Bilgi

Çocuğunuzu İnternet Tehlikelerinden Nasıl Uzak Tutabilirsiniz?


Bu modern dijitalleşme çağında hiçbir şey imkansız görünmüyor. Teknoloji ve büyüme hızı sayesinde, evde koltuğunuzda otururken neredeyse her şeyi yapabilirsiniz. Birini takip etsin, bilgisi dışında birini gözetlesin veya diğer yarınızın biriyle gizlice sohbetlerini okusun, doğru uygulamalara ve web sayfalarına erişiminiz varsa her şey sizin elinizde.

Bilgisayar korsanlığı da günümüzde oldukça kolay hale geldi. Bugün insanlar saniyeler içinde en iyi Instagram hesaplarına erişebilir ve insanların sırlarını öğrenebilir. Çocuklarının her şeyin bu kadar kolay erişilebilir olduğunu ve yanlış şeylere bulaşabileceklerini gördüklerinde ebeveynler arasında endişe artar. Birçok çevrimiçi oybirliği olan kişi, masumların uğramasını bekleyerek çevrimiçi olarak oturuyor. Onlarla numara alışverişinde bulunurlar ve onlarla konuşmaya başlarlar. Bu ciddi sonuçlara yol açabilir. Ebeveynlerin çocuklarına göz kulak olmaları, telefonlarını bir şekilde izlemeleri ve arama kayıtlarını takip etmeleri çok önemli hale geliyor.

Aşağıdakiler, çocuğunuzun herhangi bir sorun yaşamadığından emin olmak için izleyebileceğiniz bazı yöntemlerdir.

Bir Telefon Dinleme Programi Edinin

Bir telefon dinleme programı almak sorununuzun yarısını çözer. Bir telefon dinleme programı aracılığıyla, temelde çocuklarınızın yaptığı tüm aramaları ve ne hakkında konuştuklarını dinleyebilirsiniz. Çağrılarını kaydeder. Onların kontaklarına erişebilir ve onlara göz kulak olursunuz. Bu programlar sayesinde, çocuğunuzun kötü bir şirkete girmemesini sağlarsınız ve uygunsuz bir şey duymanız durumunda aramalarını takip ederek, onlarla konuşabilir ve yanlış olduğunu anlamasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde binlerce kişi telefon dinleme programları kullanıyor ve bu özellikle ebeveynler arasında popüler hale geliyor.

Ebeveyn Kontrollerinizi Bilin

Çoğu ebeveyn, neredeyse tüm cihazların içinde belirli ebeveyn kontrollerine sahip olduğunun farkında değildir. Ayarları ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilir ve çocuklarınız için bir sınır çizgisi belirleyebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzun internette herhangi bir uygunsuz içeriğe rastlamaması için belirli web sitelerini engelleyebilirsiniz. Onlar için ekran süresini ayarlayabilirsiniz. Ekran süresi sınırı sonuna geldiğinde telefon kapanır. Bu, çocuğunuzun telefonda gereğinden fazla zaman geçirmemesini sağlar. Google Drive’ın çocuğunuzun kişisel kimliği ve şifreleri gibi ekstra bilgileri kaydetmesini de sınırlayabilirsiniz.

Çocuğunuza Hiçbir Kişisel Bilgiyi Paylaşmamasını Öğretin

Bu modern zamanlarda, yanlışlıkla kendinizin uygunsuz bir resmini paylaşırsanız, başkalarının onu kaydetmesi ve paylaşması sadece bir milisaniye alır. Bunu silmek hiç yardımcı olmuyor. Çocuğunuza dijital ayak izlerini kontrol altında tutmasını ve herhangi bir fotoğrafı veya bilgiyi çevrimiçi olarak rastgele paylaşmamasını öğretin. Onlara gizlilik ayarlarının önemini açıklayın.

Tüm bunları yaparak, lütuf dediğimiz teknolojinin siz ve çocuğunuz için potansiyel bir belaya dönüşmemesini sağlarsınız.

Yorum Yapınız!

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top