Bilgi

Android Marshmallow Nedir?


Android Marshmallow (geliştirilmiş kod adı M) Android işletim sisteminin 6. büyük sürümüdür. İlk olarak Google I/O’da 2015 yılının Mayıs ayında açıklandı, Ekim 2015’te piyasaya sürüldü.

Marshmallow, Lollipop’un geliştirilmiş versiyonu olarak yeni izinler mimarisi, bağlamsal asistanlar için (Google ‘Now on Tap’ özelliği) yeni API’ler, aygıt fiziksel olarak ele alınmadığında arka plan aktivitesini azaltan yeni güç yönetim sistemi, parmak izi tanıma,  USB Type-C bağlantıları, uygulamaları, verileri mikro SD karta taşıma ve birincil depolama şeklinde kullanma  olmak üzere birçok özellikleri vardır.

Android ‘M’  sürümü MPZ44Q yapı numarası altında  28 Mayıs 2015 yılında Google I/O’da   Nexus 5 ve Nexus 6 telefonları, Nexus 9 tablet ve Nexus Player set-top  kutularında ortaya çıkarıldı, tanıtıldı. Üçüncü geliştirici önizleme 17 Ağustos 2015’te MPA44G yapı numarası altında yayınlandı sonra MPA44I güncellendi,  ve çalışma profilleri için Android ile ilgili düzeltmeler getirildi.  Aynı gün ‘Marshmallow’  ismi  açıklandı.

29 Eylül 2015’te Google Marshmallow için cihazlar piyasaya sürdüğünü açıkladı: LG Electronics tarafından üretilen Nexus 5X, Huawei tarafından üretilen Nexus 6P ve Pixel C tableti. Nexus 5,6,7 (2013), 9 ve 5 Ekim 2015 tarihinde Player için fabrika görüntüleri ve Android 6.0 güncellemeleri.  Nexus 4, Nexus 7 (2012) ve Nexus 10  gibi eski Nexus cihazları resmi güncelleme almadı. 14 Ekim 2015’te Polonya’da LG kendisinin LG G4 modeli için Marshmallow’u serbest bırakmak için planlarını duyurdu.

7 Aralık 2015 yılında Nexus cihazlar için Android 6.0.1 güncellemesi ve fabrika görüntüleri yayınlandı.  Özel güvenlik özelliklerin yanı sıra Unicode 8.0 emoji desteği ve  ‘rahatsız etmeyin’ modu geliştirildi.

Kullanıcı Deneyimi

Yeni bir ‘Assist’ API analiz ve işlem için belirlenen ‘assistant’ uygulaması metin ve geçerli bir ekran göndermek için bir anda açılan app’den bilgi verir. Bu sistem Google Search app tarafından kullanılan ‘Google Now on Top’  ekranda görüntülenen bilgiler kapsamında arama yapmak için izin verir. Home tuşuna uzun basarak veya ses komutu kullanarak ekrandaki  bulunduğunuz mekan, izlediğiniz film vs hakkında bilgi almanızı sağlıyor.

Yeni bir ekleme de taşınabilir veya iç depolama gibi SD kart veya diğer ikinci bir depolama dizayn edilebilir. Taşınabilir önceki Android sürümlerin davranışını göstermez kullanıcı dosyalarının depolanması için ikincil bir depolama aygıtı olarak davranır depolama ortamı kaldırılabilir fakat app tarafından erişimde kısıtlamalar tabidir. İç depolama olduğunda depolama ortamı şifreli bir ext4 dosya sistemi ile yeniden biçimlendirilir ve birincil depolama bölümü olarak işletim sistemi tarafından kabul edilir. Mevcut veriler (uygulamalar ve özel veri dosyaları dahil) harici ortama taşınır ve cihazın normal çalışma ortamının varlığına bağımlı hale gelir. Benimsenen depolama aygıtı kaldırılırsa uygulamalar ve işletim sistemi fonksiyonları düzgün çalışmaz. Kullanıcı depolama ortamına erişimi kaybederse verilere ulaşamaz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı