Bilgi

1 Varil Petrol Kaç Litredir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “1 Varil Petrol Kaç Litredir?” sorusuna kısaca yanıt vermeye çalışacağız.

Haberlerde sürekli varil başına petrol fiyatları veriliyor. Bir varil petrol, günlük yaşamda karşılığı olan bir ölçü birimiyle nasıl ifade edilir? Bir varil petrolden ne kadar benzin, ne kadar mazot üretiliyor?

Bir varil petrol, günlük yaşamda karşılığı olan ölçülerle 159 litre veya 0.7 tona karşılık gelmektedir.

Petrolde litre çok kullanılan bir ifade değildir, genellikle varil terimi kullanılır. Petrol deniz yolu ile taşındığında “artık ton” (1016 kg) ve “metrik ton” (1000 kg) birimleri ile de ifade edilir.

Ham petrolü çıktığı hali ile değil, rafinerilerde yapılan işlemler sonucu ortaya çıkan ürünleri kullanırız. Ham petrolün kalitesi, rafinerilerde kullanılan teknoloji, 1 varil ham petrolden ne kadar ürün elde edilmesi ile doğrudan bağlantılıdır.

Örneğin, ABD’de bir varil ham petrolden 63 litre benzin, 22 litre ağır fueloil elde edilir; oysa Ortadoğu’da bir varil petrol ancak 31 litre benzin, buna karşılık 63 litre fueloil verir.

Ham petrol yüzlerce farklı hidrokarbon içerir. Ham petrolün rafinerilerde arıtılması ve işlenmesi sonucunda, ortalama olarak yüzde 43 benzin, yüzde 18 fueloil ve motorin, yüzde 11 LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı, propan veya propan-bütan karışımı), yüzde 9 jet yakıtı, yüzde 5 asfalt ve yüzde 14 diğer ürünler elde edilmektedir.

1 Varil Petrolden Elde Edilen Ürünlerin Yüzdesi
Benzin %43
Fuel Oil ve Motorin (Mazot) %18
LPG %11
Jet Yakıtı %9
Asfalt %5
Diğer Ürünler %14

Benzin, gaz, motorin, jet yakıtı ve plastikler vs. gibi ürünler ve daha pek çokları, ham petrolün, rafinerilerde çok sayıda işlemden geçirilip arıtılmasıyla elde edilir.

1 Varil Petrolden Kaç Litre Ürün Elde Edilir
Benzin 68,585 Litre
Fuel Oil ve Motorin (Mazot) 28,710 Litre
LPG 17,545 Litre
Jet Yakıtı 14,355 Litre
Asfalt 07,795 Litre
Diğer Ürünler 22,330 Litre

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı