Bilgi

An operating system wasn’t found. Try disconnecting any drives don’t contain an operating system.


Son zamanların en sık karşılaşılan bilgisayar açılış hatalarından bir taneside “An operating system wasn’t found. Try disconnecting any drives don’t contain an operating system.” hatası. Bir çok kullanıcı bunun anlamını bilmediğinden sorun paniğe kapılıyor. Genelde ilk akla gelen durum bilgisayarım çöktü mü?

Bu mesajın anlamı “Bir işletim sistemi bulunamadı. Bir işletim sistemi içermiyor ve herhangi bir  sürücünün bağlantısını kesip tekrar deneyin.”

Şimdi basit bir şekilde sizlere bunun çözümünü anlatayım.

1- Bilgisayarınıza bağlı USB Bellek, Flash Bellek veya Harici (Taşınabilir) Harddisk varsa çıkarın ve yeniden başlatın! Olmadıysa alttaki 2. maddeye geçin.

2- Bilgisayarınızın BIOS kısmına girin. ( İlk açıldığında DEL veya F12 tuşuna üst üste barasak girin. Bazı bilgisayarlarda bu tuş farklı olabilir.) BIOS’a girip BOOT kısmından bilgisayarın açılışta Harddiskinizi görmesini sağlayın. Hiçbir şey anlamadıysanız bile BIOS ayarlarını default yapın. Şidi bilgisayarınızı yeniden başlatın. Olmadıysa alttaki 3. Maddeye geçin.

3- Bilgisayarınız (laptop veya masaüstü) harddiski ile bağlantısını kontrol edin. Düşme, Çarpma veya başka nedenlerden Hardiskinizi görmüyor. Olmadıysa alttaki 4. Maddeye geçin.

4- Harddiskinizde PROBLEM var demektir. Başka bir harddisk ile kontrol edin!

Yapabileceğiniz işlemler bunlar. En kötü senaryo anakart bozulması veya harddisk’in donanımsal olarak arızalanmasıdır. Ancaki bu nadir görülen bir durumdur.

14 Yorum

14 Yorum

 1. Emir

  1 Şubat 2016 at 17:12

  Kardesim bak ben format atacaktim laptopa cok uzun surdugu icin kapattim sonra pcyi yeniden baslattim o hata geldi cozemiyom o sorunu yardim et

  • Cüneyt Çağala

   1 Şubat 2016 at 20:25

   aklıma gelenleri yazayım.
   1- Bataryayı çıkar 20 saniye bekle ve ardında bataryayı takmadan POWER tuşuna uzun bas sonra bataryayı tak ve laptopu çalıştır.
   2- hocam eğer garantide değilse harddiski laptoptan çıkarıp tekrar tak.
   3- sorun giderilemzse herhangi bir masaüstünde laptoptaki harddiki biçimlendir.
   4- BIOS’u sıfırlayabilirsen sıfırla. Laptopun arkasını açman gerekecek.
   5- Bilgisayar açılışında hiç beklemeden F8 tuşuna bas. Yada diğer fonksiyon tuşlarını tek tek dene!

   yapabileceklerin bunlar.

   • Serkan baydar

    28 Nisan 2016 at 18:48

    Ben hepsini denedim sonuç aynı nayapim ben cozumm

  • Dogukqn

   27 Eylül 2016 at 19:58

   Aynen bugün oldu

 2. Hasan bereli

  13 Nisan 2016 at 14:47

  Abi bende masaüstü bilgisayar var an operating sistem wasn’t found try drives that don’t contain an operating syistem. Yazısı çıkıyor USB gibi şeyler takılı değil ama Gine aynısı çıkıyor ne yapmam lazım

  • Cüneyt Çağala

   13 Nisan 2016 at 22:06

   bu genellikle bilgisayar harddiski görmeyince ortaya çıkıyor. temel sebepleri birincisi bağlı USB’leri çıkarmak, BIOS’tan ilk seçeneği Harddisk Yapmak ve harddisk bağlantılarını kontrol etmek. Bu kadar.

 3. Yusuf

  17 Haziran 2016 at 07:36

  Abi bios nasıl gircez allahini seviyosan cevap ver 🙂

 4. mehmet

  4 Ağustos 2016 at 19:44

  leptobumu açarken bi ses gelio trrrrrrrrrrrrrrr şeklinde daha sonra o hatayı verio ne olmuş sizce

 5. Rıdvan Şen

  4 Eylül 2016 at 18:33

  Masaüstü bilgisayarım win 8 işletim sistemi , kardeşim çok uygulama indirdiği ve kurcaladığı için vs. 6 ayda bir güvenlik açısından bilgisayarı sıfırlamam gerekiyor. Yine bu sabah her zaman ki yaptığım gibi sıfırlamaya çalıştım her şey yolunda %56’ya geliğinde Windows hata ile karşılaştı dedi ve bilgisayarı kapatmamı önerdi. Kapattım ve artık açılmıyor. ”An operating system wasn’t found. Try disconnecting any drives that don’t contain an operating system” Hatası ve Ctrl +alt+delete yaparak bilgisayarımı tekrar başlatmamı istiyor. Varsa bir çözümünüz çok iyi olur , Bıosda bir değişiklik yok , ilk seçili olan yine harddiskim. Başka ne sorun olabilir

 6. Kazım

  25 Ekim 2016 at 18:50

  Abi şunun videosunu çek anlamadım

 7. Dogis

  20 Kasım 2016 at 16:32

  Abi bende o f12 del e basinca menuye girdi default yptim abi ayarlari format atmistim windows10 exit diyince yine ayni yere geliyo yardim abi

 8. Tahsin

  11 Şubat 2017 at 15:32

  Bilgisayarım windows 10 du ve oturum açarken yıllardır girdiğimde şifre yanlış diyordu neyse bende güvenli moddan giriyordum neyse bilgisayarı sifirlayim dedim çünkü hesabi falan kaldıramadıyordum. Sonra sifirladim bilgisayarı işlemini tamamladı bi baktım An operating system… Falan yazıyordu. Dedim format atayim fortmat bile atamiyorum
  . çok acil lazim edin baba şimdiden teşekkürler..

  • Cüneyt Çağala

   11 Şubat 2017 at 16:57

   biostan giriş yapıp bilgisayarın harddiski görmesini sağlayın. windows 10 kullanıcıları genelde bu hatayla karşılaşıyor. çözümüde bu.

 9. Tunahan

  16 Nisan 2018 at 14:12

  Biostan giriş yapıp nasıl görmesini sağlayacağım tek tek anlatır mısınız işlemleri lütfen arkadaşlar.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı