Bilgi

Akıllı Telefonumda Hangi Sensörler Bulunuyor?


Sensör ya da algılayıcı, otomatik kontrol sistemlerinin duyu organlarına verilen addır. İnsanların çevrelerinde olup bitenleri duyu organlarıyla algılamasına benzer biçimde, makineler de sıcaklık, basınç, hız ve benzeri değerleri algılayıcıları vasıtasıyla algılarlar. Bugün kullandığımız akıllı telefonlar son on yıl içinde inanılmaz bir evrim geçirdi. Artık kalp atışlarımızı izleyebilecek, hareketlerimizi izleyebilecek ve ihtiyaçlarımızı tahmin edebilecek bir kişisel asistan olarak çalışabiliyorlar.

Akıllı telefonunuzun bu kadar olağanüstü başarılara nasıl ulaştığını hiç merak ettiniz mi? Bu inanılmaz başarıların çoğu, telefonunuzdaki farklı sensörler aracılığıyla gerçekleştirilir. Peki, cihazınızda kaç tane akıllı telefon sensörü bulunduğunu veya amaçlarının ne olduğunu biliyor musunuz?

Hadi şimdi bunların ne olduğunu ve ne işe yaradığını öğrenelim.

1- Accelerometer (İvmeölçer)

Bir ivmeölçer, üç eksen boyunca hareketi ve tam oryantasyonu belirlemek için hızlanma, titreşim ve eğimi algılar. Uygulamalar, telefonunuzun dikey veya yatay yönde olup olmadığını belirlemek için bu akıllı telefon sensörünü kullanır. Telefon ekranınızın yukarı veya aşağı baktığını da söyleyebilir. İvmeölçer, telefonunuzun herhangi bir doğrusal yönde ne kadar hızlı hareket ettiğini de algılayabilir.

2- Gyroscope (Jiroskop)

Jiroskop, yönlendirme ayrıntılarını ayrıca yukarı / aşağı ve sol / sağ gibi yönleri de sağlar, ancak cihazın ne kadar eğildiği gibi daha büyük bir hassasiyet sağlar. Bu, ivme ölçerden farklıdır – jiroskop da rotasyonu ölçebilir, ancak eski yapamaz. Dolayısıyla, bir akıllı telefonun ne kadar döndüğü ve hangi yönde olduğunu söyleyebilir. Pokemon Go ve Google Sky Map gibi popüler uygulamalar, telefonumuzun işaret ettiği yönü belirlemek için jiroskop sensörünü kullanır.

3- Magnetometer (Magnetometre)

Akıllı telefonlarımız genellikle bir pusula olarak tanıdığımız manyetometre ile donatılmıştır. Manyetik alanları tespit edebilir, bu nedenle telefonlardaki pusula uygulaması bu akıllı telefon sensörünü gezegenin kuzey kutbuna işaret eder. Google Haritalar’ı veya Apple Haritalar’ı her açtığınızda, haritanın hangi yönde olması gerektiğini belirlemek için manyetometre kullanılır. Bu sensör metali çok iyi tespit edebilir, bu yüzden metal dedektör uygulamalarında da kullanılır.

4- GPS – Global Positioning System (Küresel Konumlama Sistemi)

Akıllı telefondaki Global Konumlandırma Sistemi (GPS) birimleri, Dünya’daki kesin konumumuzu belirlemek için uydularla iletişim kurar. GPS teknolojisi aslında internet verisini kullanmıyor, bu yüzden sinyalleri kaybettikten sonra bile haritalarımızda konumumuzu bulabiliyoruz ancak detayların yüklenmesi için internete ihtiyaç duyduğundan haritanın kendisi bulanık oluyor. GPS, Uber ve Google Haritalar gibi tüm konum tabanlı uygulamalarda kullanılır. Akıllı telefonunuzda mükemmel navigasyon sistemi oluşturmak için ivmeölçer, jiroskop, manyetometre ve GPS birlikte çalışır.

5- Proximity Sensor (Yakınlık Sensörü)

Bir yakınlık sensörü, telefonun dış bir nesneye ne kadar yakın olduğunu öğrenmek için kızılötesi LED ve IR ışık detektörünü kullanır. Arama yaparken ve telefon arama yapmak veya almak için yüze tutulduğunda, sensör onu algılar ve ciltten istenmeyen girişleri önlemek için dokunmatik ekranı devre dışı bırakır.

6- Ambient Light Sensor (Ortam Işığı Sensörü)

Işık sensörü, ekran parlaklığını buna göre ayarlamak için yakındaki ışık düzeylerini algılar. Otomatik Parlaklık Ayarlayıcısında, ışığın kullanılabilirliğine bağlı olarak akıllı telefon ekranının parlaklığını azaltmak veya artırmak için kullanılır.

7- Microphone (Mikrofon)

Mikrofon temel olarak sesin yüksekliğini algılayan ve ölçen bir ses algılayıcısıdır. Farklı tipte mikrofon sensörleri mevcut olsa da, akıllı telefonlar genellikle mikro boyutlu elektret mikrofonlarını kullanır. Arama yapma ve alma dışında, Google Asistan, Siri, Cortana vb. gibi dijital asistan uygulamaları için sesli arama ve sesli komutlar için kullanılır.

8- Touchscreen Sensors (Dokunmatik Ekran Sensörleri)

Dokunmatik ekrandaki akıllı telefon sensörleri, her an onlardan geçen bir elektrik akımına sahiptir ve ekrana dokunmak, sinyallerde bir değişikliğe neden olur. Bu değişiklik, cihaz için girdi görevi yapar. Apple, kapasitif dokunmatik ekranı piyasaya sürmeden önce, ekranda dirençli ekranlar kullanıldı. Ancak günümüzde, tüm akıllı telefonlarda kapasitif ekran kullanılıyor.

9- Fingerprint Sensor (Parmak İzi Sensörü)

Bugünlerde birçok kullanıcının parmak izi tarayıcısını kullanmayı tercih ettiği için telefonunuzun kilidini açmak için şifreleri ve desenleri ezberliyor. Parmak izi sensörü, bugün birçok akıllı telefonu korumak için biyometrik doğrulama sağlar. Parmak izinizi elektriksel olarak kaydeden kapasitif bir tarayıcıdır. Parmağınızı yüzeyine koyduğunuzda, parmak izlerinizdeki sırtlar arasındaki boşluklar hafifçe ayrılır. Kısacası, parmağınızın yüzeyindeki çıkıntılar arasındaki değişen mesafeleri ve deseni ölçer. Bu akıllı telefon sensörü, mobil ödeme uygulamaları gibi kimlik doğrulaması gerektiren uygulamalarda oldukça kullanışlıdır.

10- Pedometer (Adımsayar)

Pedometer (Adım Sayacı), android akıllı telefonlarda kullanılan bir adım sayar uygulamasıdır. Akıllı telefonda donanımsal olarak bir pedometre bulunur. Pedometreler genellikle, koşu veya yürüme gibi hareketlerinizi izlemek için ivme ölçer tarafından üretilen değerleri kullanır. Pedometer uygulaması da bu donanımdan gelen bilgileri kullanarak günlük olarak ne kadar adım atıldığını gösterir. Uygulama, aynı zamanda yakında bulunan egzersiz grupları ile bağlantıya geçerek yapılan egzersizleri başkaları ile paylaşmaya olanak tanır.

11- Barcode/QR Code Sensors (Barkod / QR Kod Sensörleri)

Akıllı telefonların çoğunda, koddan yansıyan görüntüyü algılayarak barkod okuyabilen barkod sensörleri bulunur. Barkodu temsil eden değişik voltajda bir analog sinyal üretir. Bu analog sinyal daha sonra dijital olana dönüştürülür ve son olarak içindeki bilgileri açığa çıkarmak için deşifre edilir. Barkod sensörleri barkod ürünleri veya QR kodlarının taranmasında kullanışlıdır.

12- Barometer (Barometre)

Bir çok yeni nesil akıllı telefonların (Android/IOS) donanımlarında bir barometre bulunmaktadır. Barometre hava basıncını ölçer, bu yüzden hava değişikliklerini tespit etmek ve bulunduğunuz rakımı hesaplamak için oldukça kullanışlıdır.

13- Heart Rate Sensor (Kalp Hızı Sensörü)

Sırada LED ve optik sensörler yardımıyla kalp atışlarını ölçen kalp atış hızı sensörü bulunuyor. LED, cilde doğru ışık yayar ve bu akıllı telefon sensörü, yansıyan ışık dalgalarını arar. Söz konusu bir nabız olduğunda ışık yoğunluğunda bir fark vardır. Kalp atışı, kan damarlarının dakika pulsasyonları arasındaki ışık yoğunluğundaki değişikliklerin sayılmasıyla ölçülür. Birçok spor ve sağlık uygulaması, kalp atış hızını hesaplamak için bu yöntemi kullanır.

14- Thermometer (Termometre)

Her akıllı telefon, cihaz ve batarya içindeki sıcaklığı izlemek için dahili bir termometreye sahiptir. Bir bileşenin aşırı ısınmaya başlaması durumunda, sistem herhangi bir hasarı önlemek için kendini kapatır. Ancak, bazı telefonlar ortam sıcaklığını ölçmek için ek termometrelerle gelir. Eğer hatırlayabiliyorsanız, Samsung Galaxy S4 sıcaklığını ölçebilen bir termometreye sahipti. Bu tür termometre sensörleri, oda sıcaklığınızı tespit etmek için uygulamalar tarafından kullanılabilir.

15- Air Humidity Sensor (Hava Nem Sensörü)

Galaxy S4 hakkında konuştuğumuza göre Hava Nem sensörü de tartışalım. S4, hava nem sensörü içeren ilk akıllı telefon olmuştur. Havadaki nemi ölçebilir ve topladığı veriler kullanıcıya verilen hava sıcaklığı ve nemin optimum olup olmadığını söyler. Fakat yine de bu tip sensör sadece seçilen el cihazları tarafından kullanılır.

16- Geiger Counter (Geiger Sayacı)

Geiger Counter (Geiger Sayacı) ortak cihazlarda bulmayı beklememeniz gereken bir akıllı telefon sensörüdür. Aslında, onu destekleyen tek bir telefon var, Sharp Pantone 5. Bu telefon sadece Japonya’da piyasaya sürüldü. İçindeki Geiger Sayacı, bölgedeki mevcut radyasyon seviyesini ölçebilir.

Kaynak: Wikipedia ve fossbytes.com

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı