Bilgi

Uyuşturucu ve Uyarıcı Maddelerin Zararları Nelerdir?


Uyuşturucu madde, merkezi sinir sistemini etkileyerek kullanan kişinin fiziksel ve ruhsal dengesini bozup bağımlı olmasına yol açan maddelerdir. Bazı kimyasal maddelerin insanların ruhsal ve bedensel durumu üzerinde olumsuz etkileri olduğu uzun süredir bilinen bir gerçektir. Bu maddelerin bazıları tedavi amacıyla kullanılırken bir kısmı da geçici keyif verici etkileri nedeniyle kötüye kullanılmaktadır. İlaçlar ya da kimyasal maddeler, tedavi etme amacı dışında geçici keyif verici, uyarıcıya da uyuşturucu etkileri nedeniyle kullanıldığında kötüye kullanılmış olur. Tıp dışı amaçlarla kullanılan bu maddeler, kullananların sağlığını olumsuz yönde etkilerken toplumsal sorunlar da oluşturur. Özellikle gençler arasında yaygınlaşan uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı insan sağlığını tehdit eden en önemli unsurdur.

Gençler, uyuşturucu madde kullanımı konusunda risk taşıyan bir gruptur. Yapılan araştırmalara göre insanların uyuşturucuya başlama nedenleri; % 22 merak ve özenti, % 17 arkadaş ısrarı, % 16 bunalımdan kurtulma, % 5 sıkıntı, % 5 de kişisel yalnızlıktır. Uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlılığı toplumsal ve bireysel açıdan günümüzün en tehlikeli sorunlarındandır.

Günümüzde uyuşturucu amaçla kullanılan maddelerin bir kısmı normal tıbbi kullanımı olan ilaçlardır. Bu ilaçlara hydrocodone, kodein, metadon, afyonritalin örnek olarak gösterilebilir.

Esrar, eroin, metamfetamin, kokain, kubar, haşhaş, afyon, “bonzai” (sentetik kenevir) vb. isimlerle tanınırlar ve genellikle bitkisel kaynaklı maddelerden elde edilir. Son derece zararlıdır. Dünyada hızla yayılmaya başlamıştır ve özellikle günümüz gençleri içinde çok yaygındır. Önlenmediği sürece ölüme kadar götürebilir.

Uyuşturucu ve Uyarıcı Maddelerin Zararları Nelerdir?

Merkezi Sinir Sistemi: Uyuşturucuların en büyük zararı beyin ve merkezi sinir sistemi üzerindedir. Kişiyi normal düşünce ve davranışlardan uzaklaştırır. Hafıza kaybı, konuşma bozuklukları, uykusuzluk, uygun olmayan davranışlar, zekâ azalması, ses ve ışık halüsinasyonlarına sık rastlanır.

Sindirim Sistemi: Bulantı, kusma, sürekli karın ağrısı, ishal bazen kabızlık, bağırsak ve mide spazmları görülür.

Böbrek ve Karaciğer: Uyuşturucular karaciğerde metabolize edildikten sonra böbrekler yoluyla organizmadan ayrılır. Sürekli kullanım karaciğer ve böbrek yetersizliğine neden olur.

Göz ve Görme Bozukluğu: Gece körlüğü, fazla ışıktan rahatsız olma, zamanla göz sinirlerinin zarar görmesi sonucunda kalıcı körlük gelişir.

Solunum Sistemi Zararları: Nefes darlığı, öksürük, solunum felçleri gelişir.

Psikolojik Sorunlar: Çevreden kopma, iş yapamama, içine kapanıklık, yalnızlık hissi, çevresiyle ilgilenmeme, bencillik, bazen aşırı heyecan, iştahsızlık, güven duygusu kaybı, bilinçaltında gizlenmiş duyguların açığa çıkması gibi durumlar yaşanır. Kişi geçimsiz ve huysuz birisi olur.

Maddi Problemler: Kişi uyuşturucu bulabilmek için gün geçtikçe daha çok para sarf eder. Zamanının büyük kısmını bu maddeyi ele geçirmek için harcar. Düzenli bir işte çalışamadığından sürekli iş değiştirir. Sonuçta hiçbir iş yapamaz hâle gelir. Ortak enjektör kullanımı ve ya olumsuz hijyen sonucunda uyuşturucu kullananlar arasında başta AİDS olmak üzere hepatit ve diğer bulaşıcı hastalıklar hızla yayılır.

Ani Ölüm:  Aşırı dozda uyuşturucu kullanımına bağlı olabildiği gibi yarattığı psikolojik yıkım sonucunda intihar vakalarına rastlanır. Gittikçe yüksek doz kullanan kişi altın vuruş denilen son yüksek doz almaktan çekinmez.

Sosyal Problemler: Kişiyi ailesinden, toplumdan ve çevresinden kopararak yalnızlığa, bunalıma ve hemen ardından da sorumsuz bir hayata mahkûm eder. Bağımlıyı yaşayan bir ölü hâline getirir. Bu sebeple uyuşturucuların bağımlıya, aile hayatına, doğacak çocuklara, iş hayatına, aile ve ülke ekonomisine, bireysel ve toplumsal ahlaka verdiği zararlar ifadelere sığdırılamaz. İntiharlar, cinayetler, her türlü gasp ve anarşinin temelinde uyuşturucu vardır. Gençliği iş göremez hâle gelmiş, uyuşturucu batağına düşmüş bir ülkenin gelişmesi mümkün değildir.

Uyuşturucudan Uzak Durmak İçin Ne Yapmalısınız?

1- Öncelikle uyuşturucu kullanımına yol açan ortamlardan uzak durmalısınız.

2- Kötü örneklerden (İdoller) kaçınmalı, onların parıltılı ve şaşalı yaşantılarına aldanmamalısınız.

3- Uyuşturucu kullanımına başlamanın en büyük sebeplerinden olan deneme isteğinden kendinizi uzak tutmalısınız.

4- Size bedava uyuşturucu teklif edenlere “bir kere kullanmadan bir şey olmaz” diyenlere kanmamalısınız.

5- Sorunlarınızın çözümü uyuşturucu kullanımıyla sağlanmaz. Uyuşturucuya sığınmamalısınız.

6- Çevrenizdeki arkadaşlarınızda uyuşturucu kullanımına zemin hazırlayan ortamlardan uzak tutmalısınız.

7- Enerjinizi milli ve manevi değerlere sosyal faaliyetlere yönetmelisiniz.

8- Model şahsiyetlerin bozukluğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

2014 yılında 29 milyon insanda uyuşturucu bağımlılığı saptanmıştır. Teşhis konulan her altı uyuşturucu bağımlısından sadece biri tedaviye başvurmaktadır. Dünyada en fazla afyon üretimi ise Afganistan’da yapılmaktadır. Birleşmiş Milletler yaptığı bir açıklama ile Avrupa ülkelerinin en büyük uyuşturucu pazarları arasında olduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler 2016 raporuna göre hayatında en az bir kere uyuşturucu kullananların sayısı 2013’te 246 milyon, 2015 yılında ise 247 milyon olarak açıklandı. Uyuşturucu kategorisinde en fazla Esrar üretimi yapılmaktadır. Esrar 129 ülkede yasadışı yollarla üretilmektedir. Dünyada esrar kullananların sayısı ise 182 milyon civarındadır.

Kaynak:

  • https://www.egm.gov.tr/sayfalar/uyusturucu-maddeler.aspx
  • https://www.wikizero.com
  • http://megep.meb.gov.tr/ (Uyuşturucu ve Uyarıcı Maddeler)
  • https://www.yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/madde-bagimliligi
Yorum Yapınız!

Yorum Bırakın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top