Bilgi

Arjinin (L-Arjinin) Nedir? Faydaları Nelerdir?


Vücut için gerekli bir amino asit olan, çeşitli durumlarda esansiyel amino asit grubuna dahil olan iyileştirici özelliği bulunan arjinin birçok önemli vücut fonksiyonlarında rol oynar. İlk kez İsviçreli Kimyager Ernst Schultze tarafından 1886 yılında bir bakla tohumundan izole edilmiştir.

Vücut tarafından üretilen bu aminoasit vücutta enerji üretimine neden olan kreatin üretimine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu aminoasit yetişkinlerin vücutlarında üretilebilecek kapasiteye sahiptir ama sağlık sorunu bulunan kişiler ve gelişimlerinin ilk evrelerindeki çocuklar, erken doğan bebekler tarafından arjinin vücut tarafından sentezlenmesi olumsuz olarak etkilenebilir. Bu durumda arjinin bakımından zengin besinler ile doktorun önerdiği arjinin takviyesi kullanılabilir.

Eğer arjinin amino asidini doğal yollardan almak istiyorsanız arjinin içeren besinlerin neler olduğuna bakarak fikir edinebilirsiniz. İşte o besinler; deniz ürünleri (karides, ıstakoz, istiridye, kurutulmuş deniz yosunu, ahtapot, ton balığı, uskumru, turna balığı), kırmızı et (dana eti, kuzu eti), beyaz et (tavuk eti, hindi eti),  vejetaryenler için;  fasulye, nohut, buğday unu, ıspanak, yabanturpu, süt, peynir, yoğurt gibi besinler bu amino asit bakımından zengindir.

Birçok vücut fonksiyonlarında rol oynadığını söylediğimiz bu amino asidin faydaları nelerdir? Şimdi de bu soruya yanıt bulalım.

  • Oldukça yaygın olarak görülen kalp damar hastalıklarının tedavisinde kullanılan arjinin damarları rahatlatır ve tansiyonu düşürür.
  • Kreatin üretimine yardımcı olur ve dolayısıyla kas kütlesi artar ve yağ azalır sonuç olarak kilo kaybında önemli bir rol üstlenir.
  • Birçok üreme ve cinsel sorunları çözmeye yardımcı olur.
  • Tüp bebek tedavisinde bu aminoasit diğer aminoasitlerle birlikte kullanıldığında başarı oranında artış gözlenir.
  • Bu aminoasit kullanımının soğuk algınlığına yakalanma riskini de azalttığı yönünde çalışmalar bulunmaktadır.
  • Büyüme hormonu salınımını uyardığı da bilinmektedir.
  • Ayrıca, mide kanseri, meme kanseri, migren gibi sağlık sorunlarının tedavisinde besin takviyesi olarak kullanılmaktadır fakat bu sorunların çözümünde iyi geldiği konusunda herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

Sonuç olarak faydalarını gördüğümüz etkisi olan her şeyin yan etkisi olduğu gibi bu amino asidinde karın ağrısı, ishal, şişkinlik, kan anormallikleri, alerji, vs. yan etkileri vardır. Ülkemizde bu ürünü saf halde bulmak pek mümkün olmasa da tedarik edildiğinde sağlık durumunuzdan şüphe ediyorsanız kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Tabii en güzeli doğal yollarla yani arjinin bakımından zengin bir beslenme programı uygulamak…

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı