Bilgi

Axen Marka TV Nasıl? Hangi Ülkenin? Kim Üretiyor?


Herkes ucuzluk ve kaliteyi bir arada arar durur! Orta çağdan günümüze dek fikir hep böyle gelişmiştir. Ancak teknolojiye çok uyan bir deyim var. Ucuz etin yahnisi olmaz. Burada “Axen marka televizyon kötüdür!” sonucu çıkmasın. Ancak ucuz işçilik ve ucuz imalat her zaman berabrinde bir çok sorunu getirir. Örnek vermek gerekirse X marka pahalı bir teknoloji ürünün bozulma eğilimi %20 iken Y marka ucuz bir ürünün bozulma eğilimi %50’dir. Doğruya doğru!

Bütçenize uygun bir televizyon almaya karar verdiğinizde alternatifi bol bir TV markası çıkar karşınıza. Awox, Piranha, Axen, SEG, Sunny gibi sayısızca aklımıza gelebilecek birbirine benzeyen hatırı sayılır markalar var. Bu tip tv markalarının ortak özelliği ana donanımlarının farklı bir firma tarafından yapılıp aracılı veya aracısız bir firma tarafından piyasaya sürülme işlemidir.

Malum ÇİN kökeni olmayan nerdeyse hiçbir teknolojik ürün yok. En kalitelisinden en kalitesizine kadar neredeyse bir çok ürün Çin’lilerin elinden geçiyor. Haliyle böyle olunca kararsızlık had safhaya çıkıyor.

Sunny, Axen ve Woon gibi markalar ülkemizde Atmaca Elektronik Şirketi garantisi altındadır. Kısaca bunlar OEM ürünlerdir.

Ne demektir OEM. Hemen açıklayalım.

OEM Sadece bilgisayar, televizyon gibi beyaz eşya alanında değil günümüzde her alan OEM kullanılmaktadır. Mesela Mercedes araba aldığınız Mercedes burada OEM dir. Arabanın içinde bulunan Sony CD Player ise SONY OEM satıcısı olarak anılmaktadır.

OEM genel anlamda bakıldığı zaman aldığınız ürünün orijinalliğini belirtir bir ibaredir. Otomotiv sanayide Original equipment from manufacturer olarak kullanılır, sebebi ise birden fazla ürünün farklı sanayi gruplarından teminidir.

Yani birden fazla ürünün farklı sanayi gruplarından temin edilerek birleştirilmesi işlemidir diyebiliriz.

Orijinal ürün ile OEM ürün arasında kalite olarak hiçbir fark yoktur.

Bu nedenle bu tür ürünler kötüdür sonucu çıkmaz. Ancak genel kullanıcı düzeyinde incelendiğinde markalaşmamış olması ve uzun vadede çıkabilecek garanti, servis sorunları ve müşteri temsilcisine ulaşım sorunları yönünden insanlar biraz uzak durmaktadır.

Sonuç!

Eğer bütçeniz kısıtlıysa Axen marka bir TV almanızda sakınca yok. Ancak aldığınız ürünün üst segment kaliteli bir ürün olamayacağını hatırlatmakta fayda var. Mesela aldığım Sunny marka TV kullandığım  1 ay içinde aniden kapandı ve hiç açılmadı. Teknik servise alo dediğimde aynı gün içinde gelip TV’yi evden alıp götürdüler. Telefonla arayarak ana kartın değişeceğini söylediler. 3-5 gün için tamir edip sorgusuz, sualsiz, ücretsiz tamir edip teslim ettiler.

Karar sizin 😀

Selametle.

5 Yorum

5 Yorum

 1. Mehmet derin

  5 Haziran 2017 at 06:11

  Axan tv aldim 1 yil dolmadan bozuldu nalet olsun bu markaya kesin almayin

 2. Oktay ozer

  29 Temmuz 2017 at 18:29

  Axen marka televisions kesinlikle almayin. Dunyanin en adi markasi.ucuz diye insanlarida kandiriyorlsr. Ben kandirilsim sizler aldanmayin

 3. Ahmet Tekin

  11 Kasım 2017 at 20:15

  2014 de izmir çiğli kipa dan axen marka tv aldim fiyat olarak çok ucuz lg samsung gibi markaların yarısından daha ucuz 3 yıl oldu massalh çok iyi tv ama büyük ekran almayın ne bileyim 32 inç falan en fazla mutfak yada oturma odası için ideal ben oyle yaptim…

 4. sivaslı

  31 Mart 2022 at 15:37

  Bizde işyerinde kameralar için exen tv yani monitör aldık 7 yıl oldu tık demedi.
  Kendi evime Phlips tv aldım 4 sene de ikidir bozuldu yani görüntüyü sağlayan ledler bozuldu garantide bitti 450’yi bağırdarak aldılar
  karar sizlerin

 5. deniz bedir

  10 Mayıs 2023 at 19:01

  axen -s VE – b serisi arasındaki fark nedir

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı