Bilgi

Apple, Kablosuz Şarj Sistemi AirPower Ürününü İptal Etti


Teknoloji devi Apple, daha önce pek görülmeyen bir adım atarak, yeterli derecede geliştiremediği gerekçesiyle, kablosuz şarj sistemini rafa kaldırdı. 2017’de kamuoyuna duyurulan AirPower, aynı anda birden çok Apple cihazını kablosuz şarj edebilen bir yüzey olacaktı. Ancak, şirketin mühendislerinin yüzeyin fazla ısınması sorununu çözmeyi başaramadıkları için bu üründen vazgeçtikleri sanılıyor.

Şirketten yapılan açıklamada “Harcanan büyük çabanın ardından, AirPower‘ı yüksek standartlarımıza getirmeyi başaramadık ve projeyi iptal ettik.” denildi. Şirket başka bir ayrıntı vermedi.

AirPower ilgili dedikodular, Eylül 2017’de kamuoyuna açıklanmasıyla birlikte başlamıştı. O dönem Apple, ürünün 2018’de çıkartılacağını söylemiş ve “dünya klasında bir şarj çözümü” vaat emişti. Ancak AirPower geçen yılki iPhone lansmanında yer almadı.

Apple’ın mühendislik bölümünün başkanı Dan Riccio, BBC’ye yaptığı yazılı açıklamada “Bu ürünün çıkmasını sabırsızlıkla bekleyen müşterilerimizden özür dileriz. Geleceğin kablosuz teknolojilerde olduğuna yönelik inancımız devam ediyor.” dedi.

Ürünün iptal edilmesi, şirketin kablosuz kulaklığı AirPods’un satışlarını etkileyebilir. Çünkü AirPods, gelecekte AirPower ile şarj edileceği vaadiyle birlikte satılmıştı. AirPod‘ların paketlerinde AirPower‘ın nasıl çalışacağını gösteren bir diyagram da bulunuyordu. Apple’ın rakipleri Huawei ve Samsung, daha önce cihazlarını kablosuz şarj eden teknolojilerini piyasa çıkartmıştı.

Kaynak: https://www.bbc.com/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı