Bilgi

Bir İnternet Sitesinin Temel Elementleri Nelerdir?


Günümüzde haberleşmenin bel kemiğini internet oluşturuyor. Geleneksel medya internete doğru değişim gösteriyor. Bu açıdan bakıldığında internetle birlikte insanlara ulaşmak artık eskisinden çok daha kolay.

İnternetin bir diğer özelliği de insanlara ne amaçla olursa olsun ulaşmak isteyen herkes tarafından kullanılabiliyor olması. Bu da internete zaman ve mekânın ötesinde bir mahiyet kazandırıyor.

Hal böyle olunca internet siteleri de neredeyse her türden organizasyonun olmazsa olmazı haline gelmiş durumda. Peki, bir internet sitesinin olmazsa olmazları nelerdir?

Haydi internet sitesinin oluşturan temel şeylerin neler olduğuna bir bakalım.

Alan Adı – Domain

Bir internet sitesinin yayın yapacağı adrese alan adı veya literatürdeki karşılığıyla domain adı verilir.

Bir internet sitesinin ilk elementi işte bu alan adıdır. Alan adı olmadan bir internet sitesinin varlığından söz edilemez.

Aslına bakılırsa internet siteleri, bu iş için özel olarak üretilmiş olan internet sunucuları üzerinden yayın yaparlar. İnternete erişimi olan her cihazın kendine has bir IP adresi bulunmaktadır. Aslına bakılırsa alan adı olarak belirlenen bu adresler sitenin yayın yaptığı sunucunun IP adresidir. Bu IP adresini sayılarla yazarak siteye girmek herkes için çok mümkün olmadığından domainler kullanılmaktadır. Bu domainler üzerinden erişim sağlamak istediğimiz adresin sunucusuna ulaşılabilir.

Domainler her internet sitesi için kendine has bir yapıya sahiptir. Bilindiği üzere domainlerin yapısı www.example.com şeklindedir. Bu adres yapısında ilk kısım tüm adresler için ortaktır. Ortadaki kısım sitenin ismi en sondaki kısım ise adresin uzantısıdır.

Aslına bakılırsa uzantılar, sitenin içeriği ile ilgili birtakım bilgileri sunar. İnternetin bu kadar yoğun kullanılmadığı dönemlerde bu uzantılar şimdiki kadar çok değildi. Ancak günümüzde çok farklı internet adresi uzantıları mevcut. Bunun sebebi sayısı ciddi ölçüde artan aynı ada sahip internet sitelerinin varlıklarını sürdürebilmelerini sağlamak. Zira bazen karşılaşmışsınızdır aynı adresin hem .com hem de .org uzantılı halleri mevcuttur.

Ancak genel olarak en çok kullanılan uzantı türü .com uzantısıdır. İngilizce commerce kelimesinin ilk 3 harfini temsil eden .com uzantısı ilk internet sitelerinde kullanıldığından internet adresinin yerleşik şekli halini almıştır. Bugün bir internet sitesi denildiğinde insanların aklına genel olarak .com uzantılı adres gelmektedir. Dolayısıyla .com uzantılı adres almak çok özel bir amaca hizmet eden bir siteniz yoksa oldukça değerlidir.

Barındırma – Hosting

Barındırma hizmeti yani bilinen adıyla hosting nedir diye soranlar için aslında ilk başlık altında kısa bir cevap mevcut. Ancak elbette ki barındırma konusu bu kadar basite indirgenebilecek bir konu değil.

Bir internet sitesinin elementlerinden ikincisi hosting yani sitenin barındırılmasıdır. İnternet sitesinin yer aldığı adres belli olduktan sonra bu internet sitesinin içeriklerinin sunucu veya sunucularda yer alacağını belirmiştik.

İçeriklerin yer aldığı bu sunucular sizin kendi sahip olduğunuz sunucular olabileceği gibi bu işi yapan profesyonel şirketlerin sunduğu sunucu kiralama hizmetiyle de içeriklerinizi kullanıcılarınıza sunabilirsiniz.

Elbette tahmin edebileceğiniz gibi bir sunucuyu satın almanın maliyeti kiralamaktan çok daha yüksek olacaktır. Dolayısıyla yüksek güvenlik gerektirmeyen bir internet sitesi kurmak istiyorsanız ve sitenizde yer alan bilgilerin özel bir mahiyeti yoksa sunucu satın almanızı gerektirecek bir durum yoktur. Bu şekilde genel kullanıma hitap eden internet siteleri için sunucu kiralama yeterli olacaktır.

İşte internet sitelerinin içeriklerinin sunucular bünyesinde belli süre için barındırılması hizmetine hosting veya barındırma adı verilmektedir. Bu işlemi yapan pek çok farklı firma vardır. Bu firmalara belli bir dönem için sunucularını kullanmak adına ödeme yaptıktan sonra o sunucuya yine internet yoluyla uzaktan erişim yetkisi verilir. Bu yetki ile birlikte sunucuya dilediğiniz şekilde müdahale edebilir ve her türlü dosyayı bu sunucuya yükleyebilirsiniz.

İnternet Sitesinin Olmazsa Olmazları

Her ne kadar internet sitesinin temel elementleri olarak net bir şekilde sayamasak da yine de bir internet sitesi kurduktan sonra sitesini belli bir seviyeye ulaştırmak isteyen kişiler için internet sitesinin olmazsa olmazlarından da şu şekilde bahsedebiliriz.

Mobil Uyumu

Bir internet sitesi mobil uyumlu olmadan da yayın yapabilir. Ancak günümüzde internet trafiğinin mobil kısmının masaüstü kısmını geçtiği göz önünde bulundurulduğunda mobil uyumlu olmayan bir internet sitesinin internet aleminde uzun vadede bulunması söz konusu değildir.

Nitekim pek çok büyük internet sitesi, mobil üzerinden internet sitelerinin erişiminden ziyade sadece mobil kullanıcılarına yönelik olarak mobil uygulamalar geliştiriyor. Dolayısıyla internet aleminde barınmak isteyenlerin sitelerinin muhakkak mobile uyumlu bir şekilde geliştirilmiş olması gerekmektedir.

Arama Motoru Uyumu

Bir internet sitesinin en nihayetinde ana amaçlarından biri daha fazla kullanıcı tarafından görüntülenmektir. İnternet sitelerinin trafik kaynaklarına bakıldığındıysa doğrudan trafiğin yanı sıra bunlardan da önemlisi arama motorları üzerinden gelen organik trafiktir.

Arama motorlarında görünür olmak bir sitenin bilinirliğini arttıran en önemli unsurlardan biridir. Nitekim Türkiye için en çok kullanılan arama motorunun Google olduğu göz önünde bulundurulduğunda internet sitelerinin Google’da yapılan aramalara göre sitenin içeriklerini düzenlemesi sitenin görünür olabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Bir internet sitesinin kendi konusuyla ilgili aramalarda Google’da üst sıralarda yer alması şüphesiz o site için oldukça yararlı bir durum olacaktır.

Sosyal Medya Uyumu

İnternet sitesi için trafik sağlanabilecek kaynaklardan bir diğeri de sosyal medyadır. Sosyal medya düzgün kullanıldığında insanlara ulaşılabilecek en önemli platformlardan biridir.

Türkiye’nin en çok kullanılan sosyal medya platformlarında internet sitesi olarak muhakkak bulunulmalı ve düzenli paylaşımlarla sitenin sosyal medya ile entegrasyonunun sağlanmış olması gereklidir.

Sosyal medya ile uyumlu olmayan bir internet sitesinin uzun vadede kalıcılığından söz edilmesi çok da mümkün değildir.

Ve Elbette ki İçerik

Tabii ki her şeyden önce kaliteli içeriklerin sitede yer alması gerekmektedir. Bütün bu saydığımız unsurlar bilgilendirici ve kaliteli içeriklerin kullanıcılar ile buluşması için birer araçtır. Kullanıcının sitenize bir şekilde gelmesinin ardından sitenizi faydalı bulmasının anahtarı sitenizin içeriklerinin doyurucu ve kullanıcıların gözünde değerli olmasıdır.

İçi boş içeriklere sahip olan bir site de benzer şekilde uzun vadede internet aleminde barınamayacaktır.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Biriçerik

    29 Ekim 2020 at 07:29

    Ben de bir bloggerim. Her şeyden önce benim gözümde yer sağlayıcı firma daha önemlidir. Bir internet sitesini sağlam temellere oturtmadıktan sonra karşılaşacağınız problemlerin ardı arkası kesilmez. Bu arada içerik için teşekkür ederim.

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top