Bilgi

Anakartım Hangi Ekran Kartını Destekliyor?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere –basit bir şekilde- “Anakartım Hangi Ekran Kartını Destekliyor?” Sorusuna yanıt vermeye çalışacağım.

Anakartlar üzerinde -daha çok- PCI Express veya AGP Veriyolu slotundan biri –veya her ikisi- muhakkak bulunur. Alacağınız ekran kartını bu slotlara takıp kullanıyorsunuz. Günümüzde bilgisayar anakartlarının hemen hemen çoğu  PCI Express uyumludur.  Ancak eski nesil anakartların AGP Veriyolu kullandığını görüyoruz. Bunu anlamanın en kolay yolu anakart üzerindeki PCI Express ve AGP slotlarına bakmaktır. Anakart üzerindeki ekran kartının takıldığı slotlar aşağıda görüldüğü üzere üzerinde PCI Express 16x veya AGP (AGP Express) yazısı bulunabilir. Ayrıca kullandığınız anakartın marka modelini internetten resmi sitesinden veya farklı platormlardan hangi tipte ekran kartı desteklediğini öğrenmeniz mümkün. Anakartınız PCI Express veya AGP hangisini destekliyorsa bu özellikte bir ekran kartı almalısınız.

PCI Express 16x destekleyen bir anakarta DDR3, GDDR3, GDDR5 ve GDDR5X tipinde herhangi bir ekran kartını takıp kullanabilirsiniz. Bu konuda hiçbir problem yok. Burada RAM’ler kafanızı karıştırmasın. Örneğin RAM’ler DDR2, DDR3, DDR4 şeklinde çeşitlendirilir. Anakartınız DDR3 RAM tipini destekliyorsa kalkıp DDR4 veya DDR2 RAM takıp çalıştıramıyorsunuz. Hem çentik yapısından hemde teknoloji farklılığından dolayı uyumsuzluk ortaya çıkıyor. Ancak ekran kartlarında durum böyle değil. PCI Express 16x destekleyen bir anakarta yukarıda bahsettiğim üzere DDR3, GDDR3, GDDR5 veya GDDR5X tiplerinden birini takıp çalıştırabilirsiniz.

Piyasada GPU (Ekran Kartı) üreten iki büyük firma bulunmaktadır. Bunlar AMD ve NVDIA’dır. İster AMD olsun ister NVIDA olsun bir anakart PCI Express destekliyorsa PCI Express özelliği olan bu iki modelden birini takıp kullanabilirsiniz.

Hatırlatmam gereken diğer bir konu PCI Express 2.0 veya PCI Express 3.0 olayı. Burada önemli olan anakartınızın hangisini desteklediği. Şunu hemen söyleyeyim ekran kartı ve anakart hangisi olursa olsun destekler. Bu konuda sorun yok. Ancak PCI Express 2.0 anakartınıza alacağınız PCI Express 3.0 ekran kartı söz konusu olduğunda alacağınız performans anakartın PCI Express 2.0 özelliği olacaktır.

Anakartım Hangi Ekran Kartını Destekliyor?

İki şekilde anakartın hangi tipte ekran kartı desteklediğini basit bir şekilde öğrenmek mümkün. Doğrudan kasayı açarak anakartın üzerinde bulunan marka modelden resmi sitesine giderek desteklediği ekran kartı tipini öğrenebilirsiniz.

Anakart üzerinde bir bilgi yer almıyorsa veya okunmuyorsa 3. part bir porgramla anakartın marka modeli öğrenilir. Bunun için CPU-Z diye bir basit program kullanıyoruz. CPU-Z Bilgisayara ait tüm bilgileri detaylı bir şekilde öğrenmek için çok kullanılan programlardan biridir. Programı buradan (Setup English kısmından) bilgisayarınıza indirip kurun. Programı kurup çalıştırdığınızda aşağıdaki pencerede Mainboard kısmına anakart ile ilgili bilgilere erişeceksiniz. 

Aşağıdanda görüldüğü gibi anakartımın markası ASUS, Modeli CM6330, CM6630, CM6730, CM6830olduğu görülüyor. Bu serinin tamamının kullandığı chipset H61. Yani anakart modeli P8H61 Modeli. Burada revizyon numaralarına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü anakartlar revize edilerek yani yenilenerek piyasaya sürülmektedir.

Verilen marka modeli google’den resmi sitesine gidip desteklediği ekran kartını özelliklerden öğrenebilirsiniz.

11 Yorum

11 Yorum

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top