Bilgi

AutoCAD Nedir? Kullanım Alanları ve Avantajları


AutoCAD en genel anlamda Autodesk firması tarafından üretilen ve geliştirilen mühendisler, mimarlar, grafikerler, tasarımcılar ve çizimle alakalı her birim tarafından kullanılan tasarım ve çizimlerin bilgisayar ortamında yapılmasını sağlayan bilgisayar destekli tasarım CAD (Computer Aided Design) programıdır. AutoCAD’in genel bir tanımını yaptıktan sonra yazımızı biraz daha detaylandıralım.

Masaüstü uygulaması olarak 1982 yılından bu yana mevcut olan AutoCAD, 2 ve 3 boyutlu çizim için olanak sağlayan ticari bir yazılımdır. 2010 yılından beri mobil web olarak AutoCAD 360 olarak pazarlanmıştır.

Autodesk tarafından geliştirilen AutoCAD Aralık 1982 yılında piyasaya sürülmüştür. Mimarlar, mühendisler, proje yöneticileri ve diğer profesyoneller tarafından kullanılan bu program 1994 yılı itibariyle 750 eğitim merkezleri tarafından desteklenmiştir. Autodesk’in en iyi ürünü olan AutoCAD 1986 yılının Mart ayında dünya çapında her yerde mevcut olan CAD programı haline gelmiştir.

AutoCAD dosya formatı, çizim anlamına gelen (drawing) ‘dwg’ dir. Autodesk tarafından dxf isminde bir çizim aradeğişim biçimi oluşturulmuştur böylece dwg dosya formatının diğer CAD programları tarafından tanınıp okunabilmesi sağlanmıştır. Autodesk’in logosu ve AutoCAD simgeleri yıllar boyunca çeşitli sürümler için değişmiştir.

AutoCAD ve AutoCAD LT Almanca, , İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca Japonca, Korece, Basitleştirilmiş Çince, Geleneksel Çince, Brezilya Portekizcesi, Çekçe, Rusça, Lehçe ve Macarca için kullanılabilir.

AutoCAD; Visual LISP, AutoLISP, VBA, .NET ve ObjectARX,  API’lerin çoğunu destekler ve programın özelleştirebilmesi ve otomatikleştirilebilmesini sağlar.

AutoCAD işletim sistemleri ise; Android,İOS, Microsoft Windows, Mac OS X’dir.

AutoCAD modellerine bakacak olursak;

AutoCAD LT: İlk kez 1993 yılının Kasım ayında piyasaya sürülen en düşük fiyatlı AutoCAD versiyonudur. AutoCAD LT fiyatı 495 $ dır. 1000 $ altında fiyatlı ilk AutoCAD ürünü haline gelmiştir. Autodesk tarafından doğrudan satılır ve ayrıca bilgisayar mağazalarında satın alınabilir. AutoCAD LT’nin AutoCAD paketinden eksik yanları da vardır bunlara dikkat etmek gerekir. AutoCAD LT, 3D yazılım yeteneği yoktur,  AutoCAD LT LISP, ARX, .NET ve VBA ile özelleştirme desteklemez,  AutoCAD LT bir ağ üzerinden birden fazla makinelerde kullanılamaz vs..

AutoCAD 360: Eskiden AutoCAD WS olarak pazarlanan AutoCAD 360 bulut tabanlı mobil cihaz uygulamasıdır. İOS ve Android cihazlarınıza bu programı yükleyerek mobil ortamda kullanabileceğiniz bu ücretsiz program ile AutoCAD’iniz olmasa bile başka birisinin size bu program ortamında paylaştığı çizimleri görebilir ve hatta üzerinde düzeltmeler yapabilirsiniz.

AutoCAD öğrenci versiyonu: 18 ay yenilenebilir lisansı ile öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz, lisanslı AutoCAD öğrenci versiyonu, tam ticari versiyonu işlevsel olarak hemen hemen aynıdır diyebiliriz.

AutoCAD’in çok yaygın olarak tercih edilen bir yazılım programı olmasının birçok nedeni vardır birkaçından bahsedecek olursak; 2 ve 3 boyutlu çizim ve tasarım için olanak sağlar, çizimlerin daha kolay ve hızlı olmasını sağlar, hızlı değişiklik olanağı ve daha kaliteli çizimler sağlar, farklı ölçeklerde daha hızlı çizim imkanı sağlar, kağıt kullanımının neden olduğu sorunların azalmasına neden olur, istenilen değişikliklerin daha kolay bir şekilde yerine getirilmesini sağlar vs…

Bu denli yararlı olan bu yazılım programının bu işle alakalı olan mühendisler, mimarlar, grafikerler vs. tarafından iyice öğrenilmesi gerektiği ve hatta bunun kurslarına gidilmesi ile iş başvurusu yaparken cv’nizde size ne kadar artı puan getireceğini ve rakiplerinize fark atacağınızı unutmamalısınız…

AutoCAD ile çizim yapacağınız projeniz çok olsun!…

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı