Haber

Apple Vision Pro: Gerçek Dünyayla Dijital İçeriği Birleştiren Devrim Niteliğinde Bir Cihaz


Apple, 2023 yılında Apple Vision Pro adlı devrim niteliğinde bir cihazı piyasaya sürdü. Apple Vision Pro, gerçek dünyayla dijital içeriği sorunsuz bir şekilde birleştiren ve kullanıcıların gözleri, elleri ve sesiyle kontrol edebildikleri bir uzamsal bilgisayar olarak tanımlanıyor. Apple Vision Pro, kullanıcıların sevdikleri uygulamalarla etkileşime girmelerini, anılarını yeniden yaşamalarını, muhteşem TV şovları ve filmler izlemelerini ve FaceTime’da başkalarıyla bağlantı kurmalarını sağlayan olağanüstü yeni deneyimler sunuyor.

Apple Vision Pro’nun Özellikleri Nelerdir?

Apple Vision Pro, Apple’ın yıllar süren yenilikçiliğinin bir sonucu olarak tasarlanmıştır. Cihazın tasarımında ve performansında birçok ileri teknoloji kullanılmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Ultra yüksek çözünürlüklü ekran sistemi: Apple Vision Pro, her göz için 4K TV’den daha fazla piksel sunan 23 milyon pikselden oluşan iki ekrana sahiptir. Bu sayede kullanıcılar, dijital içeriği gerçek dünyayla bütünleşmiş gibi görürler.

Özel Apple silikonu: Apple Vision Pro, her deneyimin gerçek zamanlı olarak kullanıcının gözleri önünde gerçekleşmesini sağlamak için benzersiz bir çift çip tasarımına sahiptir. Cihazın işlemcisi ve grafik kartı, yüksek performans ve verimlilik sunar.

Üç boyutlu kullanıcı arayüzü: Apple Vision Pro, visionOS adlı dünyanın ilk uzamsal işletim sistemini çalıştırır. visionOS, uygulamaların geleneksel bir ekrandan bağımsız olarak herhangi bir ölçekte yan yana görünmesini sağlar. Kullanıcılar, uygulamalar arasında bakışlarıyla geçiş yapabilir, elleriyle dokunabilir veya sesleriyle komut verebilirler.

Uzamsal fotoğraf ve video çekimi: Apple Vision Pro, Apple’ın ilk 3D kamerasıdır. Kullanıcılar, 3D uzamsal fotoğraf ve video çekebilir ve daha sonra Uzamsal Ses ile bu anları hiç olmadığı kadar gerçekçi bir şekilde yeniden yaşayabilirler. Ayrıca mevcut fotoğraf ve video kütüphaneleri de muhteşem bir ölçekte görüntülenebilir.

FaceTime ile bağlantı kurma: Apple Vision Pro, işbirliği yapmayı ve bağlantı kurmayı kolaylaştırır. FaceTime video kutuları gerçek boyutta görünür ve yeni kişiler katıldıkça, arama kullanıcının odasında genişler. FaceTime içinde, kullanıcılar aynı anda aynı belgeler üzerinde çalışmak için uygulamaları kullanabilirler.

Apple Vision Pro Nasıl Tasarlandı?

Apple Vision Pro, yüksek performans, hareketlilik ve giyilebilirlik için en gelişmiş malzemeleri kullanır. Cihazın tasarımında şu özellikler bulunur:

Gövde: Tek bir parça üç boyutlu şekillendirilmiş laminat cam, yüzünüzü saran bir alüminyum alaşımlı çerçeveye akar.

Işık Sızdırmazlığı: Işık Sızdırmazlığı, yüzünüze uyum sağlayarak hassas bir uyum sağlar ve dışarıdan gelen ışığı engeller.

Baş Bandı: Baş Bandı, yastıklama, nefes alabilirlik ve esneklik sağlar. Uyum Kadranı, Vision Pro’yu başınıza tam olarak ayarlamanızı sağlar.

Güç: Harici pil, 2 saate kadar kullanım sağlar ve prize takılı olduğunda tüm gün kullanılabilir.

Apple Vision Pro Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Apple Vision Pro, 2024 yılının başlarında ABD’de satışa sunulacak. Sahip olduğu özelliklerin yanı sıra karma gerçeklik gözlüğü fiyatıyla da dikkat çekti. Önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunulacağı söylenen AR/VR gözlük için belirlenen fiyat 3.499 dolar oldu. Bu da günümüz kuruyla vergisiz 82.746 TL olarak karşımıza çıkıyor. Apple Vision Pro ile ilgili daha fazla bilgi için https://www.apple.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Donanım Haber’e göre; Vision Pro’dan gümrük vergisi, ÖTV ve KDV vergileri alınacak. Bunlar göz önüne alındığında Apple Vision Türkiye fiyatı yaklaşık 150.000 TL yapıyor.

Ancak Apple Türkiye’ye özgü bir fiyatlamaya da gidebilir veya Türkiye’ye gelene kadar farklı bir vergilendirme sürecine tabi olabilir.

  • Apple Vision Pro: 3.499 dolar
  • Gümrük fiyatı: 82.746 TL
  • Gümrük vergisi (%20): 16.549 TL
  • TRT Bandrolü (%12): 9.929 TL
  • ÖTV (%20): 20.816 TL
  • KDV (%18): 21.801 TL
  • Apple Vision Pro Türkiye satış fiyatı: 150.000 TL

Yukarıdaki bilgiler geçmiş vergi hesaplamalarına göre hesaplanmış olsa da Vision Pro’nun Türkiye’ye gelişine kadar mevzuat değişiklikleri ve oran değişiklikleri olabilir. Aynı zamanda Apple’ın Vision Pro’yu tam olarak hangi tarihte Türkiye’ye getireceği de belli değil.

Apple Vision Pro, gerçek dünyayla dijital içeriği birleştiren devrim niteliğinde bir cihazdır. Kullanıcıların gözleri, elleri ve sesiyle kontrol edebildikleri bir uzamsal bilgisayar olarak tanımlanan cihaz, sevdikleri uygulamalarla etkileşime girmelerini, anılarını yeniden yaşamalarını, muhteşem TV şovları ve filmler izlemelerini ve FaceTime’da başkalarıyla bağlantı kurmalarını sağlayan olağanüstü yeni deneyimler sunuyor. Cihazın tasarımında ve performansında birçok ileri teknoloji kullanılıyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı