Bilgi

Android Telefonda İnternet Sayfasını Türkçe’ye Çevirme


Herkese Merhaba. Bu yazımızda kısaca “Android Telefonda İnternet Sayfasını Türkçeye Çevirme” konusunda kısaca bilgi vermeye çalışacağım. Akıllı cep telefonlarından gezindiğimiz yabancı dildeki web sayfalarını basit birkaç işlem ile Türkçe veya farklı bir dile çevirmeniz mümkün. Tabi bu işlemi manuel yapabileceğiniz gibi otomatik olarak ayarlayabilirsiniz. Örneğin; İngilizce veya farklı bir dilde web sitesini ziyaret ettiğinizde kendiniz ayarlardan Türkçe’ye çeviri yaptırabileceğiniz gibi gezindiğiniz farklı bir dildeki tüm web sitesinin otomatik olarak Türkçe’ye çeviri yaptırmasını sağlayabilirsiniz. Şimdi bunun nasıl yapıldığını kısaca anlatalım.

Manuel Olarak İnternet Sayfasını Türkçeye Çevirme

En kısa yoldan herhangi bir web sayfasını Türkçe’ye çevirmek için bulunduğunuz yabancı dildeki sayfada sağ üst kısımda bulunan dikey üç nokta simgesini klikleyin. Ardından açılan yan panelden “Çevir” seçeneğini seçin. Alt kısımda muhtemelen sizde de İngilizce ve Türkçe sekmesi gelecektir. Burada Türkçe sekmesini kliklediğiniz anda sayfa Türkçe’ye çevrilmiş olacaktır.

Şimdi aklınıza “ben farklı bir dile çevirmek istediğimde ne yapacağım?” sorusu gelebilir. O zaman hemen alttaki kısımda iken dikey üç nokta simgesine klikleyin ve açılan yan panelden çevirmek istediğiniz dili seçin. Böylece web sayfası çevirmek istediğiniz dile çevrilecektir.

Otomatik Olarak İnternet Sayfasını Türkçeye Çevirme

Yabancı dildeki her sayfa için yukarıdaki işlemi yapmak biraz can sıkabilir. Bu durumu otomatik bir hale getirebilirsiniz. Bu durumda herhangi bir sayfada iken sağ üst kısımda bulunan dikey üç nokta simgesini klikleyin. Ardından açılan yan panelden “Ayarlar” ve devamında “Diller” seçeneğini seçin.

Gelen sayfada muhtemelen sizinde aşağıdaki gibi Türkçe, İngilizce vs. olacaktır. Eğer web sitesinde gezindiğiniz yabancı dildeki tüm sayfaların otomatik Türkçe’ye çevrilmesini istiyorsanız, Türkçe dışındaki dilleri kaldırıp, sadece Türkçe’yi bırakıyoruz. Böylece gezindiğiniz tüm web sayfaları otomatik Türkçe’ye çevrilecektir. (Tabi gezindiğiniz tüm web sayfalarının farklı bir dile çevrilmesini isterseniz, örneğin Japonca’ya o zaman “Dil Ekle” kısmından Japonca‘yı ekleyip geri kalan tüm dilleri kaldırıyoruz. Böylece gezindiğiniz tüm web sayfaları otomatik Japonca’ya çevrilecektir.)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı