Bilgi

Günümüzde VPN Olmadan İnternete Girmemek Neden Daha İyidir?


Kendi çağının ötesinde, akıllı ve mütevazı olan bir adam şöyle bir benzetme yaptı; ”İnternet sunucu ağı kullanıcı besin zincirinin son halkası durumundaki bir ormandır.” VPN ise kendinizi gizlemenize yardımcı olacak bukalemun genleridir. Sosyal ağların, sizin izniniz olmadan sizi takip ettiği, verilerinizin bilgi sızıntıları yoluyla açığa çıkıp kamu malı olarak görüldüğü ve devletler ve şirketlerin istedikleri her şeye erişimi engelleyebildikleri modern dünyada VPN, tam olarak ihtiyaç duyulan şeydir.

Peki, en genel anlamıyla VPN nedir? Aslında Sanal Özel Ağ(VPN) veri trafiği için bir geçiş merkezidir. Daha çok uygar zamanlardaki basit ama ileri teknoloji silahlara benzeyen VPN, sizin komutunuzu alır ve gizliliğinizi sağlamak adına gerektiği gibi sizi yönlendirir. Dolayısıyla komut VPN aracı olduğu için sizden değil, Antartika’daki, Atlantis’teki hatta Ay’daki bir sunucudan geliyormuş gibi görülüyor.

VPN Sizi Neye Karşı Koruyacak?

Casuslardan

Açıkçası, linklere tıklarken ve internette gezinirken, çerezler vasıtasıyla, internet siteleri üzerinden IP adresinizin izlenmesine ve verilerinizin üçüncü kişiler tarafından toplanmasına olanak sağlarsınız. Modern dünya masum değil, bunun emsallerine defalarca rastladık. Saklanacak hiç bir şeyinizin olmadığını düşünseniz dahi, bunun aksini size ispatlayacak kişilerin işlerini verilerinizi onlara hediye ederek çok kolaylaştırırsınız.

VPN verilerinizi görünmez kılar, IP adresinizi saklar. Sizin izinizi bulmaya çalışanlar sonunda hiç İngilizce konuşulmayan Zimbabwe’de üzerinde kertenkelelerin dolaştığı boş bir duvarla karşılaşacaklar.

Engellenmekten

Siyasi, ticari veya sadece coğrafi anlaşmazlıklardan dolayı, sevdiğiniz bir hizmete ülkenizde erişilememesi oldukça komik bir durum. Burada yasaklanmış sitelerden bahsetmiyoruz. Örneğin Spotify‘dan bahsediyoru

Sevdiğiniz bir hizmetin desteklenmediği bir ülkeye geldiyseniz, sesli kitaplarınıza ulaşamıyor olabilirsiniz. Peki ne yapmalısınız? Tabi ki VPN! Spotify’ı engellemeyen bir ülkedeki herhangi bir sunucu aracılığıyla giriş yapabilirsiniz. Hepsi bu kadar! İstediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Anlık Veri Trafiğinden

VPN’in avantajlarından biri de, bu tür ağları iş hayatınızda da kullanabilmenizdir. Şirketinizdeki veri trafiği kurumsal sanal ağlar üzerinden sağlanıyorsa, çalışanların ziyaret ettiği tüm internet sitelerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bireysel çalışanların performansını ve hatta veri sızıntılarını dahi izleyebilirsiniz.

Hatta bazı durumlarda, kurumsal VPN sunucusunun ayarlarını kullanarak, istenmeyen VPN’lere erişimi devre dışı bırakabilirsiniz. Bu da işe yarar.

Tuzaklardan

VPN üzerinden kullanıcı etkinliğini izlemek mümkün mü? Peki ya kullanıcının erişimini engellemek? Ağ aslında buna karşı korumalı olmalı, değil mi?  Bu istediğiniz gibi kullanabileceğiniz bir araçtır. VPN aslında sadece ek bir erişim kaynağıdır. Daha fazlası değil.

Bu da VPN’i diğer hizmetlerden ayıran bir özelliktir. Örneğin, ücretsiz VPN’ler genellikle kişisel verilerinizi kullanır ve bu verileri reklamcılara satarak kendi sunucularını desteklerler. Aslında bu normal olarak değerlendirilir çünkü sonuç olarak hizmeti size ücretsiz sunuyorlar. Evet, bu durumda pek de casusluktan korunduğunuz söylenemez, ancak kilitli siteleri atlatmak yine de mümkündür.

Ücretli VPN’lerin hikayesi tamamen farklıdır. İçlerinde tabiri caizse kurnaz ve sinsi markaların bulunabileceğini unutmayalım. Bu markalar, hem size hizmeti satar, hem de verilerinizi reklamcılara satar. Bu ünlü VPN hizmetlerinin çoğu özgürce istediklerini yapmaktan vazgeçmezler. Modern internet dünyasında hayatta kalmanızı sağlayabilecek yegane şey, bukalemun genine sahip olmaktır.

Yorum Yapınız!

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top