Bilgi

20+ Dünyanın En İyi Üniversitesi


QS Dünya Üniversite Sıralamaları, Quacquarelli Symonds şirketi tarafından çeşitli akademik kriterlere göre yapılan üniversite sıralamalarıdır. Uzun yıllar Times Higher Education ile ortak çalışmış ve THE–QS Dünya Üniversite Sıralamaları’nı yayınlamışlardır. QS, üniversiteleri bölüme ve fakülteye göre de değerlendirip sıralamalar yapmaktadır.

Dünyanın En İyi 20 Üniversitesi

Listemizin ilk sırasında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bulunyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (İngilizce: Massachusetts Institute of Technology) veya kısaca MIT, Amerika Birleşik Devletleri’nın Massachusetts eyaletindeki Boston şehrinin Cambridge mahallesinde yerleşik ve özellikle bilim, mühendislik ve ekonomi konularındaki başarılarıyla tanınan bir teknik üniversitedir. Teknoloji ve mühendislik konularında Dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınmaktadır. Şu ana kadar MIT’nin öğretim ve araştırma üyeleri, öğrenci ve mezunları arasında Nobel Ödülü kazananların sayısı 72’ye ulaşmıştır ve bu ödüllerin 15’i son beş yıl içinde kazanılmıştır

İkinci sırada ise Leland Stanford Junior Üniversitesi ya da bilinen adıyla Stanford Üniversitesi bulunuyor. Bu üniversite ABD’nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko’nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversitedir. Üniversite, şu anda dünyadaki en büyük bütçeye sahip 3. üniversitedir. Stanford öğrenci, mezun ve öğretim üyelerinin çok sayıdaki buluş ve atılımları arasında, SUN, Cisco, Google, Yahoo, HP ve IP (Internet Protocol) da bulunmaktadır. Silikon Vadisi’nin öncüsüdür. ABD ve dünya çapındaki üniversitelerin sıralandığı US News & World Report (AİC) listesinde Stanford Üniversitesi 6. sırada yer almaktadır. Uluslararası akademik sıralama yapan saygın kuruluşlar tarafından tüm dünyada sürekli olarak ilk 3’e girmeyi başarmaktadır. Stanford Üniversitesi’nin özelliği çok farklı alanlarda açtığı tüm bölümlerinin bölüm bazında yapılan sıralamalarda en üstlerde yer almasıdır.

Üçüncü sırada bulunan Harvard Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde Massachusetts eyaletinin Boston şehrinin Cambridge mahallesinde bulunan ve alanında dünyanın en önde gelen üniversitelerinden biri olarak tanınan özel bir yüksek öğretim kurumudur. 1636 yılında kurulan ve Ivy League üyesi olan Harvard Üniversitesi, ABD’de hala eğitim vermekte olan en eski yüksek öğretim kurumudur. 13 Mart 1639’da adı Harvard Koleji olarak değiştirilir. Bu isim değişikliği ilk yöneticisi John Harvard’ın ölümünden hemen sonraya rastlar. Resmi anlamda üniversite olarak anılmaya başlandığı dönem ise 1780’li yıllara rastlar. John Harvard vasiyetinde üniversiteye 400 adet kitap ve birkaç yüz pound bıraktığını açıklamıştır. O yıllarda, bu 400 kitapla oluşturulmaya başlanan kütüphanede bugün 15 milyondan fazla kitap bulunmaktadır. Bu sayı üniversite kütüphanesi Dünya’nın en büyük akademik kütüphanesi yapmakla kalmaz, tüm kütüphaneler arasında da ilk beşe sokar. Birkaç yüz poundluk bütçenin bugün geldiği nokta ise 2011 yılı verilerine göre 32 milyar dolardır.

Türkiye’de ki Üniversitelerin Dünya Sıralamasındaki Yeri

Malesef Türkiye’de bulunan üniversiteleri dünyanın en iyi sıralamalarının sonlarında görüyoruz. QS World University Rankings 2018 sırlamasında ülkemizdeki ilk 5 üniversitenin sıralaması şöyle;

  • Bilkent Üniversitesi | Sıralaması: 421-430
  • Koç Üniversitesi | Sıralaması: 431-440
  • Sabancı Üniversitesi | Sıralaması: 461-470
  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi | Sıralaması: 471-480
  • Boğaziçi Üniversitesi | Sıralaması: 491-500

Kaynak:

  • https://www.usnews.com/best-colleges/search?_mode=table
  • https://thebestschools.org/features/100-best-universities-in-world-today/
  • https://www.theguardian.com/higher-education-network/2017/jun/07/top-200-universities-in-the-world-2018-the-table

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı