Bilgi

Antik Mısır Hakkında Bilinmeyenler


Antik Mısır yüzyıllarca gizemini koruyan oldukça ilginç geleneklere ve yaşam tarzına sahip enteresan bir bölgeydi. Geride bıraktıkları yapıları, belgeleri, icatları ve eserleriyle insanları hayrete düşüren bir coğrafya olduğundan herkes hemfikirdir. Geride bıraktıkları ürünlerin yanı sıra, Antik Mısır hakkında bilinmeyenler insanı hayretlere düşürecek şeylerdir. Bazılarını daha önce duymuş olabilirsiniz ancak duyacağınız bazı bilgilere hayret edeceğinizi garanti edebiliriz. Merak edenler için Antik Mısır hakkında inanamayacağınız gelenekler ve alışkanlıklar hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Birbirinden İlginç Antik Mısır Hakkında Bilinmeyenler

Ezilmiş Böceklerden Yapılan Rujlar

Mısırlı kadınlar iyi görünmeyi o kadar önemsiyordu ki bunun uğruna kırmızı böceklerden elde edilen kırmızı karmink asidi ruj olarak kullanıyorlardı. Böceğin ezilmesi sonucunda ortaya inanılmaz güzel ve göz alıcı bir kırmızı renk çıkıyordu. Bu rengi dudaklarına uygulayan kadınlar, bu sayede aynı göz alıcı görünüme kavuşuyordu.

Bal Sürülen Köleler

Antik Mısır’da yoğun olarak sinek bulunduğundan ve bu sinekler insanların hayatını olumsuz etkilendiğinden dolayı büyük bir sorundu. Tabi Firavunlar için değil. Çünkü onları, sineklerden yakınlarında duran ve bala bulanan köleler koruyordu. Sinekler, kölelerin üzerine konduğu için, Firavun fazlasıyla rahat ediyordu.

Firavunlar Şişman ve Sağlıksızdı

Her ne kadar papirüslerde Firavunlar sağlık ve fit görünse de gerçek aslında böyle değildir. Bilim adamlarının Firavun mumyaları üzerinde yaptıkları çalışmalarda aslında vücutlarının tam bir yağ deposu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dönemin yağlı ve karbonhidrat yönünden zengin yemeklerini bol bol tüketen Firavunlar, aynı zamanda fazlaca alkolde tüketirdi. Bu sebeple de çok sağlıksız ve şişman insanlar olduklarını söyleyebiliriz.

En Gözde Meslek Proktologluk

Tıp alanında kat ettikleri yollar ve geliştirdikleri yöntemlerle hayretlere düşüren Antik Mısırlılar, doktorlara çok fazla önem verirdi. Bunların arasında bir dal vardı ki o da proktolog dalıydı. Bilmeyenler için bu tıp dalı, anüs ve çevresindeki hastalıkların tedavi eden bir alandır. Antik Mısır’da özellikle zenginler, düzenli olarak proktologlara gider ve lavman işlemi yaptırırdı. Yemeğe çok düşkün oldukları düşünülünce doğal olarak en fazla önemsedikleri bölgeleri de sindirim sistemleri olurdu.

Erkeklerde Makyaj Yapardı

Antik Mısır’da makyaj yapmanın bir cinsiyeti yoktu ve hem erkeler hem de kadınlar makyaj yapardı. Tabi bu durumun belli başlı nedenleri vardı. Bu nedenler;

  • Öncelikle kullandıkları makyaj malzemeleri, ciltlerini güneşin zararlı etkilerinden korurdu.
  • Mısır tanrıları olan Ra ve Horus’un da makyaj yaptıklarına inanırlardı.
  • Makyajın iyileştirici bir etkiye sahip olduğu düşünülürdü.

Ergenliğe Kadar Çıplak Dolaşırlardı

Antik Mısır’da hem kız hem de erkek çocukları, ergenliklerine ulaşıncaya kadar giysi ve ayakkabı giymezdi. Kimse bu durumu garipsemez ve bu şekilde yaşardı. Çocuklar sadece kolye ve bileklik takarlardı. Ayrıca çocukların saçında bit olmaması için saçları kazınırdı. Kafalarında sadece küçük bir örgü yapacak saç kalırdı.

Deneme Evlilikleri

Antik Mısır’da nikah ve nikah cüzdanı gibi kavramların esamesi bile okunmazdı. Çünkü yapılan evlilikler kayıt altına alınmazdı. Çiftler istedikleri gibi birlikte yaşarlardır. Sadece zenginler arasında, mal paylaşımı gibi durumlar için sözleşmeler imzalanırdı. Günümüzde kullanılan evlilik sözleşmelerin temeli belki de Antik Mısır’a dayanıyordur.

Erkekler de Regl Olurdu?

Yok artık bu nasıl mümkün olur diye düşünebilirsiniz. Ancak bu bilgi tamamen doğru çünkü o dönem erkek çocukları enfekte olmuş sulardan ve etten bulaşan sistozomyas hastalığı sebebiyle bu durumu yaşardı. Hastalık sonucunda erkek çocuklarının idrarlarından kan görülürdü. Ölüme sebep olacak bu hastalık Antik Mısır’da normal olan kabul edilirdi.

Aksi İspatlanana Kadar Herkes Suçludur

Bize göre paranoyakça olan bu durum Antik Mısır’da kabul edilen yasal bir durumdur. Gerçeğin ortaya çıkması için hem suçlanan kişilere hem de tanıklara işkenceler yapılırdı. Birçok alanda gelişen Antik Mısırlılar ne yazık ki hukuk alanında çok gerici yöntemlere başvururdu.

En Ayrıcalıklı Sınıfta Cüceler Yer Alırdı

Cücelik Antik Mısır’da yüceltici bir durumdu çünkü bu insanlara Tanrı’nın bir lütfu olduğuna inanırlardı. Tanrı tarafından kutsandığını düşündükleri cücelere, pek çok alanda ayrıcalıklar tanımlanırdı. Yüksek makamlarda görev alırlar ve özellikle mücevher gibi değerli şeyler bu kişilere emanet edilirdi. Bu insanlar sadece kraliyet ailesi için çalışırdı.

Deodorant Kullanılırdı

Evet Antik Mısır bu konuda bizlerden daha ilerdeymiş çünkü günümüzün aksine insanlar deodorant kullanırmış. İklim koşulları, ağır çalışma şartları ve suyun olmaması nedeniyle insanlar koku problemi yaşardı. Bu durumla baş etmek için kişiler özel olarak topladıkları bitkilerle kendi deodorantlarını yaparlardı. Günümüzde kullanılan ürünlerden farklı olsa da bu ürünler bir süreliğine de olsa kokuyu bastırırdı. Antik Mısır en azından koku konusunda yetersiz de olsa bir çaba girerdi.

Erkekler Yollarda Kadınları Taciz Ederdi

Bunun neresi Antik Mısır’a özgü diye düşünebilirsiniz ancak o dönemde yapılan tacizlerin boyutu oldukça ilginçti. Erkekler, sokaklarda kadınların dikkatlerini çekmek için ıslık çalar ve daha da fenası kıyafetlerini kaldırarak edep yerlerini gösterirlerdi. Bir çeşit gövde gösterisi yapan Mısırlılar bu şekilde sanırız dişilerini etkilemeye çalışırlardı. Fiziksel bir taciz olmazdı ancak bakıldığında yaptıkları şey de en az fiziksel bir taciz kadar çirkindi. Daha da garibi bu davranışlarından dolayı herhangi bir ceza almazlardı.

Antik Mısır hakkında bilinmeyenler genel olarak böyledir. Belki de daha bizim bilmediğimiz ve keşfedilmemiş bir sürü ilginç davranışları olduğu büyük bir ihtimaldir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı