Bilgi

Air Basic Quechua | 2 Kişilik Şişirilebilir Kamp Matı İncelemesi


Selam Dostlar, Düşmanlar, Romalılar…

Bu gün sizlere Air Basic Quechua’nın 2 kişilik şişme kamp matı hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağım. Malum, korona musibeti henüz geçmedi ve tatil yapmak söz konusu olduğunda ilk akla gelen yöntem ise kamp yapmak. Tabi bir kamp için ilk akla gelen çadır ve çadır içine konulacak mat, yatak vs. 

Eğer bir çadır kampı yapıyorsanız şişme yatakların işinize yaramayacağını, bunun yerine şişen, şişirilmeyen veya kendiliğinden şişen matlardan almanız gerektiğini hatırlatmamda fayda var. Çünkü şişme yataklar hem hacim olarak hem de dayanıklılık hem de soğuk-sıcak dengesi konusunda çadırlarda pek tercih edilmiyor.

Tabi çadırınız büyükse veya aynı çadırda 2–3 kişi -biri çocuk- kalıyorsanız bu durumda büyük bir kamp matı almalısınız ki bu konuda karşımıza doğrudan Quechua’ın 140 cm’lik şişirilebilir kamp matı çıkıyor.

Öncelikle bu matı ilk aldığınızda bir hafta gölgede vs. veya güneş görmeyecek açık alanda bırakmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü kutusundan çıktıktan sonra ağır bir plastik kokusuna maruz kalıyorsunuz. Gerçekten bu kokuyu gidermediğiniz sürece kamp sırasında rahatsızlık duyabilirsiniz. Ama birde şu var, bu koku matı açık alanda uzun süre beklettiğinizde kendiliğinden gidiyor. Yani ilk aldığınızda kutusundan çıkarın, şişirin ve kullanmadığınız bir odada veya güneş, yağmur görmeyecek balkonda sergileyebilirsiniz. Hatta evde üstünde uyumayı deneyebilirsiniz.

Bir diğer mevzu, bu matı alırken yanında bir şişirme pompasına ihtiyaç duyacaksınız. Ahahaha, işte biz buna kapitalist sistem diyoruz. Bir ürün aldığınızda yanında başka ürünler almak zorunda kalıyorsanız buna biz kapitalist sistem diyoruz. (Bu tanımı ben uydurdum.) Eğer şişirme pompası olmazsa uçaktan atlarken açılmayan paraşütten farkı yok. Neyse bu anda Quechua’nın şişirme pompası karşımıza çıkıyor ki dikkat ederseniz aynı markadan almak zorundasınız. Çünkü başka markanın şişirme pompası bu yatağa şişirmek için uygun olmayabiliyor. Haaa, şişirme pompası şu anda (tıkla) 65 TL olduğunu hatırlatayım.

Birde bu matı aldıktan sonra üzerine geçirmek için lastikli bir kumaş veya çarşafı perdecide vs. yaptırmayı unutmayın. Doğrudan mat üzerinde yatmaya çalışmak rahatsızlık verebilir, tavsiyede etmiyorum. Çarşafın biraz konfor sağladığını belirteyim. (Çarşaf için ölçüler, 190 X 140 X 16 cm)

Yatağı aldığınız pompa ile şişirme işlemi 5 dk. sürüyor. Bu 5 dk. boyunca baya bir efor harcadığınızı ve bu işlemin yorucu olabileceğini belirteyim. Haa “ben bu işlere gelemem” diyorsanız elektrikli şişirme pompaları var onlardan alabilirsiniz. (Elektrik için 0,3–0,5 PSI) Haaa bide bu ayaklı şişirme pompası ile ilk kez şişirecekseniz “lan bu pompa bu yatağa olmuyor” şeklinde kaygı, strese girebilirsiniz. Hiç gerek yok. Pompa yatağa tam uyumlu ve başlıkları birbirine geçmeli olduğu için ilk başta biraz kafa karışıklığı oluyor, biraz deneyin, sabredin olacaktır. Şişirirken matı öyle futbol topu gibi sert şişirmeyin. Elinizle yatağa bastırdığınızda alt kısma değmiyorsa şişirmeyi bırakabilirsiniz veya az biraz daha şişirebilirsiniz. Üzerine uzanınca konfor elde ediyorsanız tamamdır. Tabi bu işlemler için evde bir kaç deneme yapabilirsiniz.

Üretici, ARGE veya kontrol ekibi bu yatağı 60 kez şişirip şişirip (aklıma istemsizce pardon filmi geldi) kullanmış. Bu yüzden bu kamp matında delik var mı vs. kaygınız olmasın. Gelecek kamp matında delik olmayacaktır. (Binde bir ihtimal verelim gene.)

Bu kamp matı biraz ağır onu belirteyim. Yani çanta ile kamp yapıyoook, sırtımda taşırım derseniz “unutun gitsin” kamp işlerini. (140 cm olan 4 kg vs. geliyor.) Bu nedenle sadece araba, araç ile kamp için uygun olduğunu belirtelim.

Birde bu mat için şöyle güzel bir kumaş çanta hazırlayabilirsiniz. Çünkü kutusu vs. yırtılıyor ve bir çanta ile taşımak daha mantıklı. En azından araç içinde derli toplu durur.

Bu mat teknik ölçülerinde 220 kg’a kadar dayanıklı olduğu yazıyor. Ama bence daha fazla taşır diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten yapısının çok kaliteli bir malzemeden yapıldığını dokununca ve taşıyınca anlayabiliyorsunuz. Sonuç olarak -max- iki yetişkin (ağırlıklıları 2×80 kg)ve bir çocuk için (ağırlık 25 kg) oldukça ideal olduğunu belirteyim.

Şimdi birazda uyarılarda bulunalım. Öncelikle bu matı suda ve sivri malzemelerin bulunduğu zeminde kullanmayın. Doğrudan yüksek sıcaklığa maruz bırakmayın. Yine tavsiye olarak güneşte, yağmurda bırakmamanızı tavsiye ediyorum. Kumaş yapısının bundan zarar görebileceğini belirteyim. (Kumaş dediğim yattığınız yüzey kısmı, yoksa normalde alt kısmı -branda gibi- farklı bir plastik malzemeden yapılmış.)

Mat, Polivinil Klorür denilen bir malzemeden yapılmış.

Bu matı sadece elinizle ve fırça vs. ile yıkayınız. Ütüleme, tamburlu kurutma, kuru temizleme yapmayınız. Ayrıca uyarı etiketinde beyazlatıcı kullanmayınız denilmiş. Bence kullanmayın, bir bildikleri var herhalde.

Son olarak eğer kamp matı arıyorsanız ve 260 TL’ye (şimdilik fiyatı bu) alabileceğiniz en uygun kamp matı bu. Gerçekten kalite hissiyatını ve konforunu sonuna kadar veriyor. Bu matın bir küçüğü -tek kişilik olanı- daha var. Bunun fiyatı 140 TL.

Air Basic Quechua | 1 Kişilik Şişirilebilir Kamp Matı | 70 cm | Tıkla

Air Basic Quechua | 2 Kişilik Şişirilebilir Kamp Matı | 140 cm | Tıkla

Benim anlatacaklarım bu kadar. Bu yazımız siz değerli ziyaretçilerimize faydalı olduysa teşekkür etmeyi, olmadıysa sövmeyi unutmayın.

Selametle. 

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı