Bilgi

50+ Dünyanın En Değerli Markası 2018


Dünyanın en değerli 2018 markalarının yıllık raporu açıklandı. Marka danışmanlığı şirketi Brand Finance‘e göre, resmi olarak Google yerine Amazon’u dünyanın en değerli markası olarak değiştirdi. 500 en güçlü marka sıralaması, içinde yaşadığımız çağın ezici bir şekilde dijital çağı olduğunu gösteriyor. Aslında, en değerli 10 şirketin çoğunluğu teknoloji sektörünün bir parçasıdır. Yıllık Marka Finansmanı 500 Sıralamasına göre sıralamalar; pazarlama yatırımı, paydaş öz kaynaklar ve iş performansı gibi unsurları dikkate alan bir “marka gücü derecelendirmesine” dayanmaktadır. Ayrıca markanın ekonomik yararı ve gelecekteki gelirleri hesaplanmaktadır.(Kaynak)

Dünyanın en değerli markaları ile ilgili –özellikle ilk üç sıralama- konusunda pek uzlaşma sağlandığını söyleyemeyiz.  Bir çok araştırma şirketi farklı bir sıralama ile karşımıza çıktığını belirtelim. Kantar ve WPP, dünyanın en değerli 100 markasının yer aldığı “BrandZ Top 100 Global Brands 2018” raporuna göre dünyanın en değerli markaları sırasıyla; Google, Apple, Amazon, Microsoft, Tencent, Facebook, Visa, McDonald’s, Alibaba ve AT&T.(Kaynak)

Forbes’in yayınladığı “The World’s Most Valuable Brands” raporuna göre ise ilk 10’daki sıralamayı; Apple, Google, Microsoft, Facebook, Amazon, Coca Cola, Samsung, Disney, Toyota ve AT&T oluşturuyor. (Kaynak)

Brandirectory’nin “The World’s Most Valuable Brands of 2018” raporuna göre ise en değerli marka olarak ilk 10 sıralamayı; Amazon, Google, Apple, Samsung, Facebook, AT&T, Microsoft, Verizon, Walmart ve ICBC oluşturuyor. Dünyanın en değerli 50 markasını ise aşağıda gibi sıralıyor. (Kaynak)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı