Bilgi

Yazıcıyı Bilgisayardan Tamamen Kaldırma


Uzun zamandan beri özellikle bilgisayarın “Denetim Masası >>> Donanım ve Ses >>> Aygıtlar ve Yazıcılar” kısmında sildiğiniz halde bir türlü silinmeyen veya sanal bir şekilde silik görünen yazıcılar can sıkar hale gelmişti. Bu yazımızda sizlere basit bir şekilde bir yazıcıyı bilgisayarınızın sisteminden nasıl kaldıracağınızı göstereceğim.

Çok zor bir işlem değil. Ancak adım adım ilerlemenizde fayda var. Bu arada bu işlemleri yönetici hesabıyla gerçekleştirmenizde fayda var. Sınırlı kullanıcılar için izin vermeyebilir. Benden söylemesi…

Not: Normal şartlarda yazıcı kaldırmak için yazıcının üzerine gelip sağ kliklenir ve kaldır denilir. İşlem budur. Ancak sistem hafızasında bu yazıcıyı tuttuğu için silik olarak görünmeye devam eder.

Başlayalım.

Başlat >>> Çalıştır >>> services.msc >>> Yazdırma Biriktiricisi (Sağ Klik) >>> Durdur’u seçelim!

Devamında >>> C:\Windows\System32\spool\PRINTERS kısmına gelin ve Printers klasörü altındaki tüm dosya/belgeleri silin.

Devamında >>> C:\Windows\System32\spool\drivers\W32X86 kısmına gelin 2 veya 3 isimli klasörler/belgeler varsa bunları silin.

Herhangi bir yazıcıyı seçtiğinizde üstte Yazdırma Sunucus Özelliklerini seçin ve burada Sürücüler tabına gelin. Silmek istediğiniz yazıcıyı silin veya kaldırın.

Ardından >>> Denetim Masası\Donanım ve Ses\Aygıtlar ve Yazıcılar kısmına gelin burada gördüğünüz yazıcıya ait ikonları silin.

Başlat kısmına gelin ve buraya regedit yazın. Açılan pencerede HKEY_LOCAL_MACHINE >>> SYSTEM >>> CurrentControlSet >>> Control >>> Print >>> Environments >>> Windows NT x86 >>> Drivers yazan yeri bulun ve silmek istediğiniz yazıcının sürücüsünü silin.

regedit yazdıktan sonra kayıt defterinde aşağıdaki anahtarı bulun vebu anahtarın altında silmek istediğiniz yazıcının sürücüsünü göreceksiniz. kayıt defterinde silmek istediğiniz yazıcının sürücüsünü  silin
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print\Environments\Windows NT x86\Drivers

Son olarak Başlat >>> Çalıştır >>> services.msc >>> Yazdırma Biriktiricisi (Sağ Klik) >>> Durdur’u seçelim!

Geçmiş olsun. İşlemimiz tamamdır… Selametle…

Yorum Yap!

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir