Bilgi

Ağdaki Bilgisayarı Uzaktan Kapatmak


Herkese Merhaba, Bu yazımızda ağdaki bir bilgisayarın uzaktan nasıl kapatılacağı sorusu hakkınca bilgi vermeye çalışacağım. Özellikle bir çok kişi aynı ağ üzerinde yer alan bir bilgisayarın uzaktan komutla nasıl kapatılacağını merak ediyor. Şimdi sizlere basit bir şekilde bunu izah edeyim. Yapacağımız işlem komutla yapıldığından 3 adımda bunu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ağdaki Bilgisayarı Uzaktan Kapatmak

1- Uzaktaki bir bilgisayarı kapatmak için Başlat kısmına cmd yazıp ENTER yapın. (Yada Windows 8,10 kullanıyorsanız Windows+R windows+rtuşuna basın açılan pencereye cmd yazıp entera basın)

ağdaki bilgisayar kapatma (1)

2- Açılan siyah pencereye shutdown -i yazıp entera basın. Yeni bir pencere açılacak. Buraya kapatmak istediğiniz bilgisayarın adını yazın. Kaç saniye sonra kapatılacağını ve uyarı notunu yazıp entera basın. İşlemimiz tamamdır. Ağdaki bilgisayarların adını görmek için net view yazabilirsiniz.

Dilerseniz siyah ekrana şu şekildede yazabilirsiniz:

  • shutdown -s -f -m //PCADI (Uzak bilgisayar 30 saniyede kapanır!)
  • shutdown -s -f –t 100 -m //PCADI (Uzak bilgisayar 100 saniyede kapanır!)

ağdaki bilgisayar kapatma (2)

Önemli Not:

Öncelikli olarak ağdaki bir bilgisayarı uzaktan kapatabilmeniz için mevcut sistem üzerinde admin yetkisine sahip olmalısınız. Ayrıca mevcut sistem Workgroup çalışma grubu ise hiçbir şekilde kapatamazsınız! Ancak etki alanında ise ve etki alanında admin yetkisine sahip iseniz kapatabilirsiniz.

Sağda solda yazan uzaktan kapatma saçmalıklarına kesinlikle itibar etmeyin! Başta dediğim gibi bir bilgisayarı uzaktan kapatabilmeniz için kesinlikle Administrator yetkisine ve o ilgisayarın ETKİ ALANINDA olması gerekmektedir.

Yukarıda anlattığım yol uygunlanmış, denenmiş bir yoldur. 

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı