Bilgi

Keylogger Nedir? Android Telefonlarda Keyglogger Kullanımı!


Bir keylogger, her ne kadar casus yazılım veya izleme yazılımı olarak isimlendirilse de; bilgisayar, telefon veya tablet gibi taşınabilir mobil cihazlarda her tıklamayı ve dokunuşu veya her indirme ve konuşmayı kayıt etme yeteneğine sahip dijital gözetleme programlarıdır.

Başka bir ifade ile bir kullanıcı tarafından yapılan tuş vuruşlarını kaydetmek için tasarlanmış bir izleme yazılımı türüdür. Keylogger ifadesinde yer alan “key” İngilizce bir kelime olup Türkçe’de “tuş” anlamına gelmektedir, “log” ise bir verinin kayıt edilmesi anlamına gelirken bu iki kelime birleşerek Keylogger, -yani-Türkçe anlamı ile “tuş kaydedici” olmaktadır.

En eski siber tehdit biçimlerinden biri olan bu tuş vuruşu kaydedicileri, bir web sitesine veya uygulamaya yazdığınız bilgileri kaydeder ve üçüncü bir tarafa geri gönderir.

Bir keylogger android (keystroke logger‘ın kısaltması), klavyenizde basılan tuşları genellikle gizli bir şekilde izleyen veya kaydeden bir yazılımdır. Bu genellikle hesap bilgilerinizi, kredi kartı numaralarınızı, kullanıcı adlarınızı, şifrelerinizi ve diğer özel verilerinizi toplamak için kötü niyetle yapılır.

Fakat bunun yanında keylogger‘lar için yasal kullanımlar mevcuttur. Ebeveynler, çocuklarının çevrimiçi faaliyetlerini izleyebilir veya kurumsal bilgisayar kullanımıyla bağlantılı olarak (kanun yaptırımı) olayları analiz etmek ve izlemek için kullanabilir.

Yine farklı bir şekilde işverenler, çalışanlarının tüm gün internette gezinmek yerine çalıştıklarından emin olabilir.

Keyloggerlar, klavye aracılığıyla girilen parolaları ve diğer hassas bilgileri edinmek için tuş vuruşlarını izledikleri için kullanıcılar ve kullanıcıların verileri için ciddi bir tehdittir.

Bu, bilgisayar korsanlarının bazı cihazların pin şifrelerine ve banka hesap numaralarına, online alışveriş sitelerinin şifrelerine, mail kullanıcı kimliklerine, mail girişlerine ve diğer özel bilgilerine vs. erişim olanağı sağlar.

Keyglogger Türleri Nelerdir?

Keylogger eğer bilişim departmanındaki sistem yöneticisi tarafından yüklenmişse bu işlem tamamen sistem güvenliği için çalışacaktır.

Fakat bu söz konusu yazılım veya donanım sistem yöneticisinin bilgisi olmadan yüklenmişse bunun genellikle bir siber saldırı ve casusluk amacı taşıyacağını söyleyebiliriz.

a- Yazılımla Çalışan Keylogger: Sisteminize yazılımın yüklenmesiyle birlikte aktif hale gelen tuş takip programlarıdır, telefon, tablet veya bilgisayar klavyenizde bastığınız her tuşu bir dosyaya kaydeder.

b- Donanımla Çalışan Keylogger: Cihazınıza (genelikle bilgisayar) yeni bir donanım birimi eklemesiyle aktif hale gelen bir tuş takip cihazıdır. Bu klavyenizde bastığınız bir tuşu  bir kalıcı bellek kartına yazılıma ihtiyaç duymadan kaydeder. (Genel olarak klavye ile anakart arasına takılan küçük cihazlardır.)

c- Güvenlik Amaçlı Keylogger: Daha çok anne ve babaların (ebeveynlerin) çocuklarını herhangi bir cihazdan internet kullanılırken takip etmeleri için kullanılır ve bu işlem tamamen ebeveyn kontrolündedir.

d- Saldırı Amaçlı Keylogger: Kişisel güvenliğinizi ve veri gizliliğiniz tehdit edebilecek olan bu keyloggerlar farklı yollarla bilgisayarınıza -cihazlarınıza- bulaşabilir. Bu yolllardan en bilineni herhangi bir programın (yazılımın) içine keylogger yerleştirilerek cihazınızda çalıştırılmasının sağlanmasıdır.

Günümüzde yeni nesil birçok keylogger yazılımı durum analizi yaparak çeşitli işlemler gerçekleştirebilmektedir.

Keylogger yazılımlarında yer alan birkaç özelliği şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Aktif veya pasif; uygulama, program veya web sayfası takip etme.
  • Antivirüs yazılımlarını (Görünmezlik)
  • Ekran görüntüsü veya mikrofon sesini
  • Elde edilen bilgileri (ftp, mail, port vs.) yoluyla farklı bir noktaya iletebilme.
  • Görevleri takip etme ve yönetimini sağlama.
  • Herhangi bir cihazın klavyesinden girilen tuşları kaydetme.

Android Telefonlarda Keyglogger Kullanımı!

Android işletim sistemine sahip tablet, telefon gibi taşınabilir cihazlar için birçok uygulama veya program bulunduğunu söyleyebiliriz.

Tabi ki güvenli olmayan noktalardan bu türde uygulamalar edinmeniz güvenliğiniz için riskli olabilir. Bu nedenle kurumsal yapıdaki firmalardan bu tür hizmetleri almanızda ve uygulamalarını kullanmanızda fayda olacağını belirtelim.

Android cihazlarda (telefonlarda) için keylogger konusunda son zamanlarda en çok dikkat çeken uygulama Hoverwatch olduğunu söyleyebiliriz.

Hoterwatch yazılım programı; yapılan telefon görüşmelerini ve gelen-giden mesajları kayıt eder, kullanılan cihazın ekran resimlerini oluşturur, kamera resimlerini çeker, coğrafi konumu ve web geçmişini izleyebilmektedir.

Sürekli güncellenen yapısıyla Hoterwatch; Viber, Facebook, WhatsApp ve benzeri etkinliklerini sorunsuz bir şekilde takip edebiliyorsunuz.

Kullanıcı, takip edilen taşınabilir Android cihazda SIM kart değişimi yaptığı takdirde, yazılım çalışmaya devam edecektir.

Cep telefonu takip programı Hoterwatch ile değiştirilen SIM kartında telefon numarasını kayıt etme özelliği bulunuyor. Bunlar dışında cihazın telefon rehberinde yer alan tüm numaraları kayıt etme özelliği olduğunu hatırlatalım.

Hoterwatch yazılım programı için resmi sitesinde ücretsiz bir şekilde kayıt olduktan sonra size uygun fiyat tarifesi ile programı kullanamaya başlayabilirsiniz.

Plan Kişisel Aile İş
Cihazlar 1 Сihaz 5 Сihaz 25 Cihazlar
1 ay €24.95 €49.95 €149.95
3 ay €59.95 €99.95 €299.95
1 yıl €99.95 €199.95 €499.95

Programın kişisel, profesyonel ve business şeklinde üç paketi bulunuyor.

Aylık ücretlendirmede kişisel pakette 1 cihaz için 24,95 Euro, profesyonel pakette 5 cihaz için 9.9 Euro, business pakette 25 cihaz için 6 euro fiyat bulunuyor. Tabi dilerseniz daha uygun fiyata üç aylık veya yıllık olarak abone olabilirsiniz.

Android için Hoverwatch Nasıl Kurulur?

Hoverwatch programının kurulumu ve kullanımı ise oldukça basit. http://www.hoverwatch.com/tr/adresinden ücretsiz olarak kayıt olun.

Ardından çevrimiçi hesabınızdan telefon dinleme programını Play Store‘den indirip kuruyorsunuz. Son olarak çevrimiçi hesabınızda tüm kayıtlı bilgileri ve cep mesaj takibini izlemeye başlayabilirsiniz.

Yorum Yapınız!

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top