Sosya Medya

İnstagram’da Kısıtlama Özelliği Nedir?


İnstagram‘da görüşülen bir takipçinin engellenmesi hoş bir durum olmamaktadır. Çünkü engellenen kişi bu durumun farkında olacaktır. Bu durumu ortadan kaldırmak amacı ile İnstagram kısıtlama özelliğini başlatarak bu sorunun ortadan kalkmasını ve kullanıcının kendi hesaplarını yönetmesini sağlamaktadır.

İnstagram’da Kısıtlama Özelliği

İnstagram’da kısıtlama, siber zorbalık karşıtı bir özellik olarak kabul edilmektedir. Diğer kullanıcının kısıtlandığını bilmemesi ve bu yüzden istenmeyen durumlardan kaçınılması anlamında kısıtlama yardımcı olmaktadır. Blok yeteneklerinin sınırlı bir şekilde uygulayan engelleme yöntemine kısıtlama denilmektedir.

Kısıtlı kullanıcının yaptığı yorumlar ve mesajlar kısıtlayan kişinin profilinde gizlenmekte ve diğer takipçiler tarafından görülmemektedir. Kısıtlı kullanıcı kısıtlayan ile iletişim kurabileceğini düşünmekte fakat ona temas edememektedir. İnstagram’da bir takipçi kısıtlandığında, kısıtlayan kişinin paylaşımlarını görebilmekte ve hikayelerini takip edebilmektedir.

Aynı şey kısıtlayan kullanıcı içinde geçerli olmaktadır. Yani kısıtlanan takipçilerin yayınlarını, hikayelerini ve paylaşımlarını kısıtlayan kullanıcı görebilmektedir.

Kısıtlı Takipçi Kısıtlayan Kullanıcıya Yorum Yapabilir mi?

Bir kişi İnstagram’da engellendiğinde kullanıcının paylaşımlarına yorum yapamaz. Fakat bir kişi kısıtlandığında iki tarafta paylaşımları hakkında yorum yapabilmektedir. Ancak buradaki farkı durum ise şudur; yorum yapan kısıtlı kişi kendi yaptığı yorumu sadece kendi görebilmektedir. Diğer kullanıcılar kısıtlı kişinin yorumlarını kesinlikle göremezler.

Aslında kısıtlama özelliği kullanıcının yorum yapma hakkını kullanmasını sağlamaktadır. Ancak karşı taraftaki kullanıcı ya da başka kimse bu yapılan yorumları görmemektedir. Diğer yorumlar ise kısıtlı takipçi dahil herkes tarafından görülmektedir.

İnstagram ‘da Kısıtlama Özelliği Nasıl Kullanılmaktadır?

Bir takipçiyi kısıtlamak için üç yöntem bulunmaktadır.

  • Direkt olarak yorumlardan
  • Ayarlar menüsünden
  • Profilden

Bu üç yöntem ile İnstagram’da kısıtlama yapılabilmektedir.

Bir Takipçiyi Yorumlardan Kısıtlama

Bir takipçiyi kısıtlamanın en pratik ve kolay yoludur. Android telefonlarda, kısıtlanmak istenen kişiden gelen yorumun üstüne basılı tutulmalı, bilgi sembolüne dokunulmalı ve kısıtla düğmesine basılmalıdır. iPhone telefonlarda ise yorum sola kaydırılmalı, bilgi simgesine tıklanmalı ve kısıtla seçeneği seçilmelidir.

Bir Takipçiyi Ayarlar Menüsünden Kısıtlama

İnstagram’daki profil ekranından sağ üstte bulunan menü çizgisinden ayarlar seçilerek gizlilik menüsünden kısıtlı hesaplar seçilmelidir. Kısıtlanmak istenen kişi ya da kişiler arama modundan bulunmalı ve yanındaki kısıtla düğmesine dokunulmalıdır. Kısıtlanan tüm hesaplar bu seçenekte görüntülenebilmektedir.

Takipçiyi Profilinden Kısıtlama

Bunun için kısıtlanmak istenen takipçinin profiline girmek gerekmektedir. Sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesine basılmalı ve menüden kısıtla seçilmelidir. Bir sonra çıkan ekranda ise onay verildikten sonra kısıtlama işlemi yapılmış olmaktadır.

İnstagram’da Kısıtlanan Takipçinin Kısıtlamasının Kaldırılması

Bunun için Ayarlar menüsünden gizlilik menüsüne girilmeli ve kısıtlı hesaplar menüsüne tıklanmalıdır. Burada kısıtlan tüm hesaplar görülecektir. Kısıtlaması kaldırılmak istenen hesap üzerine gelerek kısıtlamayı kaldıra tıklamak yeterli olacaktır.

İnstagram hesabınızı daha geniş kitlelere ulaştırmak, profil görünümünüzü zenginleştirmek için birçok öneri ve çözüme …… adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapınız!

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top