Bilgi

Yazıcı Tavsiyesi | Hangi Yazıcıyı Almalıyım?


Bakın kısaca yazıcam. Dallandırıp budaklandırmadan anlatacağım. Zaten yazıcı seçiminde öyle çok bilimsel terimlere v.s gerek yok! Bireysel veya kurumsal olsun farketmez. Eğer bir yazıcı almayı planlıyorsanız iki seçeneğiniz var.

Eğer Renkli Yazıcı almayı planlıyorsanız ve cebinizdeki 1 kuruşun değerini biliyorsanız ucuz yazıcı almayın! Özellikle piyasadaki 75-100-150-200-250 TL olan yazıcılardan hiç almayın! Zahmete bile gerek yok. Vereceğiniz parayı bir fakire verin emin olun daha hayırlı. Genellikle renkli yazıcı bakılırken ucuz görünen ilk yazıcıyı alıp evinize işyerinize götürür kurarsınız. Gayet canavar gibidir! Ancak bu yazıcılar 3-5 gün sonra bazen aldığınız anda itibaren acayip bir ses çıkarmaya başlarlar. Vjuutt sanırım :)) Hatta sesi rahatsız edecek boyuta ulaşır. Bunu geçtim. Çok kısa bir kullanımdan sonra bir bakarsınız “aaa kartuşu bitmiş”. Daha 1 ay önce aldığın renkli yazıcının kartuşu nasıl biter? Efenim bu kartuşlar genelde %25-%50 arasında bir doluluğu vardırda ondan. Eee yenisi ne kadar :)) Aldığınızı yazıcının fiyatı kadar. Tam bir fiyasko! Gel zaman git zaman 2-3 hafta kullanmadınız diyelim. Bir yazıyı yazdırmak istediğinizde oda ne bilmem ne kartuş kafasında okuma hatası zımbırtısı! Bu ne peki? Efenim bu yazıcıyı belli bir süre kullanmazsanız malesef uçları kuruyor :)) Hatta bazen okuma kafasımıdır nedir oda bozuluyor. Sonuç! Alacaksanız iyi bir şey alın! Pahalı olsun. En az 500 TL!

Neyse gelgelim şu All in One dedikleri çok fonksiyonlu yazıcılara. Eğer bunlardan alacaksanız ihtiyacınız olandan alın ve dediğim gibi kaliteli bir şey olsun. Ucuz olanlardan kaçının. All in One yazıcıların en kaliteli olanları Laser Yazıcı özelliğinde olanlar. Uzun yıllar dayanıyor.

Renksiz Siyah/Beyaz Yazıcı alacaksanız. İlk maddemiz Laser olsun! Lazer yazıcı kesinlikle tercihiniz olsun. İkincisi Marka olarak Canon, Brother, Hp ve Samsung! İşyeri, Ofis ne olursa olsun kullanılabilir. Zaten tonerleri çok pahalı olmuyor. Hemen her yerde buluyorsunuz. Ucuz olandan bile alsanız yıllarca dayanıyor. Laser olduğunca gerçekten fiyat ucuz olsa bile özellikle Canon, Brother, Hp ve Samsung! yazıcılar pek sıkıntı yapmıyor. Bu arada Xerox‘u unutmamak gerek. Ama sanırım adı bu aralar pek iyi anılmıyor.

Bana gelince. Ben HP Brother 1511 Kullanıyorum. Yıllardır bir sorun çıkarmadı. Tam bir yazıcı! Tarama, Fotokopi çekme özelliği var. Oldukçada hızlı yazıyor. Kurumsal yapılarda tavsiye etmiyorum ancak bireysel/ev kullanımında mükemmel. 350- 400 TL aralığında şahsen tavsiye ederim.

HP Brother 1511

Eğer kurumsal bir yere Renkli veya Siyah Beyaz yazıcı almayı planlıyorsanız o zaman biraz bütçeyi zorlayarak üst versiyon almalısınız. All in One yani çok fonksiyonlu yazıcılar pek kurumsal yapılarda tercih edilmez ancak banka, ptt gibi yerlerde kaliteli ürünler kullanılır. Kimlik fotokopisi v.s işlemi çok olduğundan tarayıcı v.s. çabuk bozulabiliyor. Buda diğer fonksiyonlarını etkiliyor tabi.

“Yazar Notu: Verdiğim yazıcı tavsiyeleri optimum alınabilecek yazıcılardır. Bu ve üst segmentte yazıcı alın. Özellikle renkli yazıcı alacaklar için kartuş olayını iyice düşünün. Çünkü olabildiğince pahalı oluyorlar. Yani bir değişimde nerdeyse yazıcı parası veriyorsunuz. Toner (Siyah-Beyaz) öyle değil. Özellikle RENKLİ YAZICI alacağınız zaman kartuş fiyatalarını bir sorun öğrenin”

Renkli Yazıcı Kurumsal

 • HP Color LaserJet CP1025 Lazer Yazıcı Yaklaşık 500 TL
 • Samsung SL-C410W Lazer Yazıcı Yaklaşık 550 TL

Siyah/Beyaz Kurumsal:

 • Canon i-Sensys LBP6310DN Lazer Yazıcı Yaklaşık 550 TL
 • HP LaserJet P3015DN Lazer Yazıcı Yaklaşık 2.000 TL
 • HP LaserJet Pro P1102 Lazer Yazıcı Yaklaşık 250 TL

All in One Kurumsal (+Renkli):

 • Samsung SL-C460FW Çok Fonksiyonlu Yazıcı Yaklaşık 1000 TL
 • Canon i-Sensys MF8280CW Çok Fonksiyonlu Yazıcı Yaklaşık 1.100 TL

Bireysel Kullanım İçin:

 • Renkli Yazıcı: Samsung SL-C410W Lazer Yazıcı Yaklaşık 550 TL
 • Siyah Beyaz Yazıcı: HP LaserJet Pro P1102 Lazer Yazıcı Yaklaşık 250 TL
 • All in One Yazıcı: HP LaserJet M277DW Çok Fonksiyonlu Yazıcı Yaklaşık 1.000 TL

4 Yorum

4 Yorum

 1. Turgut

  8 Kasım 2016 at 13:26

  Hp Brother 1511!!! Böyle bir marka mı var?

  • Cüneyt Çağala

   8 Kasım 2016 at 22:18

   hatalı yazılmıs brother 1511 olacak.

 2. Burak

  28 Kasım 2016 at 17:04

  HP Color LaserJet CP1025 almayı düşünüyorum ancak global incelemelerine bakınca 2011 yılında da var olan ürünü almak ne kadar doğru? Üzerine oldukça gelişmiş teknoloji gelme olasılığı beni düşündürüyor.

  Ben ev ve akademik kullanım için renkli wifi lazer yazıcı arıyorum. Yine de bu ürünü tavsiye eder misiniz?

  Çıkamadım ben bu işin içinden.

  Teşekkürler
  Burak

  • Cüneyt Çağala

   28 Kasım 2016 at 17:25

   yanılmıyorsam bu hp’nin yeni nesil en küçük-renkli modellerinden. hp marka değeri olarak yazıcı konusunda çok ilerde. ayrıca bu yazıcının diğer bir artısı laser yazıcı olması. model olarak size eski gibi gelebilir ancak piyasada çok tercih edilen ve satılan bir model. özellikle bir çok renkli yazıcıda kuruma sonrası kartuş problemlerini bu yazıcıda görmezsiniz. söz konusu renkli yazıcı olduğunda ilk etapta çok sayıda çıktı alan biriyseniz kartuş maliyetini hesaplamanızda fayda var. bu yazıcıyı aldığınızda kartuşları %50 nin altında bir doluluk oranına sahip olacak. kalite konusunda kesinlikle tavsiyemdir. ancak bu yazıcılar için kullanılan dolum kartuş v.s. gibi bir planınız varsa bence hiç düşünmeyin bu yazıcıyı kısa sürede bozacaktır. ancak muadil veya orjinal kartuş kullanacaksanız ve bireysel veya ara-sıra çıktı alan biriyseniz kesinlikle alınabilecek bir yazıcı.

Bir Cevap Yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top