Bilgi

300 Mbps Modem Kaç Metre Çeker?


Uzun zamandır bu konuda hakkında yazmak istiyordum. Çok uzatmayacağım. Bir kablosuz modem almaya karar verdiğinizde istediğiniz iki şey olur. Birincisi çooook uzağa kadar çeksin ve interneti hızlı olsun.

Bakınız. Bireysel yada kurumsal olun farketmez. Kullandığın yani TTNET, Smile ADSL, Superonline artık adı her neyse satın aldığın İnternet Paketinde‘ki hızın ne? Eminim %75’inizin 24 Mbps ve altındadır :)) İşte siz değil 300 Mbps 1.200 Mbps hızında modem alsanızda hızınız 24 Mbps ve altında olacaktır :))

Ne yani aldığım modem cihazı 300 Mbps ise benim hızım 300 Mbps olmayacak mı. Yahu tabiki OLMAYACAK! Yok öyle bir şey. Mbps dediğimiz olay bant genişliğidir. Telekom hızınızı ne olarak belirlediyse hızınız 1 gram üzerine çıkmaz.

Buraya kadar umarız anlaşmışızdır.

300 Mbps modem kaç metre çeker? Bakın bir kablosuz modemin özelliklerinde mesela 2.4 Ghz, bilmem 9 dBi ve IEEE 802.11x şeklinde bilgiler vardır. İşte bu bilgiler cihazın ne kadar mesafede etkili olduğunu gösterir. Elbette 300 Mbps’nin etkisi var ancak tek başına bu yeterli değil. Alırsın 300 Mbps cihazı ama teknik özellikleri düşüktür hiçbir işe yaramaz.  Ben Airties AP-302 54 Mbps wifi kullanıyorum mesela 150 metreye kadar etkili :)) Küçücük bir cihaz. Google’den bakabilirsiniz.

Tavsiyem:

Alın bir Airties Air 5650 hayatınızın sonuna kadar modem sıkıntısı çekmeyin.Kablosuz, USB, Bağlantı Çeşidi: VDSL2, Bağlantı Hızı: 300 Mbps, Ethernet Sayısı: 4 Port, Firewall ve ayrıca Fiber’e uyumlu. Nerdeyse 6 yıldır kullanıyorum. Uzak mesafelere kadar çekiyor. Duvar muvar dinlemiyor. Ama teknolojininde şans işi olduğunu unutmayın.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı