Birde dogum yerim bursa yalniz istanbulda yasiyorum davali kismina bursa nufus idaresi mudurlugu mu yazmam gerekiyor. gazeteye ilanida istanbulda vericem herlde degilmi? :/

   • Cüneyt Çağala

    1 Kasım 2016 at 20:39

    aynen davali bursa nufus müdürlüğü. istanbulda ikametgahınızın bulunduğu yerdeki adliyeye yada en yakın adliyeye gidin :)))

  • Cüneyt Çağala

   1 Kasım 2016 at 20:39

   merhaba. isim değiştirmek çok zor bir işlem değil. 150 TL felan tutmuştu toplamda. devlet hastanesinden rapor alabilirsiniz. yani her yerden alabileceğiniz tüm belgeler faydanıza olacak. mesela türk dili kurumu web sayfasından bile çıktı alabilirsiniz. 2 adet şahit te götürün. 18 yaşından büyük 2 arkadaşınızı götürün mesela. emin olun hakime derdinizi net bir şekilde anlatabilirseniz problemsiz bir şekilde isminizi değişteiebilirsiniz. dilekçeniz net olsun, açık anlaşılır ve net. bir de hakim karşısında iken derdinizi net anlatın. çok basit bir işlem.

 8. İsim

  3 Kasım 2016 at 23:48

  Benim lanet bir ismin var ismim “Seydahmet” beni çok rahatsız hissettiriyor ve bu yüzden sosyal medya olsun yeni tanıştığım kişiler olsun kendimi Ahmet diye tanıtıyorum. Başvuru filan herşeyi yaptık diyelimki iki arkadaşımla beraber gidince mahkemeye sadece “Evet onun ismi Ahmet” filanmı demeleri gerekiyor?

 9. Nn

  8 Kasım 2016 at 00:33

  Dava acmak toplam kac tl’yi buluyor? Dava acmak 500tl demislerdi

  • Cüneyt Çağala

   8 Kasım 2016 at 22:18

   en fazla o kadardır. 500 tl bile çok fazla.

 10. meltap Figen

  8 Kasım 2016 at 20:06

  Ben sahit istemiyorum ismim Meltap ve boyle baska isim yok ys Meltem diyorlar ya Mehtap birde ikinci ismim var onu hic kullanmiyorum zaten tek bir yeni isim istiyorum sahitsiz mumkunmu

  • Cüneyt Çağala

   8 Kasım 2016 at 22:19

   sahit dediğimiz iki arkadaşın. herhangi bir arkadaş yani. hatta hiç gerekmeyebilirde. hakim isterse çağırtırsın :)) ben şahitsiz yapmıştım.

 11. fetullah

  11 Kasım 2016 at 00:30

  fetullah ismini değiştirmek için şahit gerekiyor mu? dava ortalama ne kadar bir sürede açıklanır.

  • Cüneyt Çağala

   13 Kasım 2016 at 15:04

   ortalama 3 ay sürer. mahkemede şahit germekeyebilir. önemli olan hakimi ikna edebilmeniz.

 12. isimsiz

  16 Kasım 2016 at 10:37

  merhaba öncelikle yazın gerçekten çok aydınlatıcı olmuş emeğine sağlık. benim merak ettiğim hakime hangi dosyaları sunduğun sadece açıklama yaparak değiştirilebilir mi?

  • Cüneyt Çağala

   19 Kasım 2016 at 10:49

   tabiki yani mesela ismi armut olan biri herhangi bir belge sunmadan ismini değiştirebilir. çünkü armut diye bir isim haliyle sıradışı. yada ismi yanlıslıkla ahmet yerine akmed yazılan biri gibi. ama ismi kimlikte mehmet olan biri ismini değiştirmesi için makul bir neden sürmesi lazım.

 13. Seda

  19 Kasım 2016 at 14:02

  İsmimizin değişmiş hali ile kimliği elimize almamız tam olarak kaç ay sonunda gerçekleşir ?
  Hukuki nedenler kısmında sizi burada yazdığınız şekilde mi yazmamız gerekiyor yoksa oraya eklenecek yazılar var mı ?

  • Cüneyt Çağala

   19 Kasım 2016 at 20:21

   standaert zaten. başka bir şeye gerek yok. içerik önemli. yeni kimliği almanız 3-6 ay arasında sürer.

 14. ikram

  21 Kasım 2016 at 00:51

  şahitler kim oluyoor

  • Cüneyt Çağala

   21 Kasım 2016 at 20:02

   yakın çevrenden tanıdığın kişiler. Şahit: Bilen, tanıyan, şehadette bulunan, beş duyusuyla bir şey hakkında bilgi edinen, mahkemede bir olay hakkında bilgisine başvurulan; tanık.

 15. ikram

  21 Kasım 2016 at 00:53

  şahitler kim oluyor

 16. Sercan

  22 Kasım 2016 at 10:12

  Mrh iyi günler ben İstanbul da çalışıyorum ve memlekete gidemiyorum iş dolayısıyla.
  Memlekete gitmeden İstanbul da düzeltme şansım varmı acil yardımcı olun

  • Cüneyt Çağala

   22 Kasım 2016 at 18:41

   evet.

 17. Gerek yok

  22 Kasım 2016 at 14:58

  İkametgah adresim İstanbul da değil ama davayı İstanbul da açmak istiyorum olurmu ?

  • Cüneyt Çağala

   22 Kasım 2016 at 18:40

   ikametgah ile ilgili bir sorun yok ama yinede aldırmanızı tavsiye ederim. 5 dk lık iş. herhangi bir fatura ile nufus müdürlüğünde değiştirebilirsiniz.

 18. Gerek yok

  22 Kasım 2016 at 15:02

  Abimle isimlerimiz karıştırılmış ondan dolayı farklı bir ortama gittiğimde abime kendi ismimle yada Abimin ismiyle seslenemiyorum seslenmeyi bırak kendi ismimi bile söyleyemiyorum ui inşallah düzeltme şansım olur

  • Cüneyt Çağala

   22 Kasım 2016 at 18:40

   mahkemede makul bir neden olduğunda değiştiriliyor.

 19. Bilge

  28 Kasım 2016 at 13:38

  Öncelikle yazınız icin teşekkür ederim. Benim kızım 6 aylık adı İlke Ecem nüfusta Ecem ilke yazdıracaktık ufak bir yanlışlık oldu. Söylemesi cok zor oluyor ilk duyanlar ilkhecem ya da ilke Cem anlıyor .ayni Zaman’da isim karakteri yansıtıyormuş ismin içinde bolca e harfi var ruhsal gelgitleri fazla olur diyorlar. Bu aralar hiic içime sinmiyor değiştirmek istiyorum bu sebep yeterli olur mu dersiniz ? Cevabınız icin şimdiden teşekkürler.

  • Cüneyt Çağala

   28 Kasım 2016 at 16:22

   tabi ki değiştirebilirsiniz. bunun için anlattığım yöntemle size en yakın asliye hukuk mahkemesine başvurmanız yeterli. ufak bir başvuru harcı alıp dilekçe ile başvurunuzu yapıyorsunuz. sonra size mahkeme günü veriliyor. mahkemede derdinizi net anlatabilirseniz problem olmayacaktır. sonuç olarak hakimi ikna etmeniz gerekli.

 20. Muhammet

  28 Kasım 2016 at 20:37

  Benim soyadim boşnak benim annem babam cok uzun zamandir ayri hatta 6 senedir bende bende babamin bizi birakip gitmesinden dolayi annemin soyadi karagulmez olarak değiştirmek istiyorum mümkün mudur acaba sizce teşekkür ederim

  • Cüneyt Çağala

   28 Kasım 2016 at 21:35

   boşanma söz konusu ise zaten otomatikman eski soyadı alınabiliyor. ancak boşanma v.s söz konusu değilse soyadı değişikliği için çok zorunlu sebepler gerekiyor. normal isim olmadığından soyadı değişikliğinde ailenin bütün fertleri etkileniyor. bunun için bir avukata danışmanızda fayda var.

 21. Muhammet

  28 Kasım 2016 at 20:46

  Lutfen bi cevap verin önemli

Bir Cevap Yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top