Bilgi

Domain Nedir ve Domain Nasıl Alınır?


En basit tanımlamayla domain, internetteki dijital kimliktir. Domain ne demek diye merak edenler için, kelimenin Türkçe karşılığı “alan adı” anlamına gelir. Web kimliği olarak da tanımlayabileceğimiz geçen alan adı, sadece ismini taşıdığı web sitesine özeldir. Her web sitesinin bir alan adı olmak zorundadır. Nasıl ki, bir kişinin bulunduğu fiziki adrese ulaşmak için bir tarife ve açık adrese ihtiyaç varsa, web sitesine ulaşmak için o sitenin adresinin bilinmesi gerekir. O web adresine ulaşmak için kullanılan domain ise, aslında harflerin, sayıların ve sembollerin bütünüdür.

Benzersiz Bir Domain Nasıl Alınır?

Kullanıcıların belirli bir web sitesi adresini ziyaret etmelerini sağlayan alan adına sahip olmak için, öncelikle o alan adını satın almalısınız. Alan adı satın almanın en kolay yolu, bu konuda hizmet veren hosting firmaları ile iletişime geçmektir. Domain satın alırken, akılda kalıcı ve web adresini tam anlamıyla tanımlayan bir alan adı olmasına dikkat edilmelidir. Doğru seçilmiş bir alan adı kullanıcıların size kolayca ulaşmasının anahtarıdır. Eğer başka birisi tarafından satın alınmadıysa .net, .com, .org gibi uzantıları bulunan alan adını kaydettirmek kolaydır. Web sitesinin alan adını almak için öncelikle güvenilir bir domain yetkilisi seçmeli, o alan adının kullanılabilirliği ve müsaitlik durumu bu yetkili aracılığıyla sorgulatılmalı. Beğenilen ve uygun olan domain satın alınmalı. Aslında domain satın alma, e-ticaret sitelerinden online alışveriş yapmak kadar kolaydır. Alan adı seçilir ve sepete eklenir, ödemesi yapılır. Artık bu alan adı başka bir web sitesi tarafından kullanılamaz. Unutmayın, alan adı mümkün olduğunca kısa olmalıdır ki, kolayca hatırlansın.

Kimliğinizi Koruyun: Domain Ne Zaman Düşer?

Her alan adının bir kullanım süresi vardır. Yenileme süresi yaklaşan alan adınızı yenilemeniz gerektiğini domaini satın aldığınız firma size belli aralıklarda hatırlatır. Genellikle süresi dolan domainler belli bir süre bekletilir ve bu süre sonunda kullanıcı yenileme yapılmazsa boşa düşer. Popüler bir domain ise düştüğünde başka bir kullanıcı tarafından satın alınabilir. Bu nedenle domainin kullanım süresinin kontrol altında olması önem taşır. Haklı olarak kimse dijital ben yerleşim kimliğini başkasına kaptırmak istemez.

Memnun Değilseniz, Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Alan adı transferi halihazırda alan adı sağlayıcı firmanın sağladığı hizmetlerden memnun olmama veya beklentiyi karşılamama durumunda yapılabilecek bir işlemdir. Alan adı sağlayıcı firmadan farklı bir firmayla çalışmaya başlamaktır. Bu transferle, alan adı süreniz en az 1 yıl uzamış olur. Alan adı transfer işlemi yaklaşık 5 ile 7 gün içerisinde tamamlanır. Transfer işlemi ancak son 2 ay içinde satın alınmamış, yenilenmemiş ve transfer yapılamamış alan adı için gerçekleştirilebilen bir hizmettir. Transfer işlemi süreci e-mail adresi onayıyla başlar. Onaylama işlemi tamamlandıktan sonra ortalama 5 ile 7 gün arasında bir sürede tamamlanır. Transfer sürecinde olan alan adı onay işlemi tamamlanmadıysa, 30 gün bekleme süresi sonunda başarısızlık bildirimi gönderilir. Domain transfer işlemi için e-mail onaylama büyük önem taşır. Transfer işlemleri boyunca aracı kurum kullanıcıya detaylı olarak bilgilendirme yapar. Süreç problemsiz ilerlediğinde işlem tamamlanır.

Çarpıcı bir alan adı seçmenin önemli olduğu kadar sonrasındaki hizmetler de büyük önem arz eder. Güzel Hosting bu konudaki tecrübesiyle yılın her günü 24 saat hizmet veren, tamamen şeffaf, karşılaşabileceğiniz herhangi bir problemi çözmek için pratik yöntemler üreten bir hosting firmasıdır. Kendini sürekli güncelleyen çalışma prensibiyle ve en uygun ücretlerle güvenilir hizmet sunar. Siz de çevrimiçi ortamda adınızı duyurmak için Güzel Hosting adresini ziyaret edebilir, fiyatlandırmaları ve kampanyaları inceleyerek fark yaratan, sizi yansıtan ve kolay hatırlanacak domaininizi satın alabilirsiniz.

Yorum Yapınız!

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top