Bilgi

Paratoner Bakımı ve Ölçümü


Ülkemizde kuvvetli yağmur ve beraberinde gelen yıldırımlarla zaman zaman can ve mal kayıpları oluşabilmektedir. Başta şehir merkezleri ve sanayi bölgeleri olumsuz hava şartlarında yıldırımdan en çok etkilenen bölgeler arasında yer almaktadır.  Bu anlamda yıldırımlardan korunmak ve yıldırım etkisini toprağa iletmek amacıyla kullanılan paratonerler, yıldırım düşmesi sırasında ortaya çıkan elektrik enerjisini iletken yapısıyla kendi üzerine çekerek toprağa ileten bir sistemdir. Paratonerler sayesinde, yıldırım düşmesiyle ortaya çıkan büyük çaplı enerji akımı yapılara ve çevresinde bulunan canlılara zarar vermeden güvenli bir şekilde toprağa iletilmektedir.

Yıldırım düşmesine karşı kullanılan paratonerlerin, yasa gereği  periyodik olarak yıllık bakımlarının yapılması gereklidir. Bu anlamda düzenli olarak bakım ve kontrolü yapılmayan paratonerlerin tespit edilmesi halinde, büyük cezai işlemler uygulanmaktadır. Can ve mal güvenliği için oldukça önemli olan paratoner bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken konular;

  • Paratonerin arızasının olup olmadığı,
  • Paratoner iletken ve yalıtkanlarında herhangi bir yıpranma ve hasar oluşumunun tespiti,
  • Doğru kurulum ve çalışma gösterip göstermediğinin tespiti,
  • Topraklamanın düzgün olup olmadığının tespit edilmesi.

Bu kontrollerin sonunda paratoner bakım raporu oluşturulmaktadır.

Yıldırımdan korunma araçlarının topraklanması, diğer topraklanma şekilleriyle aynıdır, mevcut eş potansiyel yardımı ile tesiste eş bir potansiyel kurulmalıdır. Yoksa oluşan direnç uyuşmazlıkları, diğer tesise darbe yansıtabilir. Paratoner ölçümü, paratoner kontrolü yapıldığı gibi düzeltme şeklinde yapılmalıdır.

İş güvenliği ve iş ekipmanları yönetmeliğine göre elektrik tesisat kontrolünün düzenli olarak yılda en az iki kere, topraklama ve paratoner kontrolleri de dahil olmak üzere yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Elektrik tesisat kontrolünün düzenli olarak yapılması ve raporlanmasında, ölçümler eksiksiz biçimde yapılmalıdır. Tesisat kontrolü, Elektrik Mühendisleri Odası’na kayıtlı ve elektrik iç tesisleri eğitim sertifikalı elektrik mühendisleri tarafından yapılmalıdır.

Detaylı bilgi için şu siteyi ziyaret edebilirsiniz. www.topraklamaolcumu.net

Yorum Yapınız!

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top