Bilgi

Sıra Şimdi Onlarda: Büyükler İnternet Başına!


Çağımız teknoloji çağı! Pek çoğumuz bu söylemle büyüdük, bugünlere geldik. Şu anki koşullar göz önünde bulundurulduğunda, o günlerde hayal dahi edemeyeceğimiz bir şekilde teknolojik aletler ve internet hayatımızın bir parçası haline geldi. Ancak büyüklerimiz için durum biraz daha farklı. Daha genç nesiller, teknolojiyi bir yerinden yakalayıp hayatlarını kolaylaştırıyorken, daha önceki nesiller bu konuda tabiri caizse biraz konunun dışında kalıyorlar. Her ne kadar, onlara sorduğunuzda alacağınız yanıtlar; “çok karışık, hem ne gerek var, telefonu alıp istediğimiz kişiyle görüşebilmek yetiyor” türevi olsa da, yapılan pek çok araştırma, internet kullanımının, yaşı ilerlemiş olan büyüklerimiz için pek çok olumlu sonuçlar doğurduğunu gösterir nitelikte.

Internet kullanımı depresyonu azaltıyor.

Michigan Üniversitesi’ nin, 3000’ den fazla emekli olmuş ileri yaşta katılımcı ile gerçekleştirdiği bir çalışma, internet kullanımının yaşlılarda depresyon oluşumu riskini üçte bir oranında azalttığını gösteriyor.

Bağlanmanın yeni adı.

Günümüzde pek çok ileri yaşta kullanıcı, sosyal medyayı, aile bireyleri ile bağlantı kurmak amacı ile kullanıyor. Öte yandan, onların büyük kısmı, bir ay veya daha uzun bir süredir, aile bireyleri ile herhangi bir bağlantı kurmamış durumda. Günümüz koşullarında, özellikle iş, evlilik veya farklı sebeplerden uzak mesafelerde yaşamak zorunda kaldığımız aile büyüklerimizin günlük yaşamlarının büyük kısmını, onlara bakan kişiler veya yakın çevrelerinde yaşayanlar oluşturuyor. İşte internet kullanımını öğrenmek, tam da bu noktada imdadımıza koşabilir. İnternet kullanımı ile ilgili onlar için bir altyapı hazırlar ve öğrenmelerine yardım edersek, bu hepimizin hayatını kolaylaştıracak ve güzelleştirecek etkiler doğurabilir.

Yalnızlık sağlığımız için iyi değildir.

Yaş alma ile oluşabilen, dışarıda kalma hissi veya sosyal anlamda izole olmuşluk, beraberinde başka riskleri de barındırıyor. İnternetin sağlayabileceği pek çok imkan sayesinde, büyüklerimiz ile fiziksel anlamda çok sık bir araya gelemesek de, video aramaları, e-posta ve benzeri pek çok imkan sayesinde bağ kurabiliriz. Dahası onlar da kendi arkadaş çevreleri ile belirli bir topluluk içinde olmanın keyfini yaşayabilirler. Merak ettikleri konuları araştırmak için yorulmamış olurlar. www.flvto.biz/tr64/youtube-to-mp4/ adresini, Youtube’ dan büyüklerimizin merak ettiği bir yemek tarifinin mesela, videolu anlatımını indirmek veya yakın değilsek indirdikten sonra bu dosyanın linkini onlarla paylaşabilmek için kullansak, fena mı olur? Çok da güzel olur. Tıpkı yanyanaymışız gibi…

Hobi ve ilgi alanları için sonsuz bir kaynak.

Internet sayesinde, kişiler ilgi alanları her ne ise, sınırsız bir kaynağa sahip olurlar. Diledikleri hobiyi öğrenmek için Youtube’ dan ilgili videoları araştırabilir, youtube video indir  özelliği sayesinde bunları diledikleri cihaza indirebilir, sayısız defa izleyebilir, sevdikleri ile paylaşabilirler.

Yeni bir müzik türünü denemek isteyebilir örneğin biricik babaanneniz. Bu noktada, ona yardımcı olabilmek adına yapacağınız tek şey; youtube mp3 donustusturucu (www.flvto.biz/tr64/youtube-to-mp3/) özelliği sayesinde, dilediği müziği Youtube’ dan mp3 olarak indirmesine yardımcı olmanız veya bunu onun için yaparak ona bir bellek veya link aracılığı ile iletmenizdir.

Teknoloji ile tanıştıran siz olun.

Faydaları saymakla bitmese de, internet kullanımı konusunda, sadece teknik altyapının mevcut olması yeterli olmayabilir. Yaşı ilerlemiş pek çok büyüğümüz için eline alacakları bir tablet veya telefon, hala çok karmaşık görünebilir, nasıl fayda sağlayabileceği konusunda stres yaşayabilir. Bu sebeple, adım adım ve sabırla ona her defasında ufak bir özellik göstererek işe başlayabilirsiniz.

Örneğin, ilk adım olarak, tablet veya telefonuna birlikte çekildiğiniz fotoğrafları yükleyebilir ve ona, istediği zaman fotoğraflara nasıl bakabileceğini gösterebilirsiniz. Sonrasında, herhangi bir ihtiyaç durumu oluştuğunda veya sadece özlediği için, sizi nasıl görüntülü arayabileceğini gösterebilirsiniz.

Kulağa ufak adımlar gibi görünseler de, onlara sunacağınız bu basit imkanlar, hayatlarının akışı içerisinde, büyük memnuniyet kaynağına dönüşebilir. Sonuçlar ise buna fazlasıyla değer. Sonuçta onlar, bizleri bugünlere getirebilmek için zamanında çok büyük fedakarlığa göğüs germiş, biricik büyüklerimiz.

Yorum Yapınız!

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top