Bilgi

Kitap Okumanın 4 Müthiş Faydası


Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Kitaplar, ne zaman ihtiyaç duysak bizi yalnız bırakmayacak en samimi ve daimi dostlarımızdır. İyi bir kitap ve taze kahve. Başka hangi şey, bu kadar basit ve erişilebilir olmasına rağmen bir o kadar mucizevi sonuçlar doğuruyor olabilir ki?

1- Kitap Okumak Stresi Azaltır.

Kitap okurken, hareket etmeyiz. Rahat bir pozisyon buluruz ve çoğunlukla oturarak okuruz. Böylelikle vücudumuz dinlenir. Nefes alış verişimiz yavaşlar ve sakinleşiriz. Hayal gücümüz devreye girer ve okuduğumuz kitaptaki olay ve kişilerle ilgili çeşitli senaryolar, soru işaretleri belirir zihnimizde. Dolayısı ile gerçek dünyadan bir anlığına da olsa koparız. Yapmamız gereken işler, sorunlu ilişkiler ve diğer pek çok konu, diğer tüm zamanlarda bizi daha kaygılı hale getiriyorken, kitap okurken bunlardan bir süreliğine de olsa uzaklaşmış oluruz.

Kitap okurken rahatlatıcı müzikler dinlemeyi de deneyebilirsiniz. Dilerseniz favori müziklerinizi, mp3 indir özelliği ile 2conv.com bilgisayar veya tabletinize indirebilir, link halinde sevdiklerinizle de paylaşabilirsiniz. Böylelikle, ne zaman iyi bir kitabın tadını çıkartmak isteseniz, internet bağlantısına gerek duymadan, sevdiğiniz müziklere erişebilirsiniz.

2- Kitap Okumak Kelime Haznemizi Geliştirir.

Bu kanıtlanmış bir sonucudur kitap okumanın. Sürekli kendini tekrarlayan, hissettiklerini veya anlatmak istediklerini kelimelere dökemeyen, dolayısı ile dinlemesi sıkıntı verici kişileri bilirsiniz. Onlardan olmak istemezsiniz. Oysa kitap okumayı alışkanlık haline getirmek, kullandığınız ortalama kelime sayısını ciddi oranda arttırabilir ve sizi dinlemesi keyifli bir kişi haline getirebilir.

Türkçe’ de yetmiş sekiz bin civarı ana kelime olmasına karşın, sıradan bir kişinin bir günde ortalama 400 kelime ile yetinerek iletişim kurduğunu biliyor muydunuz? Bu ve bunun gibi sayısız bilgiyi edinebilmek için, kitaplar hem en güvenilir hem de en erişilebilir başvuru kaynaklarıdır.

3- Kitap Okumak Hayal Gücümüzün Besinidir, Onu Güçlendirir.

Hayal gücümüzün sınırı, görüp görebildiğimiz, tanıyabildiğimiz kişi ve olaylarla sınırlıdır. Günlük hayatlarımızı düşündüğümüzdeyse, hayatlarımız bu açıdan pek de zengin bir içeriğe sahip sayılmaz. Öte yandan kitap okumak bizi kitapta anlatılan yer ve zamana götürür, teker teker tüm karakterlerin zihinlerine götürür. Bu da zihnimizde yeni perspektifler oluşturur. Yeni fikirlerin oluşabilmesi için bu gereklidir. Kitap okumak ufkumuzu açar, yaşam ve insanlar hakkında daha donanımlı bir anlayışa sahip olabilmemizi mümkün kılar.

Yepyeni ilham verici fikirler ve kitap önerileri için Youtube karıştırılması gereken bir kaynak. Buradan bulacağınız videoları istediğiniz cihaza indirebilmek ve muhafaza edebilmek için 2conv.com/tr45/youtube-mp4 linkine gidebilirsiniz.

4- Kitap Okumak Sizi Daha Akıllı Biri Yapar.

Kitaplar, eşsiz bilgi kaynaklarıdır. Tabiri caizse, gerçek ve en büyük hazinedir, hiçbir dönemde değeri eksilmez. Kitap okuyarak pek çok yeni bilgi elde ederiz. Üstelik üstünkörü bir sohbet ile edinilebilecek bilgiden çok daha detaylı ve kaliteli, güvenilir bir kaynağa dayalı, değerli bilgiler elde ederiz. Kitap okuyarak ayrıca hafızamız güçlenir, dil öğrenme kapasitemiz artar, dünya üzerindeki gelişmelere yönelik bakış açımız derinlik kazanır ve sosyal anlamda çok daha dinlenesi bir kişilik haline geliriz.

Kitap okumak için zaman bulmak bazen zor görünebilir ancak eğer zamanınızı daha etkin kullanmayı denerseniz, aslında gün içinde bunun pek tabii mümkün olduğunu da fark edersiniz. Bu konuda, kitap okumanın farklı yöntemlerini deneyebilirsiniz. Örneğin sesli kitaplar. Sabah işe giderken veya işten eve dönerken, çamaşırlarınızı katlarken veya yemek hazırlarken, sevdiğiniz bir kitabı dinlemek bu anlamda faydalı bir alternatif olabilir. Pek çok sesli kitap alternatifi için Youtube’ a başvurabilirsiniz. Dilediğiniz sesli kitabı cihazınıza indirerek, sorunsuz bir şekilde evde, yolda, işte dinleyebilmek için; 2conv.com/tr45/youtube-to-mp3/ linkine giderek, mp3 indir özelliğini kullanabilirsiniz.

Yorum Yapınız!

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top