Bilgi

100 Bin TL’ye Hangi Araba Alınır? | 2019


Bir otomobil almayı planlıyorsunuz ve cebinizde net 100 bin TL paranız var. Aslında bu paraya alabileceğiniz ikinci el veya sıfır birçok araç modeli bulunuyor. Ancak ülkemizde benzin/dizel (motorin) yakıt fiyatlarının yüksek olması haliyle birçok kişiyi kara kara düşünmesine neden oluyor. Tabi durum böyle olunca donanım mı, konfor mu, yakıt mı? sorularını sormaya başlıyorsunuz.

Bir araç seçimi gerçekten çok önemli bir konu. Seçeceğiniz aracın fiyatı ne olursa olsun öyle ya da böyle tekrar satma fikri ile almanız gerekiyor. Herhangi bir durumda tekrar satmak istediğinizde minimal değerde zarar etmeyecek -tutulan- bir model olması gerekiyor. Zaten ben bu aracı aldım, bi daha başka bir araç almam fikri varsa bence hemen unutun. İnsanoğlunun istekleri bitmiyor ve her zaman en iyisine, daha iyisine sahip olmaya çalışıyor. Kısacası lükste sınır yok diyebiliriz.

Alacağınız aracın konforlu olmasını istiyorsanız bazı özelliklerden taviz vermeniz gerekiyor. Aynı şekilde daha az yaksın die düşünüyorsanız bu kez konfordan taviz vermeniz gerekiyor. Burada dikkat edeceğiniz nokta aracı ne amaçla kullanacağınız. Örneğin yoğun trafiğin olduğu bir şehirde mi kullanacaksınız yoksa uzun yolda mı kullanacaksınız. Yine farklı bir şekilde sedan bir araç mı almayı düşünüyorsunuz yoksa hatchback dediğimiz 5 kapılı bir araç mı? Aslında sorular çok ve kafa karıştırıcı. Karşımıza 100 bin TL değerinde alabileceğiniz birçok araç modeli varken biraz ince eleyip sık dokumakta fayda var.

Öncelikle 100 bin TL’ye alabileceğiniz düşük kilometreli (50.000 km ve altında), kazasız, boyasız en iyi sedan araçlardan başlayalım.

Karşımıza ilk olarak ikinci el olarak Honda çıkıyor. Honda’nın ülkemizde pazar payı oldukça yüksek ve hemen hemen her yerde bu araçtan anlayan bir ustaya veya bir yetkili servis bulabilirsiniz. Tabi Honda’nın en çok tutulan modeli 2015’ten itibaren üretilmeye başlanan 1.6i VTEC (Elegance ve Executive) modelleri. Bu model benzinli olup ek olarak fabrikasyon aşamasında tüp entegreli olarak çıkabiliyor. Şu anda piyasada en çok rastlayacağınız en uygun ve en konforlu araçlardan bir tanesi. Hem spor hem de ailenin kullanabileceği bagaj iç hacmi yüksek ve üst düzey donanım özelliklerine sahip bu otomatik araç neredeyse piyasada (bu fiyata) alabileceğiniz en dolu araçlardan. Eğer aracım full olsun, otomatik olsun ve az yaksın diyorsanız hali hazırda 2015 ve sonrasında üretilen (LPG entegreli) bu kasa tipine 100 bin TL’ye sahip olmanız mümkün.

Sedan araçlarda alabileceğiniz ikinci aracımız 2015-2017 Modellerinde yeni kasa (B8) VW Passat 1.4 TSi BlueMotion olacaktır. Bu model benzinli olup 125 beygir ve 200 Tork gücü ile size mükemmel bir konfor sağlayacaktır. VW Kalitesinden burada bahsetmeye gerek yok. Kesinlikle D sınıfında dünyada en iyi kasaya ve en iyi satış rakamlarına sahip modelin birkaç dezavantajı (otomatik olmaması, sis farı bulunmaması vs.) bulunuyor. Birincisi bu fiyata alacağınız araç Trendline yani en baz (boş) modeli oluyor. Ancak küçük bir araştırma ile ek özellikler (hız sabitleyici, dijital klima, far sensörü, yağmur sensörü gibi) ile donatılmış bir araç bulabilmeniz mümkün. Bu özellikler bu araçta bulunduğunda konforu bir tık öteye taşıyabiliyorsunuz. Benzinli olması birçok kişiyi korkutsa da şehir dışında (120 km hızla seyrederken) 100 km’de 5.7 litre yakmanız mümkün, ayrıca şehir içinde 100 km’de 8.0 litre yakıt yakma değerlerine ulaşıyor ki bu tipte ağır bir kasa için inanılmaz seviyede. Gerçekten yakıtı çok fazla önemsemiyorsanız benzinli bir şekilde bu aracı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sizi pişman etmeyecek, alım-satımı oldukça rahat olan bu araç şu anda piyasanın en konforlu aracı diyebilirim.

Üçüncü sedan aracımız 2017 ve sonrası Opel Astra 1.6 Edition Plus olacaktır. Oldukça dolu olan bu araç için tüplü (LPG) olanlarından almanız biraz kaçınılmaz. Aksi halde yakıt tüketim değerleri cebinizi fazlasıyla yakacaktır. Manuel olan bu araç tipi 100 bin TL’nin altında sıfıra yakın olanlarından (düşük kilometreli, kazasız, boyasız) bulmanız mümkün. Piyasada en çok tutulan Opel modellerinden bir tanesidir.

Dördüncü sedan aracımız piyasada yine çok tutulan Ford’un 2015-2016 sonrası ürettiği dizel, otomatik 1.5 TDCi modeli (Titanium X, Trend) olacaktır. Tabi şahsen daha dolu olan paketini almanızı tavsiye ediyorum. Bu model hali hazırda ülkemizde en çok beğenilen, konforu üst segment arabaları aratmayacak donanım özelliklere sahip bir araç. Alım satımı oldukça kolay olan bu aracı kullananların bu aracı öve öve bitiremediklerini görebilirsiniz.

Yine sedan araçlar içerisinde Skoda’nın ürettiği benzinli 2015 sonrası SuperB ve Octavia düşünebilirsiniz. Ancak VW grubun bir aracı olmasına rağmen halen ülkemizde istenen beğeniye ulaşmış değil. Markanın biraz yabancı olması, kullananlara pek rastlamıyor oluşumuz halen bir ön yargı oluştursa da kesinlikle mükemmel bir araçlar ürettiklerini söyleyebiliriz. Zaten kaportasını açarsanız VW, Octavia, Audi, Seat birebir neredeyse aynı olduğunu göreceksiniz. 100 bin TL’ye SuperB almayı düşünüyorsanız öncelikle Passat 1.4 TSi BlueMotion modelini biraz daha inceleyin derim. Zaten alabileceğiz araç yine boş modeli (bazı özellikler artısı) ve manuel, benzinli olacaktır. Ancak passat ile tamamen aynı motora sahip ve neredeyse aynı konforu bulabileceğinize eminim. SuperB ve Octavia piyasası birçok araç modeline göre daha az alım satımı yapılıyor. Buna biraz dikkat etmenizde fayda var. Octavia alacaksanız kesinlikle Dizel, DSG ve otomatik olanlarından inceleyin derim. Bu durumda 100 bin TL’nin biraz üzerine çıkabilmeniz mümkün.

Hatchback arabalara gelelim şimdi. 100 bin TL fiyat aralığında (biraz üste çıkabilir) alabileceğiniz otomatik, dizel ve full araçlar için 2014-2015 ve sonrası Seat Leon, VW Golf araçlar tavsiyem. Hali hazırda Seat Leon Style paketi ile biraz dolu olarak geliyor. Tabi konfor olarak hemde malzeme kalitesi olarak Golf Leon’nun bir tık üstünde diyebilirim. Golf ise Comfortline ve Highline paketlerini almanız size ekstra konfor sağlayacaktır.

Tabii yukarıda saydıklarımın dışında yüzlerce model dizel veya benzinli araç bulabilirsiniz. Bu benim tamamen sıfıra yakın ikinci el araçlar içerisinde alabileceğiniz en uygun araç tavsiyelerimi oluşturuyor. Sıfır araç almayı düşünüyorsanız biraz daha düşünmenizde fayda var. Çünkü şu anda 100 lira gibi bir rakama sıfır araç alacaksanız bu kez konfordan biraz taviz vermeniz gerekiyor. Mesela Yeni Corolla 1.6 Vision şu anda 100 bin TL fiyat etiketine sahip olan en boş benzinli/manuel modeli. Tabi bunu aldığınızda LPG’li kullanmanız gerekiyor. Ayrıca uygun seçenekte sıfır dizel/otomatik bir aracı 100 bin liraya -bu aralar- pek bulabileceğinizi sanmıyorum. Ayrıca bulabileceğiniz sıfır otomatik-benzinli araçlar çok az diyebilirim. Örneğin; Fiat Egea Easy 1.6 E-Torq AT6 110 HP 100 bin TL civarında bulabilirsiniz.

Sizinde öneriniz varsa yorum kısmında bizi bilgilendirirseniz çok seviniriz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı