Bilgi

VPN Nedir? VPN Nasıl Kullanılır? Chrome VPN


Son yıllarda artan erişim engelleri ve şiddetlenen siber saldırılar ile birlikte internet kullanıcılarının kişisel verilerinin gizlilik ve güvenliğine olan düşkünlüğünün artması sonrası VPN programları sıkça kullanılmaya başlandı. Peki, VPN Nedir? VPN Nasıl Kullanılır?

VPN Nedir?

VPN Nedir? Virtual Private Network (VPN) -Sanal Özel Ağ- internet kullanıcısının internet trafiğini ve sanal kimliğini internet üzerinde oluşturduğu özel bir sanal ağ ile gizli tutan ve kullandığı şifreleme algoritmaları ile bu ağın güvenliğini sağlayan bir teknolojidir.

VPN, internet kullanıcısının internete bağlanmak için kullandığı cihazın IP adresini değiştirerek kullanıcının sanal kimliğinin anonim olmasını ve güvenliğini sağlar. Değişen IP adresi ile birlikte, internet kullanımı sırasında seyahat eden veri paketlerini şifreleyerek sanal kimliğinin gizliliğini sağlar.

VPN Nasıl Kullanılır?

VPN Nasıl Kullanılır? Piyasada ücretli ve ücretsiz birçok VPN programı bulunmaktadır. Ücretsiz olan VPN hizmetlerinden kaçınmak gerekir çünkü bu hizmetlerin gelir kaynağı belli değildir. İnternet trafiği bu ücretsiz hizmetler tarafından kaydediliyor ve üçüncü partilere satılıyor olabilir.

Güvenilir bir VPN programını seçtikten sonra yapılması gereken tek şey yazılımı kullanılacak olan cihaza indirmek ve kurmaktır. Ardından VPN programı aktifleştirilerek internete sanal ağ üzerinden otomatik olarak bağlanabilirsiniz.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN Ne İşe Yarar? VPN programlarının başlıca kullanım alanları:

  • IP adresi değiştirme
  • İnternet trafiğini şifreleme ve güvende tutma
  • Erişime engelli web sitelere erişim
  • Ülkeye göre gösterilen içeriklere ulaşma
  • Üçüncü partilerin internet trafiğini izlemesini ya da kaydetmesini engelleme
  • Bölgelere göre değişen fiyat farkından kurtulmak (ucuza uçak bileti almak)
  • Çevrimiçi reklamlardan kurtulmak

Gizlilik ve Güvenlik

Gizlilik ve güvenlik sıkça karıştırılan iki terimdir. Gizlilik ve güvenlik arasındaki farkı şu şekilde açıklayabiliriz: Gizlilik, bir şeyin istenmeyen üçüncü partiler tarafından görülmesini engellemekken; güvenlik ise bu üçüncü partiler tarafından ele geçirilmesini engellemek için alınan önlemlerdir. Bir veri grubu bir bilgisayarda gizlenebilir fakat güvenliği ancak bir şifreleme yöntemiyle sağlanabilir.

Çevrimiçi Gizlilik ve Güvenlik için ExpressVPN

VPN, internet kullanıcılarına kişisel gizlilik ve güvenlik sağlar. VPN, bir internet kullanıcısının gizliliğini onun internet trafiğini ona özel bir tünel protokolü üzerinden yürüterek sağlarken, güvenliğini de bu tünelden akan veri paketlerini şifreleyerek sağlar.

ExpressVPN, AES-256 bit ile alanında en iyi şifrelemeyi sağlarken, sınırsız bant genişliği ile veri kotasını ortadan kaldırır.

ExpressVPN ile kişisel verilerinizin gizliliğini ve güvenliğini sağlayabilir ve internetteki sınırsız içeriğe ulaşabilirsiniz. Sınırsız içeriğe ve erişime engelli web sitelere erişim; kısacası sanal özgürlük için ExpressVPN’i tercih edebilirsiniz.

ExpressVPN ile IP Adresi Değiştirme

ExpressVPN’i Windows ya da Mac bilgisayarlarınızda kullanabilirsiniz. 7/24 müşteri hizmeti ile herhangi bir problemle karşılaştığınızda hızlıca çözebilir ve hem engelsiz hem de kotasız internetin tadını çıkarabilirsiniz. ExpressVPN ile IP adresi değiştirme için tek yapmanız gereken uygulamayı aktif hale getirmek!

IP adresi değiştikten sonra erişime engelli web sitelere erişebilir, bölgelere göre içerik sağlayan platformların istediğiniz içeriklerine ulaşabilirsiniz. 160 ülkede konumlanmış ExpressVPN sunucuları arasından içeriğine ulaşmak istediğiniz ülkedeki ya da ona en yakın bölgedeki sunucuyu seçerek ping süresini düşürebilir ve çevrimiçi oyunların tadını çıkarabilirsiniz.

ExpressVPN Chrome için VPN

Chrome VPN için ExpressVPN’i kullanabilirsiniz. Windows ya da Mac bilgisayarlarında Chrome kullanımızda internet trafiğinizi Chrome VPN ile gizleyebilir ve güvende tutabilirsiniz. Kill-switch özelliği ile internet bağlantısının kopma durumunda bütün veri akışı durdurulur ve verilerin ya da IP adresinin açığa çıkması engellenir.

Yorum Yapınız!

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top