Bilgi

Apple, Foxconn Tesisindeki Covid Kısıtlamaları Nedeniyle iPhone Gönderilerinin Erteleneceği Konusunda Uyardı!


Ünlü teknoloji şirketi Apple, Çin’deki tesis azaltılmış kapasitede çalıştığı için müşterilerin daha uzun bekleme süreleri yaşayacağını söyledi.

Apple, Covid-19 kısıtlamaları Çin’in Zhengzhou kentindeki bir montaj tesisinde üretimi geçici olarak kesintiye uğrattığı için önceden tahmin edilenden daha az iPhone 14 Pro ve iPhone Pro Max sevkiyatı beklediğini söyledi.

Apple yaptığı açıklamada, “Tesis şu anda önemli ölçüde azaltılmış kapasitede çalışıyor” dedi. “Müşteriler yeni ürünlerini almak için daha uzun bekleme süreleri yaşayacaklar.”

Reuters, Ekim ayında Apple’ın iPhone üretiminin, Çin’deki Covid kısıtlamalarının sıkılaştırılması nedeniyle önümüzdeki ay dünyanın en büyük fabrikalarından birinde %30’a kadar düşebileceğini bildirdi.

Çin‘in merkezindeki ve yaklaşık 200.000 kişiyi istihdam eden ana Zhengzhou fabrikası, Kovid-19’un yayılmasını engellemek için alınan sıkı önlemlerden duyulan hoşnutsuzlukla sarsıldı ve birçok işçi sahadan kaçtı.

Ayrı bir gelişmede, Apple’ın en büyük iPhone üreticisi olan Tayvan’a ait Foxconn, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in Zhengzhou kentindeki Covid-19 bordürlerinden etkilenen büyük bir tesiste tam üretime devam etmek için çalıştığını ve dördüncü çeyrek görünümünü aşağı revize ettiğini söyledi.

Üretim üzerindeki etki, elektronik üreticileri için geleneksel olarak yoğun bir dönemde, Apple gibi tüketim malları satıcıları için de en iyi zaman olan yıl sonu tatil sezonu öncesinde geliyor.

Foxconn‘un yaklaşık 200.000 kişiyi istihdam eden Zhengzhou’daki fabrikası, yeni iPhone 14 de dahil olmak üzere Apple’ın yeni telefonlarının çoğunu üretiyor.

Çin’in merkezindeki Zhengzhou Havaalanı Ekonomi Bölgesi, çarşamba günü öğle saatlerinden itibaren, fabrikaya ev sahipliği yapan 415 kilometrekarelik sanayi parkını, 9 Kasım’da öğlene kadar Çin’in en düşük “statik yönetim” karantinası altına yerleştirdiğini söyledi.

Foxconn, Zhengzhou fabrikasında çalışan tüm çalışanların üç yurda taşınması da dahil olmak üzere yeni Covid-19 önlemleri uygulayacağını söyledi.

Resmi bir açıklamada, Zhengzhou’nun yaklaşık 25 kilometre güneydoğusundaki bölgede yaşayanların evden çıkmalarının yasak olduğu ve günde bir kez PCR testi yapılması gerektiği belirtildi. Toplu taşıma hizmetleri askıya alındı ve yollarda sadece onaylı araçlara izin verildi. Diğer önlemler arasında ofislerin, zorunlu olmayan mağazaların ve hizmetlerin kapatılması yer aldı.

Açıklamada, herhangi bir kural ihlalinin polis tarafından “ciddi bir şekilde ele alınacağı” ve halkı “bu bölgenin salgınla mücadelesinde zafer kazanmak” için iş birliği yapmaya çağırdı.

Ekim ayı sonlarında işçiler, sosyal medya aracılığıyla tedavileri ve hükümleri hakkında şikâyette bulunduktan sonra siteden kaçarken görüntülendi. Yakın şehirler, virüsün yayılmasını önlemek için memleketlerine kaçan göçmen işçileri izole etmek için planlar hazırladı.

Yaklaşık 13 milyonluk bir şehir olan Zhengzhou, ekonomisini dengede tutarken aylardır en kötü salgınını kontrol altına almak için mücadele ediyor.

Çin Pazartesi günü 6 Kasım için yerel olarak bulaşan 5.496 yeni Covid-19 vakası bildirdi – ülkenin ticari başkenti Şanghay‘ın en kötü salgını sırasında ezici bir kilit altına alındığı 2 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviye.

Çin, Kovid salgınlarını ortaya çıktıkça söndürme stratejisine bağlı kalan son büyük ekonomidir, işletmelerde ve uluslararası tedarik zincirlerinde yaygın kesintiye rağmen ani karantinalar, toplu testler ve uzun karantinalar uygular.

Ulusal Sağlık Komisyonu sözcüsü Mi Feng, Pekin’in “genel dinamik sıfır-Covid politikasına şaşmaz bir şekilde bağlı kalacağını” söyledi.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı