Bilgi

Araca Yanlış Yakıt Yüklenirse Ne Olur?


Bir araca yanlış yakıt dolumu iki şekilde yapılabilir. Benzinli araca dizel yakıt koymak veya dizel araca benzin koymak.  Her iki durumda da depoya yanlış yakıt dolumu yapıldığında araç hasar görür. Bu yüzden dizel tabancası boyut olarak benzin tabancasından daha büyüktür. Dizel pompayı benzinli araca sokmaya çalışan bir pompacının hatasını fark etmesi için böyle bir önlem alınmıştır. Bunlara rağmen hatalar yapılabilir. Önlem almak için sürücülerin ödemeyi yaptıktan sonra aldıkları fişten yakıt türünü kontrol etmeleri gerekir. Kontağı çalıştırmadan önce olası bir hatayı fark ederseniz deponuzun serviste temizlenmesi ile sorun kolayca halledilir. Fakat arabanızı çalıştırdıktan sonra aracınıza yanlış yakıt dolumu yapıldığını fark ederseniz aracınızda ciddi hasarlar oluşur. Yanlış yakıt dolumu yüzünden tüm yakıt sisteminin temizlenmesi gerekir ve bu oldukça maliyetlidir.

Benzinli Araca Dizel Yakıt Koymak

Aracınız benzinliyse ve dizel yakıt konulduysa da ilk etapta motorunuz çalışmayabilir. Zira, dizel benzine oranla daha yoğun olduğu için tutuşması, benzinli araçların aksamına göre daha geç olacaktır. Yani kontağı çalıştırdığınız zaman aracın çalışmaması yüksek bir ihtimal. Ama bir şekilde yakıt tutuştu ve siz yola çıktıysanız, bir süre egzoztan yoğun duman çıkacak, kısa süre sonra da motor duracak ve çalışmayacaktır. Bu da size masraf yolunun göründüğü anlamına geliyor.

Dizel Araca Benzin Koymak

Dizel aracınıza benzin konulduysa ve siz kontağı çalıştırıp yola çıktıysanız probleminiz başlamış demektir. Yüksek basınçlı enjektörlere sahip dizel araçlarda kullanılan benzin, motor içi yağlanmayı sağlamıyor. Doğal olarak da siz aracı kullandığınız sürece yüksek hassasiyete ve fiyatlara sahip motor aksamına ciddi zararlar veriyorsunuz. Benzin, dizel yakıta göre daha çabuk tutuştuğu için de kuruluk ve düzensizliğe sebep oluyor. Aksamdaki küçük parçalardan mikron boyutunda kopma ve kırılmalar yaşanıyor ve sonucunda da tamiratı için ciddi paralar harcayacağınız hasarlar oluşabiliyor.

Yanlış yakıt dolumu yapıldığını ne zaman fark ederseniz edin fark ettiğiniz anda bu durumu akaryakıt istasyonuna bildirmelisiniz. Yanlış yakıt dolumu yapıldığını kanıtlamanız halinde dava açarak haklarınızı savunabilirsiniz. Süreç yasal olarak 15 gündür. Fakat bir aksilik olduğunu fark ettiğiniz anda mümkünse aynı gün bildirmeniz daha faydalı olacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı