Bilgi

Yatırım Yapmadan Online Bir İş Nasıl Kurulur: Başlangıç için Adım ve Fikirler


2040 yılına kadar, insanların alışverişlerinin %95’ini online olarak yapması beklenmektedir. Bu süreçte, ofis ve mağazalara fiziksel ziyaretleri kademeli olarak bırakarak, ihtiyaçları olan mal ve hizmetleri sipariş edecekler. Bu, internet üzerinden iş perspektifinin en iyi ispatıdır. Online bir işletme açacaksanız, umut verici bir alanda kendi işinizi geliştirmek için faydalı olacak ipuçlarını ve adımları bu makalede bulacaksınız.

Online Bir İş Nasıl Kurulur: Dikkate Almanız Gereken Şeyler

Online bir iş kurmak, bazı kaynaklarda iddia edildiği gibi kolay bir iş değildir. “Online” yalnızca bir konumdur. Asıl mesele “iş”tir ve kurallarını konumdan bağımsız olarak korur. İşinize yalnızca başlamak değil aynı zamanda da başarıyla sürdürmek istiyorsanız, başlangıç olarak şu etkenleri göz önüne almanızda fayda olacaktır:

1- Hedef belirleyin. Ne için çalıştığınızı yaptığınızı ve ne elde etmek istediğinizi tam olarak anlamalısınız. Hedef yoksa, başarıyı ölçmenin bir yolu da yoktur. Dolayısıyla zorlukların üstesinden gelmek için hiçbir motivasyon da olmayacaktır.

2- Riskleri optimize edin. İşinizi geliştirmek için karşılayabileceğiniz bir bütçe belirleyin. Belirlediğiniz bütçeyi kesinlikle takip edin. Ödünç para yerine kendi birikiminizle bir iş kurmanız tavsiye edilir.

3- Problemlere hazır olun. Muhtemel başarısızlıklar için kendinizi psikolojik olarak hazırlayın. Eylem planınızı önce düşünün (ör. kurdaki değişiklikler, tedarikçi kaybı, azalan talep, vergi denetimleri vb.).

4- Küçük bir şeylerle başlayın. Online bir işletmenin gelişim süreci, uzun mesafeli bir yüzme ile karşılaştırılabilir. Amazon, Birleşik Devletler’deki en büyük ticari site oluşuna kadar geçen süreyi  bir gecede atlatmadı. En alttan başlayarak işletmenizin, rakiplerinizin ve pazarın yapısına ve süreçlerine mükemmel bir şekilde hakim olacaksınız.

5- Gelişin. Bilgi birikiminizdeki artış işletmeniz için de olumlu sonuçlar doğuracaktır. Mevcut eğilimler üzerine çalışmalar yapın, özel yayınları okuyun ve prestijli eğitim programlarına katılın.

6- Gelecek için çalışın. Müşterilerinizin size tavsiyeler sayesinde katılmasını hedefleyin. Bu durum, ürün ve hizmet kalitesinin sürekli yüksek tutulması sonucunda gerçekleşir. Eğer stratejiniz en ilk oyunda “büyük ikramiyeyi” kazanmak ise, online ticarette yeriniz yok demektir.

7- Umudunuzu yüksek tutun. Aslında bu işi yapmakla ilgilenmediğinizi fark edebilirsiniz. Veya büyüme sonuçları etkileyici olmayabilir. Veya sizin için istihdam, sürekli savaşılan risklerden daha rahat bir seçenektir. Bu gerçeği kabullenmeniz ve niteliklerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Bunu önceden düşünün.

Online Bir İş Nasıl Kurulur: Mevcut 7 Adım

Adım adım, sıfırdan nasıl bir online işletme kurulacağını keşfedelim. Daha önce altını çizdiğimiz önerileri dikkate aldıysanız, harekete geçme zamanı. Her adım sorumluluk ve tarafsızlık gerektirecektir.

1- Kendi Değerinizi Belirleyin

Potansiyel müşterilerin para ödemeye istekli olduğu bir şeye sahip olmalısınız. Bu, çizim, web siteleri düzenleme, metin yazma veya benzersiz bir ürünün teslim etme yeteneği olabilir. Kendi değerinizi bulmak oldukça zordur. Şu adımlar size yardımcı olabilir:

  • Bir kağıda, başarılı olduğunuz yeteneklerin bir listesini yapın;
  • Yapmaktan zevk aldığınız yeteneklerinizi işaretleyin. Online bir iş kurmak için en iyi başlangıç, size mutluluk veren şeyleri yapmaktır.

Belirli bir değere dayalı bir hedef belirleyin. Örneğin, çizimi seviyorsanız ve bunu profesyonel olarak yaparsanız, özel bir illüstratör olabilirsiniz. Hedefinize tipik bir amaç olarak büyük yayıncılarla illüstratör olarak sözleşmeler imzalamak olacaktır.

Kaynak: agileleanlife.com

2- Pazar Analizleri Yapın ve Nişinizi Belirleyin

Yetkinliklerinize karar verdiniz. Şimdi, pazarda bu yetkinlikleriniz için bir talep olup olmadığını, bu nişte ne çeşit bir rekabet olduğunu araştırma vakti. Talebi kontrol etmek için Google Trendler aracını kullanabilirsiniz.

Sonraki adım rakipleri tespit etmektir. Online işletmeler için bu arama motorları aracılığıyla yapılabilir. Oldukça basit: müşterilerin hizmetlerinizi veya ürünlerinizi arayabileceği ve görebileceği sorguları yazın. Organik (reklam dışı) sonuçlara göz atın. İlk sıralarda büyük perakende zincirleri veya iyi bilinen markalar varsa, farklı bir niş denemeniz veya daha dar bir yola yönelmeniz tavsiye edilir. İlk aşamalarda bu tip şirketlerle bir rekabete girmek gerçekçilikten uzaktır.

Similarweb ve Serpstat araçlarıyla, rakipleriniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: sitelerinin trafik göstergelerini ve tanıtım yöntemlerini görebilirsiniz. Bu sizin için, odaklanmış bir strateji oluşturma fırsatı sağlayacaktır.

Google Analytics hizmeti, potansiyel bir hedef kitle hakkında veri toplamanıza yardımcı olacaktır: yaş, cinsiyet, hobiler, gelir ve daha birçok kriter.

3- İşletmenizi Konumlandırın ve Benzersiz Bir Satış Teklifi (USP) Oluşturun 

Rakiplerin bir listesi oluşturulduktan sonra, ne tür ürün ve hizmetler sundukları üzerinde çalışmalı ve kendi hedef kitleniz için eşsiz ve etkileyici bir şeyler sunmalısınız. Bunu kendiniz yapabilir veya bir pazarlamacı işe alabilirsiniz. İşte algoritmalardan biri:

1- Rakiplerin sitelerini veya fiziki mağazalarını ziyaret edin.

2- Müşterilerle çalışma algoritmalarını ve fiyatlarını değerlendirebilmek için bir sipariş verin (tamamlamak zorunda değilsiniz).

3- Rakiplerinizin avantajları ve dezavantajları üzerine tarafsız bir liste oluşturun.

4- Rakiplerinizin zayıflıklarını sizin gücünüze dönüştürecek bir ürün veya hizmet sunun.

Ve artık müşteriler için avantajlarınızı, benzersiz yeteneklerinizi ve farklılıklarınızı ortaya koyacağınız net bir mesaj vermeniz gerekir. Bu, reklam ve pazarlama tanıtımınızın temelini oluşturacaktır. Bu, USP’dir.

USP derlemek için ipuçları:

  • Tutarlılık gözetin;
  • Teklif kısa olmalı;
  • Belirsiz terimlerden kaçının;
  • Yalnızca gerçekleştirebileceğiniz şeyler için söz verin;
  • Duyguları harekete geçirin (özellikle kadın müşteriler için);
  • Rakiplerin fikirlerini kopyalamayın.

Kaynak: neilpatel.com

4- Bir İş Planı Yapın

Bir iş planı, işletme gelişiminizin, bütçenizin, gelir ve gider tahminlerinizin temelini oluşturur. Moder hizmetler bir iş planı oluşturmanıza yardımcı olacaktır:

1. LivePlan, iş planı ve tahminler geliştirmeye yarayan online bir hizmettir. Gerekli teorik bilgileri edindikten ve örnekleri inceledikten sonra, adım adım bir belge oluşturmanıza olanak verir.

2. Venngage, bağımsız olarak hesaplamalar yapmaya ve yeni başlayanlar için bile hazır bir iş planı oluşturmaya izin veren bir web hizmetidir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin temsilcileri için uygundur.

5- Ürünü Tasarlayın ve Markalayın

Hatırlanması ve tanınmasını kolaylaştırmak için şirketiniz ve ürününüz için ayırt edici özellikler oluşturun. Bu özellikler olmadan rekabetin arasından sıyrılamazsınız. Markanın temel unsurlarını daha önce geliştirdiğimiz USP’nin yanı sıra logo, slogan ve isim oluşturur. Logo ve sloganınızı tasarlamak için Logaster online üretecini kullanabilirsiniz. Belirlediğiniz konuda düzinelerce seçenek oluşturacaktır. Hazır logolar, kartvizitlerden afişlere kadar ihtiyaç duyulan her boyutta indirilebilir.

6- İşletmeyi Başlatın

Artık pazara giriş yapabilirsiniz. Başlarda hiç kimse kim olduğunuzu bilmeyecektir. Bu nedenle şu an, iş planınıza eklediğiniz tanıtım masraflarını devreye almanın tam zamanı. Şirketinizi sosyal ağlara kaydedin. Tanıtım araçlarını kullanın. Potansiyel müşterilerinize çabucak ulaşmanıza ve işe başladığınız ilk günden itibaren sipariş almanıza imkan vereceklerdir. Kendi web siteniz varsa, içerik reklamcılığını kullanın ve gelecekte arama motorlarından organik erişimi artırmak için SEO optimizasyonu yapın.

7- Sonuçları Analiz Edin ve Hataları Düzeltin

Süreçleri kontrol etmek için düzenli olarak analitik veriler almanız ve eylemleri ayarlamanız gerekir. Kullanışlı hizmetler size bu konuda yardımcı olacaktır. Örneğin:

  • Seeneco, muhasebe ve raporlama, planlama ve finans ile iş organizasyonu konusunda eksiksiz bir platformdur;
  • OWOX BI, iş tanıtımının etkinliğini değerlendirmek ve temel göstergelerin otomatik olarak hesaplanması için kullanılabilecek bir hizmettir.

TOP-5 İnternet İşletme Fikirleri

Eğer online bir işletme kuruyorsanız, bu fikirler kişisel değerleriniz ve ilgileriniz doğrultusunda kendi nişinizi seçmenize yardımcı olacaktır:

1- Web siteleri, sosyal ağlar ve özel platformlar aracılığıyla el yapımı ürünlerin üretimi ve uygulanması (örneğin, Etsy).

2- Eğitim ürünleri ve online kurslar. Online kurs, özel dersler veya online eğitmen hizmetleri, abonelere fazladan indirim sunulan kullanım kılavuzu ve kitap yazımı bu türe örnek olabilir.

3- Eğlence. Oyun geliştirme, eğlence içeriği oluşturma ve benzeri diğer alanları tercih edebilirsiniz. Temel gelir kaynağı, web sitenizdeki veya sosyal ağınızdaki herkese açık reklam konumlarının satışına dayanır.

4- Satış. En revaçta online işletme seçeneklerindendir. Bu, tedarikçilerden mal satın almayı ve toplu perakende satışı, stoksuz satışı ve yabancı marka ürünlerin teslimini içerebilir.

5- Dar bir nişte çalışmak. Belirli bir hedef kitlenin problemini çözen orijinal bir fikir ile ortaya çıkın. Örneğin, şehre yeni gelen turistler için acil banyo malzemeleri teslimatı yapan bir servis oluşturun.

Online İşletme Tanıtımı için Öneriler

Artık bir online işin nasıl kurulacağını biliyorsunuz. Peki nasıl popülerleştirilir? Bahsettiğimiz yollardan biri, sosyal ağlarda içeriksel reklamcılık veya hedefli reklamlardır. Aşağıdaki hizmetleri denemenizde fayda olacaktır:

Automizy, yeni ve düzenli müşterilere hedefli postalar göndererek, e-posta pazarlamasını organize etmeye yarayan bir platformdur. Satışları teşvik etmeye (tekrar dahil) ve sadık bir kitle oluşturmaya yardımcı olur;

Optimizely, A \ B testi yapmaya yarayan bir hizmettir. Doğru tasarım öğelerini, reklam seçeneklerini ve işletmenizi tanıtmak için gerekli diğer çözümleri seçmenize yardımcı olacaktır;

SocialRank sosyal ağlarda potansiyel aboneleri bulmaya ve aktif ve sadık bir kitle oluşturmaya yardımcı olur.

Sonuç:

Online bir iş nasıl kurulur? Değerli yetenekleriniz veya orijinal bir fikriniz olmalıdır. İşinize “tutkuyla” bağlı olmalısınız. Stratejik planlama ve hesaplamaları da unutmayın.  Kendi markanızı oluşturun ve geliştirin. Şirketinizi tanıtın ve her zaman en yeni ürünleri ve hizmetleri sunmak için hedef kitlenizi sürekli analiz etmeyi unutmayın. Modern hizmetler ve programlar, birçok iş sürecini basitleştirmeye yardımcı olacaktır.

Yorum Yapınız!

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top