Bilgi

Siteniz İçin 5 SEO Önerisi


İnternet teknolojisinin keşfinin ardından geçen 30 yıldan fazla sürede bu teknoloji her geçen gün artan hızda gelişim gösterdi. Bu haliyle internet, yeni bir çağı açan bir gelişme olarak görülüyor.

İnternetin gücüyle artık ülkelerin sınırlarının dahi bir önemi kalmadı. İletişimin hızlı ve pratik bir şekilde yapılmasını sağlayan internetin gücünün farkına varan bütün büyük firmalar ve hatta devletler dahi işlemlerinin tamamını internet üzerinden gerçekleştirme imkanını vatandaşlarına sunmaktadır. Bunun en bariz örneği; Estonya hükümetidir. Günümüzde internetin gücünü de kullanan Estonya devleti şu anda haritadan silinse dahi devletin tüm işlevlerini sunucularıyla birlikte sürdürebilecek bir pozisyondadır.

İnternetin gücüne güvenen kişiler ve kurumlar da her geçen gün internet ile entegre olmaya çalışıyorlar. Günümüzde yapılan araştırmalar da bu çıkarımı destekler niteliktedir. Yapılan araştırmalar neticesinde her yeni saatte yeni 500 ile 600 arası alan adının satın alındığı tespit edilmiştir. Bu alan adlarının her biri birbirinden farklıdır. Aynı alan adlarına ilişkin uzantılar da hesaba katıldığında sayı 1500’ü bulmaktadır. Bu da demek oluyor ki dünya üstünde geçen her yeni saatte en az 500 internet sitesi kuruluyor.

Bu noktada kurulan her yeni internet sitesinin milyonlarca rakibi olduğu anlamına geliyor.

Elbette ki yeni kurulan bir internet sitesini eğer Türkçe kurmayı planlıyorsanız rakiplerizinin sayısı sadece Türkçe siteler kadar olacaktır. Türkiye’de yayın yapan Türkçe sitelerin sayısı ile ilgili net bir araştırma olmasa da kabaca yapılan tahminlerle bu sayının 50 milyon olduğu düşünülüyor.

Peki bu kadar çok rakibin olduğu bir piyasada internet sitesi sahibi olan bir kişinin hedef kitlesine ulaşması nasıl daha kolay olabilir?

Bu noktada da cevabımız Google ve arama motorları olacaktır. İnternet sitelerinin sayısının bu kadar fazla olduğu bir ekosistemde siteniz ile hedef kitlenize erişim sağlamak için arama motorlarında görünür olmak çok önemlidir.

Peki, Google gibi arama motorlarında daha görünür nasıl olunabilir?

Google ve diğer tüm arama motorları, aranan siteleri rastgele sıralamamaktadır. Sitenizi Google’da daha görünür kılma işlemine arama motoru optimizasyonu (search engine optimization) adı verilmektedir. İngilizce kısaltması ve son zamanların modern tabiriyle SEO yapılması halinde internet sitenizi Google’da daha erişilebilir kılmanız mümkündür. Günümüzde Google üzerinden kitlelere ulaşmanın ne kadar büyük bir güç olduğunu da sanırız tahmin edersiniz.

Bu yazımızda kurduğunuz internet sitenizin arama motoru optimizasyonunun nasıl yapılacağına dair 5 farklı yöntemden bahsetmek istiyoruz. Dilerseniz başlayalım.

1- Anahtar Kelime Araştırması Yapmak

SEO’nun başlangıç noktası her şeyden önce sitede yer alan içeriklerdir. Zira Google internet sitelerini sıralarken ilk olarak sitenin içeriğinin kalitesine bakmaktadır.

Google kullanıcılarını internet sitelerinde aradıkları içeriklere ulaşmak için belli arama terimlerini Google’da aratmaktadır. Bu kelimelerin teknik ismi anahtar kelimedir.

Sitenizin doğru içeriğini oluşturmak için bu anahtar kelimelerden faydalanmak en verimli yoldur. Doğru anahtar kelime seçimiyse sadece bu alanda kullanılabilecek araçlar aracılığıyla yapılabilir.

Bu araçların en kesin sonucu vereni Google tarafından sunulan Google Keyword Planner isimli araçtır. Google Keyword Planner’ın yanı sıra Ahrefs ve Semrush gibi araçlar da anahtar kelime araştırması yapmak için kullanılabilir.

İnternet sitenize içerik girerken anahtar kelime kullanmanın en büyük faydası insanların ilgi çektiği konuları tespit etmek ve bu konularda görünür olmayı sağlamaktır.

Anahtar kelime seçimi yaparken arama hacmi yüksek olan anahtar kelimeleri seçmeye dikkat etmek gerekmektedir. Bununla birlikte seçtiğiniz anahtar kelimede görünür olabilmek için o anahtar kelimede sıralanan rakiplerin de tespit edilmesi gerekmektedir. Çünkü büyük ve güçlü sitelerle rekabet etmeniz seçtiğiniz anahtar kelimenin hacmi çok fazla olsa da zor olacaktır. Zira Google’ın gözünde kalitesini kanıtlamış ve aylık trafiği milyonları geçen bir site daha çok sıralanmaktadır.

Bu noktada içeriği oluşturmak için seçeceğiniz anahtar kelimede bir içerik boşluğu (content gap) olması sıralanmanızı kolaylaştıracaktır. Bu yüzden seçtiğiniz kelimenin hacminin yanı sıra rakip analizi de oldukça önemlidir.

2- İçeriğinizin Anahtar Kelime Yoğunluk ve Dağılımını Sağlamak

Anahtar kelime araştırmanızı içerik üretmek istediğiniz konuda dikkatli bir şekilde gerçekleştirdikten sonraki adım ise içeriği üretmektir.

Bir içeriğin Google gözünde değerli olması için içerisinde optimum sayıda anahtar kelimenin geçmesi gerekmektedir. Google algoritmaları sırf anahtar kelimeden oluşan içerikleri spam içerik olarak görmekte ve bu içeriklere sahip internet sitelerine önem vermemekte ve sıralamamaktadır.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey içeriğinizdeki anahtar kelime yoğunluğunu belli bir oranda tutmaktır. Belirlediğiniz anahtar kelimeleri içeriğinizin toplam kelime sayısının en fazla %10’u kadar geçirmelisiniz.

Anahtar kelime yoğunluğu ile birlikte dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da bu anahtar kelimelerin içerikteki dağılımıdır. İçeriğinizin sadece tek bir bölümünde anahtar kelime toplanması da Google algoritmasına iyi mesajlar vermeyecektir. Bu yüzden seçtiğiniz anahtar kelimeleri içeriğinizin giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinde gerektiği ölçüde kullanmalısınız.

3- Alan Adınızı Konuyla En İlgili Şekilde Seçin

Google’ın internet sitelerini değerlendirirken dikkat ettiği en önemli konulardan biri sitenin alan adıdır. Zira bir site ne kadar amacına uygun bir alan adına sahipse sıralanma ihtimali daha yüksektir.

Örneğin; sitenizde yer alan içerikler teknoloji haberleri olacaksa sitenizin alan adında teknoloji ve haberleri kelimelerinin geçmesi oldukça önemlidir. Zira bir sitenin alan adı o sitenin başlığıdır ve kullanıcılarına sitenin ne ile ilgili olduğunu bildirir.

Bu yüzden site kurarken alan adınızı konu ile alakalı bir ad seçmeye çalışın. Sitenizin sıralanmasını en çok istediğiniz anahtar kelimenin alan adınızda yer almasını sağlamak çok iyi olacaktır.

İnternet sitenize uygun alan adı bulmak için hostinger.web.tr/domain-sorgulama adres sorgulamadan faydalanabilirsiniz.

4- İçeriğinizin Kolay Okunur Bir İçerik Olmasını Sağlamak

Anahtar kelimeleri bulmak ve içeriğinizde sağlıklı bir şekilde kullanmak da yeterli olmayacaktır. Bunların yanı sıra içeriğinizin kullanıcılar tarafından okunmasını da sağlamak zorundasınız.

Bunun için her şeyden önce basit düşünerek sonuç odaklı bir içerik çıkarmaya çalışın. Bir internet kullanıcısı olarak hangi içerikleri daha çok okuduğunuzu tespit edin.

Google algoritmaları siteleri sıralarken kişilerin içerisinde daha fazla kaldıkları internet sitelerini daha çok ön plana çıkarmaktadır. Bu yüzden bir içeriği oluştururken kullanıcıların ilgisini çekecek şekilde oluşturmak en sağlıklı yoldur.

Bunun için öncelikle içeriğinize bakıldığında şık ve kolay okunur bir görünümde olmasına dikkat edin. Uzun cümleler kurmaktan kaçının. Zira uzun cümleler insanların bu cümleleri anlamasını güçleştirir. Bu da içeriğinizin okunmasını zorlaştıracaktır.

İçerik oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da uzun paragraflardan kaçınmak olmalıdır. Kısa paragraflara bölünmüş bir içerik okuyucunun bu içeriği daha kolay okumasını sağlar.

İçerikte bahsettiğiniz önemli noktaları ve anahtar kelimeleri koyu bir şekilde belirtmek kullanıcının ilgisini içeriğin o noktalarına çekecektir. Bu durum Google’ın içerik değerlendirirken dikkat ettiği bir diğer husustur. Zira kullanıcılar içeriğinizin anahtar kelime geçiren bölgelerine daha fazla odaklanırsa bu içeriğin o anahtar kelimede sıralanması daha kolay gerçekleşir.

5- İç Linklemenin Doğru Bir Şekilde Yapılmasını Sağlama

SEO için en önemli faktörlerden biri de sitenizin iç linklemesini yapmaktır. İç linklemesi doğru bir şekilde kurgulanmış bir internet sitesi oldukça iyi bir sıralama elde edecektir.

Peki, iç linkleme nedir? Dilerseniz önce kısaca iç linklemenin ne olduğundan bahsedelim.

Öncelikle SEO işleminin özünün bir kullanıcıyı internet sitenizde tutabildiğiniz kadar çok tutmak olduğunu bilmelisiniz. İşte iç linkleme de bu araçlardan biridir.

Şimdi internette ziyaret ettiğiniz siteleri düşünün. Pek çoğunun tasarımının siteye gelen kullanıcıyı bu siteden ayırmama üzerine kurulu olduğunu görürsünüz. Bu noktada en çok kullanılan teknik iç linkleme tekniğidir.

İç linkleme, bir internet sitesindeki içerikten sitenin diğer ilgili içeriklerine link verme şeklinde tanımlanabilir.

Örneğin; sitenizde bir internet sitesinin nasıl kurulacağına dair bir içerik hazırladığınızı varsayalım. Bu içerikte kısaca ve okuyucuyu yormadan internet sitesini en pratik şekilde nasıl kuracağından bahsettiniz. Ancak konunun alt başlıkları olduğunu ve bunlarla ilgili de uzun içerikler oluşturabileceğinizi biliyorsunuz.

Bu noktada ilgili içeriğinizde kısaca alan adının nasıl alınacağından bahsetmeniz gerekecektir. Bu alt başlıkta yine sitenizde doğru alan adı seçimi ve bu işlemin detaylı bir şekilde nasıl yapılacağından bahseden başka bir içerik yazmalı ve ana içeriğinizden bu içeriğe linkleme yapmalısınız.

Bu şekilde internet sitesini nasıl kuracağını öğrenmek isteyen bir kullanıcıyı sitenize çektikten sonra aynı kullanıcıya alan adını alırken nelere dikkat etmesi gerektiği bilgisini de verecek ve dolaylı olarak kullanıcının sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayacaksınız.

Sitenizde yer alan bütün içerikleri ilgilerine göre diğer içeriklerle birbirine bağlamanın yanı sıra sitenizdeki içeriklerin sonuna konuyla ilgili önerilen diğer içeriklerinizin linklerini de yerleştirmelisiniz.

Bu şekilde sitenize giriş yapan bir kullanıcının bir içeriğinize girdikten sonra sitenizden ayrılmasını engellemeye çalışacaksınız.

Site içinde içerikler arası yapılan linkleme Google algoritmasının en çok dikkatini çeken konular arasında yer almaktadır. SEO uyumlu bir sitenin olmazsa olmaz unsurlarından biridir.

Sonuç

Bu yazımızda SEO yani arama motoru optimizasyonu için en temel bazı noktalardan bahsetmeye çalıştık. Elbette ki SEO tek bir yazıyla anlatılamayacak kadar detaylı bir konudur. Dolayısıyla biz burada ilk etapta yapılması gereken beş noktayı ele almaya çalıştık.

Bir internet sitesi kurmak insanlara ulaşmak için günümüzde asla yeterli değildir. Zira bahsettiğimiz üzere milyonlarca rakibiniz vardır ve bu rakipler arasından sıyrılarak görünür olmak için arama motorlarına dost bir internet sitesi yapmak zorundasınız.

Bu noktada SEO’nun ne olduğuna ve mantığına daha fazla odaklanmaya çalıştık. Bu doğrultuda bahsettiğimiz prensipleri kullanarak birkaç adım daha atabilir ve sitenizin kalitesini arttırmak için burada bahsettiklerimizin de ötesine geçerek farklı şeyler yapabilirsiniz.

Burada unutulmaması gereken nokta, sitenize en fazla kullanıcıyı çekmek ve kullanıcıların sitenizde geçirdikleri vakti arttırmaktır. Bunun için yapılan her türlü çalışma sitenizi arama motorlarında daha fazla görünür kılacaktır.

Umarız faydalı olabilmişizdir.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Siyah Karga

    14 Mayıs 2020 at 11:16

    SEO çalışması için oldukça faydalı bir yazı olmuş

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top