Bilgi

İmaj Almak Nedir? İmaj Alma Ne İşe Yarar?

imaj alma


İmaj almak kısaca bir bilgisayarın o andaki tüm C: Sürücüsü ve/veya istenirse diğer sürücülerin bir program aracılığı ile (Norton Ghost, Image Drive, Acronis True Image v.s.) kopyalanarak arşivlenmesi (yedeklenmesi) işlemidir.

Genellikle bir bilgisayara format atıldıktan sonra kullanılacak tüm programlar yüklenir ve ardından yukarıda adı geçen programlarla o bilgisayarın imajı alınır.  Ve bilgisayarın imajı D: sürücüsüne veya herhangi bir USB Belleğe/Harddiske yedeklenir.

Bilgisayarın çökmesi, virüs bulaşması, kullanılamaz duruma gelmesi veya performans kaybı yaşanması durumunda İmaj programları (Norton Ghost, Image Drive, Acronis True Image) kullanılarak yaklaşık 5 dk içerisinde ilk haline getirilir. İşte bu işlemin tamamına İmaj Alma/Verme denir. Sadece bir bilgisayar için yapılabileceği gibi birden fazla bilgisayar için imaj alma işlemi yapılabilir.

Acronis True Image

İmajın en güzel yanı format atma işlemi 2-4 saat arasında bir işlem gerektirirken imajın kullanılması 10 dakika almaktadır.

Bir diğer kullanım şekli ise aynı donanım özelliğine sahip çok sayıda bilgisayardan sadece bir tanesine format atılır. İlgili tüm programlar yüklenir ve bu bilgisayarın imajı alınır. Bu aynı donanıma sahip bilgisayarlardan bir tanesi arızalandığında yada tamamına bakım yapılmak istendiğinde oldukça kısa sürede (aynı donanıma sahip) bu bilgisayarlar imajın yüklenmesi ile kurulumu yapılır. Böylece her bilgisayar için ayrı ayrı format atılmaz bu yedeklenen imaj kullanılır. Hem zamandan tasarruf sağlanır hemde güzel sonuç alınır.

Ancak burada unutlmaması gereken bir durum bulunmaktadır. Eğer server (domain) yapısına sahip bir sisteminiz varsa sistem çakışmalarından dolayı bilgisayarların bazıları çalışmayabilir. Bu nedenle genellikle Workgruop yapıları için uygundur. İmajdan sonra tek yapılacak işlem bilgisayarın adının değiştirilmesidir.

İmaj alma ve verme oldukça basit bir işlemdir. Yukarıda adı geçen bir programlar bilgisayar açılır ve yönergelerle yedekleme sağlanır.

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top