Bilgi

1 Çeyrek Altın Kaç Gram


Türkiye‘de çeyrek altın olarak ifade edilen altın türü; sikke ve ziynet grubunda yer alır. Bu iki grupta beşlik, ikibuçukluk, birlik, yarımlık ve çeyreklik olmak üzere beşer çeşitten toplam 10 farklı çap ve ağırlıkta üretilmektedir. Aşağıdaki tablodan da görüleceği üzere çeyrek sikke 1,804 gram, çeyrek ziynet 1,754 gram ağırlığındadır.

Altın Çeşidi Cumhuriyet Altın Sikke (Gr/Adet) Cumhuriyet Ziynet Altını (Gr/Adet)
Çeyrek 1,804 1,754
Yarım 3,608 3,508
Birlik 7,216 7,016
İkibuçukluk 18,04 17,54
Beşlik 36,08 35,08

Bir çok kişi “Cumhuriyet Ziynet Altınları (Ata Altını- Tam Altın)” ile “Cumhuriyet Altın Sikkeleri (Cumhuriyet Altını)” birbiri ile karıştırmakta ve fiyatının birbirine yakın olması nedeniyle aynı olarak görülmektedir. Ancak düşünüldüğü gibi durum tam olarak böyle değildir. Tam altın ile Cumhuriyet altını birbirinden farklı iki altın türüdür. Şimdi sırası ile bu iki altın türünü anlatarak aralarında ki farktan kısaca bahsedelim.

Üstte: Cumhuriyet Ziynet Altınları (Ata Altını- Tam Altın): Beşlik, İki Buçukluk, Birlik, Yarımlık, Çeyreklik

Altta: Cumhuriyet Altın Sikkeleri (Cumhuriyet Altını): Beşlik, İki Buçukluk, Birlik, Yarımlık, Çeyreklik

Cumhuriyet Altını (Ata Altın): Cumhuriyet altını veya bir diğer bilinen adıyla ata altın; 22 ayar ve 7.216 gram çapı 22 mm’dir. T.C. Darphanesi tarafından basılan cumhuriyet altınının bir yüzünde “Hakimiyet Milletindir” yazısı, Atatürk resmi ve en altında da “Ankara” yazısı yer almaktadır. Diğer yüzün de ise; “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi olan 1923 ve en altında ise basım tarihi yer almaktadır.

Tam Altın : Tam altın ise 22 ayar ve 7.016 gram, çapı 30 mm’ dır. T.C. Darphanesi tarafından basılan Tam altının bir yüzünde “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı, basım tarihi bulunmaktadır. Diğer yüzünde ise; Atatürk resmi ile çevresinde kenar çerçevesi olarak nakış ve yıldız işaretleri ve yer almaktadır.

Cumhuriyet Altınlarının Özellikleri Şöyledir:

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı