Bilgi

ANSI (Ansilümen) Nedir?


Projektör yada diğer ismiyle Projeksiyon Cihazı satın aldığınızda ANSI, Ansilümen, Ansi-Lümen gibi bir kavramla karşılaşırsınız. Bu makalemizde Ansilimen veya ANSI Nedir? sorusuna cevap vereceğiz.

Ansilümen Amerikan Ulusal Standart Enstitüsü (ANSI) adlı kuruluş tarafından belirlenmiş olan bir projeksiyon cihazının ışık gücünü-parlaklığını temsil eder. Başka bir ifade ile dış ortamdaki aydınlığa karşı ışığının ne kadar güçlü olduğunu belirleyen bir değerdir. Alacağınız veya kullandığınız projeksiyonda bu değer ne kadar yüksek olursa o derece doğru görüntü elde edilebilir.

Örneğin arkadan gelen normal ışık veya güneş ışığı şiddeti arttıkça elde edilen görüntü silik ve sisli bir hale gelir. Eğer ANSI değeri yüksekse ortam ışığı ne kadar şiddetli olursa olsun görüntü daha az etkilenecektir. Özellikle güneşli bir ortamda projeksiyon cihazının ansilümeni düşükse görüntü çok az görülür.

Satın alaınacak projektör için Ansilümen değeri yüksek olan bir projektör alınmalıdır. Genellikle normal kullanım için tercih 2000-3000 ansilümendir. Bakınız >>> Devamı Oku

Projeksiyon cihazlarında parlaklık hangi birim ile ölçülmektedir? Cevap: ANSİLÜMEN

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı