Dizüstü ve Laptop

Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Hangi Laptopu Almalıyım?


Beyler/Bayanlar!

Eminim şu anda cebinizdeki bütçeye göre kendinize –veya bir başkasına- bir laptop almayı planlıyorsunuz. Bilgisayardan pek anlamıyorsanız “laptop satın almak” biraz zor bir iş gibi gelebilir. Ancak bu iş sanıldığı kadar zor değil! Eğer gerçekten satın alacağınız herhangi bir ürün hakkında bir fikriniz yoksa “pişman olma ihtimaliniz” olabildiğince yükseliyor. Şöyle bir örnek vereyim. Herhangi bir semt pazarında “domates” almak istediğinizde pazarcıların tamamı kendi domateslerinin daha iyi olduğunu söyleyecektir. Siz domatesten anlamıyorsanız ve seçimi pazarcıya bırakırsanız eve gittiğinize aldığınız domateslerin “salça olma ihtimali” artacaktır. İçinizden ne berbat bir örnek diyenler olacaktır. Ama emin olun bir laptop/notebook satın alma işlemi aynen böyle!

Piyasaya sunulan her ürün –domates- dahil satılmak içindir. Bunu satmak için olan görevli bundan bir kazanç sağladığına göre elbette ki sattığı ürünü kötülemeyecektir. Siz bir elektronik mağazasına –rastgele- dalıp bana bir laptop lazım dediğinizde büyük ihtimalle reyonlarda bulunan ütü’den tutun elektrik süpürgesine kadar her alanda uzman olan görevli bir anda bilgisayar mühendisi dönüşerek “size raflarda bulunan bir laptopu” satacaktır.  İsterseniz bunu daha az maliyetle manavda domates üzerine deneyebilirsiniz.

Tecrübe gerçekten en büyük öğretmendir. Şahsen ilk tecrübe edindiğim bilgisayarı ünlü bir teknoloji mağazasında aldığımda bunu satan görevli bilgisayarın “her türlü oyunu/programı” kaldırabileceğini söylemişti. Ancak durum sanıldığı gibi çıkmadı. Bilgisayar donuyor, kasıyor, ısınıyor… Ve bir gün sonra kaptığım gibi teknik servise! Bir ay teknik serviste kaldıktan sonra gidip aldığımda bilgisayarın hiç değişmediğini gördüm.

Bu duruma düşmemek için size bazı kısa bilgiler vererek kendi seçiminizle bilgisayarı almanız konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Ucuz etin yahnisi yavan (tatsız) olur! Sırf ucuz diye kesinlikle bir laptop almaya çalışmayın.

Bütçenizi net bir şekilde belirledikten sonra emin olun çok iyi bir bilgisayar almanız mümkün. Unutmayın bütçenizden yapacağınız 100 TL’lik her artış kaliteyi ve performansı arttıracaktır.

Bilgisayarı ne amaçla kullanacağınızı belirleyin. Film, dizi izlemek için mi alıyorsunuz? Ofise hesap-kitap işleri için mi alacaksınız? Oyun oynamak için mi? Veya en iyi laptopu almak için mi?

Bakın sırf özellikleri yüksek diye alınan bir laptop başınıza iş açabilir. Mesela bir arkadaş özellikleri yüksek olan bir bilgisayarda oyun oynamaya kalktığında donduğunu/kastığını görüyor. Şikayet ettiğinde görüyor ki aldığı bilgisayar bir multimedya bilgisayarı. Yani oyun için tasarlanmamış bir bilgisayarla gelen facia…

Bilgisayarlar üretilirken segment segment üretilirler. Yani amaca göre. Kimisi work/iş, kimisi oyun, kimisi multimedya, kimisi all in one (hepsi) gibi birbirinden ayrılır.

Birde bilgisayarların teknik boyutu var. Bilgisayarın kalite ve performansını etkileyen önemli üç bileşen kuşkusuz işlemci, ram ve ekran kartı. Bu üç ana donanım biriminin kalitesi ne kadar yüksekse bilgisayardan elde edeceğiniz verim o derece yüksek oluyor. Geriye kalan teknolojik bileşenler opsiyonel anlamda kullanıcının tercih edebileceği birimleri oluşturuyor. Burada işlemci, ram ve ekran kartı sayısal değer anlamında yüksek olan iyidir anlamı çıkmasın. Mesela örnek verirsek i7 işlemci her zaman i5’ten iyi değildir. Yada 4 GB ekran kartı her zaman 2 GB ekran kartından iyi değildir. Mağazalarda büyük harflerle yazdıkları “i7 işlemci, 2 GB ekran kartı, 8 GB ram” ucuz bilgisayarlar emin olun işinize yaramazlar. Çünkü bu tip bilgisayarlar grafik isteyen oyun ve programlar için pek işe yaramazlar!

Marka olayına gelince! Siz siz olun marka değeri yüksek olan laptoplar alın! Asus, Toshiba, Dell, Samsung, Lenovo, Apple, MSI, Gigabyte gibi. Adı sanı belli olmayan bir laptop aldığınızda çıkacak en ufak sorunda nerde teknik servis, nerde müşteri hizmetleri diye veryansın etmeyin.

Şimdi sizlere yapılan araştırma sonucuna göre bir grafik göstereyim. Bu grafikte dünyada alındıktan 3 yıl sonra en az arıza yapan laptoplar listelenmiş. Bu grafiğe göre Asus, Toshiba, Sony, Apple ve Dell gibi markalar en az arıza yapma yüzdelerine sahip. Not: Diğer markaların çok arıza yaptığı anlamı çıkmasın.

Şimdi olayı kısaca özetliyim… 

Laptop satın almada bütçenizi ve kullanım amacınızı net bir şekilde belirleyin. Nerede ne amaçla kullanacaksınız!

Laptopların 1000 TL’den 30.000 TL‘ye kadar değişen fiyat aralığında olduğunu unutmayın. Eğer ben güçlü-performanslı bir laptop arıyorum diyorsanız 2500-5000 TL aralığında bir bütçeye sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Eğer sıradan günlük işler için (film, dizi izleme, ofice programlarını kullanma, grafik istemeyen oyun ve programlar kullanma gibi) alacaksanız 1250 TL-2000 TL aralığında marka değeri olan bir laptop yıllarca işinizi görecektir.

Eğer bütçeniz kısıtlıysa ve yüksek grafik belleği oyun oynayacağınız bir bilgisayar arıyorsanız kesinlikle EKRAN KARTI değeri yüksek -128 bitlik- olan laptoplardan seçmelisiniz. Aksi halde laptoplar oynayacağınız oyunları ya düşük kalitede veya hiç oynamayacaksınız.

Laptop almadan önce internetten bütçenize göre kesinlikle araştırmalar yapın. Bilgisayarlardan anlayan birileri ile irtibata geçip tavsiyelerde bulunmasını sağlayın. Teknoloji mağazalarını gezip görsel olarakta fikir edinin. İnternetten satılan bilgisayarın kampanya vs ile daha ucuza geleceğini unutmayın. 

Amaaann uğraşamam alttaki yorum kısmına “bütçem bu-kullanım amacım bu” derseniz size -boş zamanımda- tavsiyede bulunabilirim.

Bol güneşli günler. Selametle.

4 Yorum

4 Comments

 1. Hakan Gürsoy

  1 Ekim 2017 at 21:58

  Max bütçem 2000TL ve sıradan günlük işler için (film, dizi izleme, facebook-instagram ve ofis programlarını kullanma, bol bol fotoğraf yükleme gibi işler için ASUS un hangi modelini satın almamı önerirsiniz. Çok teşekkürler.

  • Cüneyt Çağala

   2 Ekim 2017 at 18:30

   merhaba. 2000 tl bütçe ile aradığınız kriterlere uygun bir çok laptop alabilirsiniz. eğer formattan anlayan bir arkadaşınız varsa Asus X Series X541UJ-GO454 Notebook tavsiye ederim. kesinlikle sizi pişman etmez. Bu bilgisayar freedos geliyor. yani içinde işletim sistemi yok. bundan dolayı fiyatı 250-300 tl daha uygun.ya ben formatla falan uğraşamam direk alıp kullanabileceğim bir asus laptop istiyorum diyorsan o zaman tavsiye edeceğim Asus R Series R752LJ-TY254T Notebook laptop. önerdiğim iki laptopunda farkı ilkinin işlemcisi yeni nesil ve i5 fakat diğeri 5. nesil ve i3 işlemciye sahip. geri kalan diğer özellik ise ilki işletim sistemi yok ama diğeri windows 10 yüklü geliyor.

   Asus X Series X541UJ-GO454 Notebook

   İşlemci: Intel Core i5-7200U 2.50 GHz (Intel Turbo Boost Teknolojisiyle Max 3.10 GHz) 3 MB Önbellek
   RAM: 4 GB DDR4
   Sabit Disk: 500 GB SATA (5400 Rpm) HDD
   İşletim Sistemi: FreeDos (windows işletim sistemi yoktur)
   Ekran Kartı: NVIDIA Geforce 920M 2 GB Paylaşımsız

   Asus R Series R752LJ-TY254T Notebook

   İşlemci: Intel Core i3-5010U 2.10 GHz 3 MB Önbellek
   Ram: 4 GB DDR3 1600 MHz (Max 8 GB)
   Sabit Disk: 500 GB SATA
   İşletim Sistemi: Windows 10
   Ekran Kartı: NVIDIA Geforce 920M 2 GB Paylaşımsız

   • Hakan Gürsoy

    10 Ekim 2017 at 21:48

    Öneriniz için içtenlikle çok teşekkür ediyorum. Satın almak üzereyim ancak karşıma seçenek olarak X541UJ-GO456 daha fazla çıkıyor.
    Satın alma özelliklerim açısından bir farkı var mıdır?

    • Cüneyt Çağala

     10 Ekim 2017 at 22:16

     Asus X Series X541UJ-GO454 Notebook arasında nerdeyse bir fark yok. tercih edebilirsiniz.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top