Bilgi

25. Kare Nedir? Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?


Film karesi ya da kare bir filmi oluşturan pek çok fotoğraf resminden biridir. Ham film üzerindeki kareler aralardaki boş satırlarla birbirlerinden ayrılırlar. Normalde sinema filminin bir saniyesi için 24 kare gerekir. Sıradan film yapımında film kareleri kamera tarafından birbiri ardı sıra, otomatik olarak fotoğraflanır. Animasyon filmlerinde ve özel efektlerin filme alınmasında ise her seferinde tek bir kare çekilir. Film karesinin boyutu, film formatına göre farklılık gösterir.

25. Kare dediğimiz olay ise bilinçaltını etkilemek amacıyla sinema ve dizi dünyasında yapılan en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir. 25. Kare olayı ilk kez sinemalarda yiyecek-içecek gibi gıdaların satışını arttırmak için kullanılmıştı. Sistem basit bir şekilde şöyle gerçekleşiyor. Standart olarak izlediğiniz bir videoda her saniyede “24 kare” (fotoğraf) bulunmaktadır. Videoyu hazırlayanlar videonun belli bölümlerinde seçilen 1 saniyelik alanı “24 kare değilde 25 kare” olacak şekilde ekleme yaparlar. Kısaca 1 saniyede 24 kare değil de 25 kare oynar. İnsanlar görsel olarak sadece 24. kareye kadar algılayabilir 25. kareyi gözler görmez ancak beyne bilinçaltından bu kare iletilir. Kısaca görür ama anlamaz olayı. İşte 25. Karede fazladan eklenen “1 karede” de sübliminal bir mesajlar verilir.  Örneğin “coca cola kola iç, hamburger ye” vs. gibi. Bu sistemin uygulanması ile sinema da satılan ürünlerde % 35-40 civarında bir artış gözlemlenmiş. Günümüzde mc donald’s, coca cola, burger king gibi ünlü markalar televizyon reklamlarının içinde veya izlediğiniz sıradan bir belgesel içinde bile kullanabiliyorlar.

Normalde “25. Kare” kullanımı bir çok ülkede yasak. Ancak bir filmin binlerce kareden meydana geldiğini düşünürsek bunun tek tek kontrol edilmesi imkansız. 

Günümüzde halen kullanılan bu sistemin ne kadar etikili olduğu isa tam bir muamma! Yasak olmasına rağmen “bir çok ünlü marka” izlediğiniz sinema, dizi, belgesel, programda bu 25. kare olayını kullanmaktadır.

 

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı