Bilgi

Angström Nedir? 1 Angström Kaç Metre/Santimetre’dir?


Angström, Işığın dalga boyunu ölçmekte kullanılan uzunluk ölçü birimidir. İsveçli fizikçi Anders Jonas Angström tarafından tanımlandığından onun adıyla anılır.

Angström birimi kısaca Å olarak gösterilir ve 10−10 m‘ye eşittir. Diğer bir ifadeyle, 1 Angström santimetrenin yüz milyonda biridir. 0,1 nanometre veya 100 pikometredir. Å sembolü İskandinav alfabesinden gelmektedir. Fen bilimleri ve teknoloji genellikle Angströmü atomlar, moleküller, mikroskobik biyolojik yapıları ve kimyasal bağ uzunluklarını, kristallerdeki atomların düzenlenmesi, elektromanyetik radyasyonun dalga boyu ve entegre devre parçaların boyutlarını ifade etmek için kullanılır.

Angström’ün kullanımı geniş ölçüde kristalografi, Katı hal fiziği ve bir birim olarak kimya d serisinde, hücre parametreleri, atomik arası mesafeler ve x-ışını dalga boylarında kullanılır. Örneğin İnorganik Kristal Yapısı Veritabanı Angström kullanarak bu değerleri bulmaktadır.

Anders Jonas Angström spektroskopi alanında öncü olmuştur ve aynı zamanda astrofizik, ısı transferi,karasal manyetizma ve Kutup ışıkları (aurora borealis) alanında da çalışmaları bilinmektedir.

Angström uluslararası kabul edilmektedir fakat uluslararası birimlerin(SI) bir parçası değildir. Ağırlıklar ve Ölçüleri İçin Uluslararası Komitesi resmî olarak kullanılmasını teşvik etmemektedir ve iç pazar için de Avrupa Birliği’nin kullanılabilir ölçü birimleri kataloğunda bulunmaz.

Angstrom – Metre – Angstrom Çevirme

  • 1 Angstrom kaç m yapar? 0,000000001 m eder.
  • 1 Metre kaç Å yapar? 10000000000 Å eder.

Angstrom – Santimetre – Angstrom Çevirme

  • 1 Angstrom kaç cm yapar? 0,0000001 cm eder.
  • 1 Santimetre kaç Å yapar? 100000000000 Å eder.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı