Bilgi

4.5G Hız Testi Nasıl Yapılır?


Herkese Merhaba. Muhtemelen 4.5G’ye geçtiniz ve bunun için SIM Kartınızı ve Telefonunuzu değiştirdiniz. Yada telefonunuz destekliyorsa da büyük ihtimalle SIM Kartınızı değiştirmek zorunda kaldınız.

Şimdi yapmanız gereken bir hız testi ile hızınızı sorgulamak :)) Tabi hız testini yapacaksanız mümkünse telefonunuzun ekranında 4G yazsın ve öylece hız testine başlayın :)) Yoksa o andaki şebeke hangi jenerasyonda ( 2G, 3G vs) çekiyorsa o hızı gösterecektir.

Şimdi Andorid ise telefonunuz Google Play’den veya iPhone (IOS) ise iTunes ücretsiz speedtest yazarak speedtest uygulamasını indirin. Kurulum bittikten sonra begin test deyin ve Download ve Upload hızınızı öğrenin :))

Peki sonucun iyi yada kötü olduğunu nasıl öğreneceğim. Bakın her telefonun farklı hızda kapasitesi bulunmakta. Yani 4.5G’yi desteklese bile 150Mbps, 300 Mbps, 450 Mbps gibi hız kapasiteleri var. Kaldı ki 4.5G kavramı sadece ülkemizde var. Aslınd orjinali 4G’dir. Yani bir telefon 4G’yi destekler veya desteklemez. 4.5G dediğimiz ise 4G’nin hızlandırılmış halidir. Zaten telefon ekranında hiçbir zaman 4.5G göremeyeceksiniz. 4G simgesi çıkacak.

4.5G

İnternet ortamında çok değişik değerler var. Ancak bu bulunduğunuz bölgedeki şebekenin durumu bile etkiler. Bu nedenle kesin şöyle değerler iyidir demek pek doğru değil.

Ama size olması gereken değerleri yazayım:

  • Adana: İndirme hızı 322 Mbps. Yükleme hızı 50 Mbps. Ping 39.
  • Samsun: İndirme hızı 390 Mbps. Yükleme hızı 41 Mbps. Ping 59.
  • Erzurum: İndirme hızı 354 Mbps. Yükleme hızı 47 Mbps. Ping 39.
  • İstanbul: İndirme hızı 327 Mbps. Yükleme hızı 40 Mbps. Ping 22.
  • İzmir: İndirme hızı 348 Mbps. Yükleme hızı 49 Mbps. Ping 14.

 

4.5g hız testi (1)

4.5g hız testi (2)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı