Bilgi

Glock Tabanca Nedir? Özellikleri Nelerdir?


İlk silah modeli olan Glock 17 Tabanca, P80 adı altında Gaston GLOCK tarafından tasarlanmış ve 1980 yılından itibaren Avusturya’da üretilmeye başlanmıştır. Avusturya Ordusu tarafından kullanılan standart tabancadır. Başta ABD ve Avrupa Devletleri olmak üzere birçok ülkenin Polis birimleri tarafından da kullanılan yüksek güçlü bir silahtır. 9×19 mm çapında parabellum tipi fişek kullanan, geri tepme sistemine sahip, iğneli ateşleme sistemi ile çalışan, 17 adet şarjör kapasitesine sahip bir silahtır.

Glock 40 S&W mermilerini kullanan silahı üreten (Glock 22 & Glock 23 1990 ) ilk firma özelliğine sahip olup (Smith Wesson’dan sonra) ve bu pazarda satış açısından Smith Wesson’u geçmiştir. 2006 ortalarına göre, ABD’de Glock 22 polislerin en fazla kullandığı tabancadır. Ayrıca Glock’un .357 SİG, 380 ACP, 10mm, .45 ACP ve 45 GAP (Glock otomatik tabanca) mermilerini kullanan birçok modeli bulunur. Glock’un açıklamalarına göre Glock tabancaları 100’den fazla ülkede 2.5 milyon’un üzerinde satmıştır. Glock tabancaları güvenilirliği ve sağlamlığıyla bilinir. Silahların tamiri kolay ve ucuzdur. Söküp takması çok kolaydır.

Kapasitesi 17+1 olup,silahın x-ray cihazlarında gözükmediği ve metal dedektörlerinden geçirildiğinde metal dedektörlerinin ötmediği inanışı tamamen yanlıştır. Silahın ise inanılanın aksine sadece ufak bir bölümü polimer’den yapılmıştır ve polimerin kullanım sebebi silahın daha hafif olmasıdır. Ayrıca bu kullanılan polimerin içine, çelikte karıştırılır. Zaten Glock’larda kullanılan polimer cinsi olan polimer 2 X-Ray cihazlarında görünebilen bir maddedir. Silah tamamiyle polimer ya da benzer bir maddeden üretildiği varsamına göre bile silahın içindeki mermiler X-Ray cihazında gözükür. Silahın %83 civarında bir kısmı(ağırlığına göre)çelikten oluşmaktadır. Ayrıca Glock 18 modeli yarı otomatik ve tam otomatik atış özelliğine sahiptir ve bu modelin 17-19-31-33 mermilik şarjörleri bulunur.

Glock 17 model tabancada, klasik iğne emniyetinin yanı sıra tetik içeri- sinde bulunan dil sayesinde, istem dışı çekilen tetiğin, iğneyi kurup ateşle- me sağlamasını engelleyen bir sistem mevcuttur. Ayrıca tetik kolu ile birleşik olan takılma dişi parçası otomatik olarak darbe emniyetini teşkil etmektedir. Namlu içindeki yiv ve setler yumuşak geçişli olup gaz kaçığını engellemekte- dir. Sürgüsü tamamen blok dövme çelikten imal edilmiştir. Ayrıca yüzeyi her türlü korozyona karşı oldukça dayanıklı ve hafif polimerden yapılmıştır. Vuruş kabiliyetinin yüksek olması, seri atışlarda tabancanın kontrolünün kolay olması, geri tepmesinin az olması ve hafifliği nedeniyle kişi korumada tercih edilen bir salahtır.

Glock Tabanca Teknik Özellikleri

  • Glock Tabanca Çap : 9×19 mm Parabellum
  • Glock Tabanca Namlu Uzunluğu : 114 mm
  • Glock Tabanca Şarjör Kapasitesi : 17 adet
  • Glock Tabanca Tabancanın Ağırlığı : 630 gr.
  • Glock Tabanca Tabancanın Uzunluğu : 183 mm
  • Glock Tabanca Gez – Arpacık Mesafesi : 165 mm
  • Glock Tabanca Parça Sayısı : 33
  • Glock Tabanca Tetik Ağırlığı : 2 kg.
Yorum Yapınız!

Yorum Bırakın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top